16 - 03 - 2022
Fot. USDA

Ministrowie rolnictwa G7 razem dla Ukrainy i świata

Grupa G7  i największe światowe organizacje związane z rolnictwem razem będą stabilizowały zaopatrzenie w żywność. Nie damy się Rosji – zapowiadają ministrowie rolnictwa!

 

 

W Berlinie 11 marca odbyło się nadzwyczajne posiedzenie ministrów rolnictwa państw G7. Brał w nim udział także Janusz Wojciechowski jako komisarz rolny UE.

 

Spotkanie odbyło się online, przyjęto na nim oświadczenie, którego fragmenty publikujemy poniżej.

 

Oświadczenie w sprawie inwazji na Ukrainę dokonanej przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej

 

1. My, ministrowie rolnictwa państw G7 oraz komisarz ds. rolnictwa UE, spotkaliśmy się w obecności naszego ukraińskiego kolegi w Berlinie.

2. Wszyscy jesteśmy zbulwersowani i potępiamy zakrojoną na szeroką skalę agresję Federacji Rosyjskiej na przeciwko integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy, którą umożliwił rząd białoruski.

3. Jesteśmy głęboko zasmuceni z powodu niszczącymi stratami ludzkimi i cierpieniem oraz wyrażamy naszą solidarność z Ukrainą.

4. Jesteśmy zaniepokojeni atakami na infrastrukturę rolną, w tym transport i magazyny. Tym bardziej, że Ukraina jest czwartym co do wielkości dostawcą pszenicy na świecie i produkuje połowę oleju słonecznikowego.

 

https://agrokonsument.pl/zbigniew-ohler-ceny-zboz-kukurydza-ukraina/

 

5. Wzywamy wszystkie kraje do utrzymania otwartości rynków żywnościowych i rolnych. Dalszy wzrost cen żywności i niestabilność na rynkach międzynarodowych może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu i żywieniu w skali globalnej, zwłaszcza wśród najuboższych.

6. Nie będziemy tolerować sztucznie zawyżanych cen, które mogłyby zmniejszyć dostępność żywności i produktów rolnych.

7. Będziemy także walczyć z wszelkimi działaniami spekulacyjnymi, które zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu lub dostępowi do żywności dla krajów słabszych.

8. Rozwijamy współpracę dla zapewnienia żywności w szczególności dla ludności Ukrainy.

9. Serdecznie dziękujemy wszystkim rolnikom, pracownikom rolnikom i pracownikom, a także przedsiębiorstwom rolno-spożywczym działającym w ramach łańcucha dostaw, którzy w sposób zrównoważony, nieprzerwanie dostarczają nam żywność.

 

FAO, OECD, WFP i AMIS

 

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele:

 

  • Organizacji ds. Światowego Wyżywienia i Rolnictwa (FAO),
  • Światowego Programu Żywnościowego (WFP),
  • Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz
  • Systemu Informacji o Rynku Rolnym (AMIS).

 

Opr. na podstawie USDA

 

 

https://agrokonsument.pl/ubezpieczenia-rolne-2022-pzu-generali-hv-tuw-hestia/

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: