Błyszczące stalą nowiutkie silosy przyciągają wzrok przejeżdżających pobliską szosą do Wieliczek. Nowym obiektem może pochwalić się Adrian Hościło, który prowadzi gospodarstwo rolne wraz z najbliższą rodziną w Nowym Młynie, woj. warmińsko-mazurskie.
Całość gospodarstwa obejmuje około 1 tys. ha, na których – w strukturze upraw – ok. 30% zajmują zboża podstawowe, 30% rzepak i 30% kukurydza.
Od niedawna uprawiane są także rośliny bobowate. Uprawa oparta jest w całości o system bezorkowy. Do tego w gospodarstwie przygotowany jest cały park maszynowy.
Plony magazynowane są w magazynach płaskich, znajdujących się w kilku bazach gospodarstwa.
Najnowszym nabytkiem jest bateria pionowych silosów, wykonanych przez Riela Polska. Może pomieścić łącznie 5500 ton zbóż. Magazyn tworzą:
– Zdecydowaliśmy się na Riela Polska, głównie ze względu na jakość produktów tej firmy, prestiż i obsługę. Zanim wybudowaliśmy ten obiekt, oglądaliśmy kilka różnych kompleksów pochodzących od różnych producentów. Wykonanie Riela Polska wydało się dla mnie najbardziej profesjonalne. Grubość stali, solidne zasuwy oraz automatyka robią wrażenie. Nauczyłem się, że często nie warto wybierać tańszych rozwiązań, bo to potem się mści w dalszej części użytkowania – mówi Adrian Hościło.
Ukraina i jej rolnictwo: 93 agroholdingi pracują na 6,25 mln ha
Gospodarz dodaje, że od ponad 20 lat w gospodarstwie pracuje suszarnia tej firmy. Pomimo intensywnego użytkowania, nic się z nią nie dzieje. Nie koroduje, nie potrzeba części do wymiany. Jak więc twierdzi, warto więc stawiać na jakościowe produkty, by funkcjonowały przez długi okres.
– Nasz najnowszy obiekt używamy od dwóch lat. Nic poważnego z nim się nie dzieje. Po pierwszej kampanii kukurydzianej wysiadały jedynie styczniki. Szybko pojawił się serwis Riela Polska i było po temacie. Pomimo kłopotliwego w zbyt zbóż 2023 roku, nam udało się sprzedać wszystko. Zresztą część ziarna – głównie pszenżyto i jęczmień – zużywamy na potrzeby stada trzody. W skali roku to ok. 2500 ton – dodaje Hościło.
W gospodarstwie jest bowiem utrzymywanych w skali roku około 10 tys. tuczników w cyklu zamkniętym. Stado loch liczy 500 sztuk.
W gospodarstwie praca jest przez cały rok. Zmieniają się wymagania, przepisy, wchodzą wymogi Wspólnej Polityki Rolnej. Trzeba się dokształcać – mówi nasz gospodarz.
Pytamy go, jak odreagowuje po pracy?
– Z przyjemnością spędzam czas z żoną, dziećmi. Moim hobby jest myślistwo i wędkarstwo. Ale najbardziej interesują mnie motocykle. Przeważnie starsze modele. Powoli rozbudowuję ich kolekcję, chciałbym wyeksponować je w starym magazynie z granitowych ciosów. Teraz prowadzimy tam remont i kto wie? Może zdążymy z premierowym jego otwarciem w kolejną rocznicę uruchomienia silosów – dodaje z uśmiechem pan Adrian.
Opr. Piotr Łuczak, Agrokonsument.pl
Oto opinie użytkowników wykorzystujących produkty Riela Polska:
Eugeniusz Taraska, P.W. Lechpol – Szubin, Kujawsko-Pomorskie
Zdrowy Kurczak z Suchowoli – Kizielewszczyzna, Podlaskie
Marian Olejnik, Agropol – Łosiów, Opolskie
Janusz Kasprzak, Rolpol – Uścikowo, Wielkopolskie
Bernard Ginter – Wyczechy, Pomorskie
Sebastian Luber – Wybranowo, Kujawsko-Pomorskie
Kamil Bojakowski – Jelcz Laskowice, Dolnośląskie
dr Józef Śliwa – Żórawina, Dolnośląskie
Przemysław Piasta – Rychnowo, Kujawsko-Pomorskie
DN Green – Dębionek, Kujawsko-Pomorskie
Classic Grain – Janikowo, Kujawsko-Pomorskie
Rajmund Gąsiorek – Radomice, Wielkopolska
Ginter, wialnia bębnowa – Wyczechy, Pomorskie
Jan Domaros – Malinowo, Pomorskie
Adam Lipiński – Domisław, Pomorskie
Grupa producencka GASK – Pyrzyce, Zachodniopomorskie
Firma „Kłos” – Opole, Opolskie