29 - 02 - 2024
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Adrian Hościło: pięć tysięcy ton zbóż w stalowych silosach Riela Polska

Pełna niezależność w zakresie suszenia i przechowania zboża. Własny magazyn potwierdza swoją wartość w niestabilnych czasach dla rynku rolnego. Przedstawiamy gospodarstwo Adriana Hościło z woj. warmińsko-mazurskiego.

 

Błyszczące stalą nowiutkie silosy przyciągają wzrok przejeżdżających pobliską szosą do Wieliczek. Nowym obiektem może pochwalić się Adrian Hościło, który prowadzi gospodarstwo rolne wraz z najbliższą rodziną w Nowym Młynie, woj. warmińsko-mazurskie.

Całość gospodarstwa obejmuje około 1 tys. ha, na których – w strukturze upraw – ok. 30% zajmują zboża podstawowe, 30% rzepak i 30% kukurydza.

Od niedawna uprawiane są także rośliny bobowate. Uprawa oparta jest w całości o system bezorkowy. Do tego w gospodarstwie przygotowany jest cały park maszynowy.

Plony magazynowane są w magazynach płaskich, znajdujących się w kilku bazach gospodarstwa.

 

 

Eugeniusz Taraska, P.W. Lechpol: stawiam na ciągły rozwój

 

 

Silosy i suszarnia od Riela Polska

 

Najnowszym nabytkiem jest bateria pionowych silosów, wykonanych przez Riela Polska. Może pomieścić łącznie 5500 ton zbóż. Magazyn tworzą:

 

  • pięć silosów magazynowych po 1436 m3;
  • dwa silosy buforowe po 275 m3;
  • suszarnia do zboża o wydajności 744 t/dobę (dla pszenicy z wilgotności 19% do 15%);
  • urządzenia transportu pionowego i poziomego o wydajności 60 t/h.

 

– Zdecydowaliśmy się na Riela Polska, głównie ze względu na jakość produktów tej firmy, prestiż i obsługę. Zanim wybudowaliśmy ten obiekt, oglądaliśmy kilka różnych kompleksów pochodzących od różnych producentów. Wykonanie Riela Polska wydało się dla mnie najbardziej profesjonalne. Grubość stali, solidne zasuwy oraz automatyka robią wrażenie. Nauczyłem się, że często nie warto wybierać tańszych rozwiązań, bo to potem się mści w dalszej części użytkowania – mówi Adrian Hościło.

 

Ukraina i jej rolnictwo: 93 agroholdingi pracują na 6,25 mln ha

 

Produkcja zbóż na potrzeby stada trzody

 

Gospodarz dodaje, że od ponad 20 lat w gospodarstwie pracuje suszarnia tej firmy. Pomimo intensywnego użytkowania, nic się z nią nie dzieje. Nie koroduje, nie potrzeba części do wymiany. Jak więc twierdzi, warto więc stawiać na jakościowe produkty, by funkcjonowały przez długi okres.

– Nasz najnowszy obiekt używamy od dwóch lat. Nic poważnego z nim się nie dzieje. Po pierwszej kampanii kukurydzianej wysiadały jedynie styczniki. Szybko pojawił się serwis Riela Polska i było po temacie. Pomimo kłopotliwego w zbyt zbóż 2023 roku, nam udało się sprzedać wszystko. Zresztą część ziarna – głównie pszenżyto i jęczmień – zużywamy na potrzeby stada trzody. W skali roku to ok. 2500 ton – dodaje Hościło.

W gospodarstwie jest bowiem utrzymywanych w skali roku około 10 tys. tuczników w cyklu zamkniętym. Stado loch liczy 500 sztuk.

 

Pszenica tanieje, Rosja dołuje ceny

 

W gospodarstwie praca jest przez cały rok. Zmieniają się wymagania, przepisy, wchodzą wymogi Wspólnej Polityki Rolnej. Trzeba się dokształcać – mówi nasz gospodarz.

Pytamy go, jak odreagowuje po pracy?

– Z przyjemnością spędzam czas z żoną, dziećmi. Moim hobby jest myślistwo i wędkarstwo. Ale najbardziej interesują mnie motocykle. Przeważnie starsze modele. Powoli rozbudowuję ich kolekcję, chciałbym wyeksponować je w starym magazynie z granitowych ciosów. Teraz prowadzimy tam remont i kto wie? Może zdążymy z premierowym jego otwarciem w kolejną rocznicę uruchomienia silosów – dodaje z uśmiechem pan Adrian.

 

Opr. Piotr Łuczak, Agrokonsument.pl

 

Oto opinie użytkowników wykorzystujących produkty Riela Polska:

 

Eugeniusz Taraska, P.W. Lechpol – Szubin, Kujawsko-Pomorskie

Zdrowy Kurczak z Suchowoli – Kizielewszczyzna, Podlaskie

Marian Olejnik, Agropol – Łosiów, Opolskie

Janusz Kasprzak, Rolpol – Uścikowo, Wielkopolskie

Bernard Ginter – Wyczechy, Pomorskie

Sebastian Luber – Wybranowo, Kujawsko-Pomorskie

Kamil Bojakowski – Jelcz Laskowice, Dolnośląskie

dr Józef Śliwa – Żórawina, Dolnośląskie

Przemysław Piasta – Rychnowo, Kujawsko-Pomorskie

DN Green – Dębionek, Kujawsko-Pomorskie

Classic Grain – Janikowo, Kujawsko-Pomorskie

Rajmund Gąsiorek – Radomice, Wielkopolska

Ginter, wialnia bębnowa – Wyczechy, Pomorskie

Jan Domaros – Malinowo, Pomorskie

Adam Lipiński – Domisław, Pomorskie

Grupa producencka GASK – Pyrzyce, Zachodniopomorskie

Firma „Kłos” – Opole, Opolskie

 

Zwłoka w odbiorze produktów rolnych

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: