04 - 07 - 2023
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Producent zbóż o Riela Polska: dobra jakość za rozsądną cenę

Jan Domaros wraz z bratem produkują pszenicę, rzepak, żyto i groch. Od lat użytkują silosy stalowe i suszarnię. Tej technologii i serwisu od Riela Polska nie zamieniliby na nic innego. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Baterii stalowych silosów w Malinowie powiat Człuchów nie widać z szosy. Kryją się one w malowniczej dolince, na skraju dawnego dworskiego parku.

Stojąc w cieniu starodrzewu otoczone są przez bezkresne pola ozimin i zasiewów jarych. Okoliczny areał należy do gospodarstwa prowadzonego przez Jana Domarosa wraz z bratem.

 

 

Ekoschematy wspomagane z satelity

 

Pszenica, żyto, rzepak i groch

 

– Pracujemy na 700 ha. W strukturze zasiewów mamy 220 ha pszenicy, 200 ha grochu, 120 ha żyta i ok. 130 ha rzepaku. Rzepak sypie u nas 3,5 t/ha, pszenica ok. 7 ton, żyto ok. 7 t i groch 4 t/ha. Niestety, ostatni rok nie był łaskawy pod względem sprzedaży. Ceny po żniwach, zamiast rosnąć, stopniowo spadały. Długo byliśmy zawaleni zbożem – mówi Jan Domaros.

 

Gospodarze mając jednak szerokie kontakty branżowe stopniowo zbywali zgromadzony plon. Nie musieli się też martwić o jego przechowanie, ponieważ dysponują wystarczającą powierzchnią przechowalniczą.

 

– Możliwość przechowania zbóż w dobrych warunkach to podstawa naszego biznesu zbożowego. Od samego początku, gdy tworzyliśmy gospodarstwo, postawiliśmy na budowę swojego niezależnego centrum magazynowego i suszarni – zaznacza Domaros.

 

Väderstad przejmuje Thyregod, duńskiego producenta kultywatorów międzyrzędowych

 

Riela Polska w Malinowie

 

W siedlisku znajduje się więc magazyn płaski o powierzchni 1200 m2. W nim można zmagazynować ok. 2 tys. ton ziarna, a także bezpiecznie przechować dwa kombajny Claas Lexion.

Przy budynku znajduje się też kompleks urządzeń od Riela Polska zbudowany w 2013 r.:

 

  • dwa silosy stalowe typ 1415 – o pojemności ok. 1662 m3;
  • dwa silosy stalowe typ 1013 – o pojemności 725 m3;
  • suszarnia GDT 300/12/2;
  • czyszczalnia Air-Seed 60;
  • urządzenia transportu poziomego i pionowego o wydajności 60 t/h.

 

 

Sposób na ekoschematy: kultywator Terria z możliwością podsiewu i nawożenia

 

Pytamy, jak Jan Domaros ocenia sprzęt od Riela Polska. Odpowiedź jest krótka i dosadna:

– To dobra jakość za rozsądną cenę.

 

Czy można coś skrytykować?

– Do niczego nie mogę się przyczepić. Wszystko działa tak jak należy. Silosy i wszystkie urządzenia nie mają śladów korozji. Urządzenia są porządnie wykonane, działają nawet odpalane w mrozie. Kupiliśmy silosy od Riela Polska z myślą, że mają działać bezawaryjnie jeszcze dla przyszłego pokolenia.

 

Jak spisuje się serwis?

– Wybierając jakikolwiek sprzęt do gospodarstwa, oceniam jego użyteczność przez pryzmat dostępności serwisu. A ten od Riela Polska jest wzorowy. Serwis przyjeżdża na zawołanie. Przeglądają co roku suszarnie, przenośniki pionowe i poziome. Nie wymyślają wydumanych awarii, naprawiają tylko to, co jest niezbędne. Nawet w najbardziej gorący czas żniw potrafią błyskawicznie zareagować: doradzą telefonicznie lub przyjadą. Awarie zdarzają się niezmiernie rzadko i raczej nie z winy sprzętu.

 

– W naszej okolicy jest kilka bardzo dużych gospodarstw zbożowych. Wszyscy w okolicy znamy się, lubimy i często ze sobą się spotykamy, wymieniając informacje i kontakty. Działamy po sąsiedzku, nie jesteśmy powiązani ze sobą w żadnej organizacji. Będąc przekonani co do produktu od Riela Polska i jakości serwisu, przekazaliśmy sobie nawzajem te doświadczenia. Dlatego w naszej okolicy jest kilka kompleksów silosowych od Rieli, bo ta firma i jej produkty oraz serwis sprawdziły się w praktyce – dodaje Jan Domaros.

 

Oto opinie użytkowników wykorzystujących produkty Riela Polska:

 

Adrian Hościło – Nowy Młyn, Warmińsko-Mazurskie

Eugeniusz Taraska, P.W. Lechpol – Szubin, Kujawsko-Pomorskie

Zdrowy Kurczak z Suchowoli – Kizielewszczyzna, Podlaskie

Marian Olejnik, Agropol – Łosiów, Opolskie

Janusz Kasprzak, Rolpol – Uścikowo, Wielkopolskie

Bernard Ginter – Wyczechy, Pomorskie

Sebastian Luber – Wybranowo, Kujawsko-Pomorskie

Kamil Bojakowski – Jelcz Laskowice, Dolnośląskie

dr Józef Śliwa – Żórawina, Dolnośląskie

Przemysław Piasta – Rychnowo, Kujawsko-Pomorskie

DN Green – Dębionek, Kujawsko-Pomorskie

Classic Grain – Janikowo, Kujawsko-Pomorskie

Rajmund Gąsiorek – Radomice, Wielkopolska

Ginter, wialnia bębnowa – Wyczechy, Pomorskie

Jan Domaros – Malinowo, Pomorskie

Adam Lipiński – Domisław, Pomorskie

Grupa producencka GASK – Pyrzyce, Zachodniopomorskie

Firma „Kłos” – Opole, Opolskie

 

 

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: