07 - 09 - 2022
Fot. Pixabay

Co trzecie jabłko w UE pochodzi z Polski

Czy wiesz, że Polska jest największym producentem jabłek w UE? Przytaczamy wyniki za Prognosfruit 2022. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

W dniach 3-5 sierpnia Światowe Stowarzyszenie Jabłek i Gruszek (WAPA) przedstawiło prognozę zbiorów jabłek i gruszek w UE w 2022 r.

Miało to miejsce podczas 47. konwencji Prognosfruit w Serbii, w Belgradzie.

Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 uczestników z 23 krajów. Było to pierwsze spotkanie na żywo po dwóch latach wirtualnych edycji ze względu na pandemię COVID-19.

 

 

Jabłka i gruszki: kto trzęsie światowym rynkiem tych owoców?

 

Miliony ton jabłek

 

WAPA prognozuje, że w 2022 r. zbiory świeżych jabłek w UE jabłek w 2022 roku na poziomie 12,2 mln ton. To o 1,3 proc. powyżej zbiorów z 2021 roku i o dziewięć procent więcej niż średnia z poprzednich trzech lat.

Warto zaznaczyć, że w tej ilości znajduje się  658 tys. ton jabłek organicznych.

 

Produkcja świeżych gruszek jest prognozowana na poziomie 2,1 mln t. O 20 proc. więcej w stosunku do 2021 roku i o pięć proc. w porównaniu do średniej z poprzednich trzech lat.

Niestety, fala upałów i susza w lipcu/sierpniu w dużej części Europy mogą spowodować, że produkcja będzie znacznie niższa od prognozowanej.

 

System ASG-EUPOS: od 2 września 2022 bez opłat

 

Prognoza dla jabłek

 

Na przestrzeni lat areał jabłek w UE spada, ale plony z hektara mają tendencję wzrostową. Największy udział w produkcji jabłek w UE ma Polska – 32 proc., a następnie Francja, Włochy i Rumunia – po 11 proc.

 

  • Wiosenne przymrozki negatywnie wpłynęły na produkcję tylko w Hiszpanii (Katalonia).
  • W lipcu fala upałów dotknęła południową i zachodnią Europę, a susza prawie całą UE. Może to wpłynąć na obniżenie prognozy produkcji, gdyż efekty będą widoczne dopiero bliżej rzeczywistych zbiorów.
  • Prognozuje się, że produkcja ekologiczna wzrośnie do 658 tys. t wobec 626 tys. t w 2021 roku. Chociaż jest to wzrost o 5,1 proc. rok do roku, produkcja ekologiczna stanowi tylko 5,4 proc. całkowitej produkcji jabłek.
  • Oczekuje się, że 65 proc. jabłek będzie spożywanych w stanie świeżym, podczas gdy 35 proc. będzie przetworzone.

 

 

Jak obliczać termin odwołania czy biegu umowy?

 

Kto zerwie jabłka?

 

Rolnicy i przetwórcy obawiają się potencjalnego braku pracowników sezonowych do zbiorów i przetwórstwa z powodu wojny na Ukrainie. Dotyczy to w szczególności Polski. Przed inwazją Rosji na Ukrainie, znaczna liczba pracowników sezonowych u nas pochodziła z Ukrainy.

Dodatkowo mocno pogorszyła się opłacalność produkcji z powodu wyższych kosztów nakładów, takich jak energia, nawozy i środki ochrony roślin.

W Polsce niektórzy sadownicy zareagowali na to, ograniczając stosowanie nawozów i środków ochrony roślin w mniej produktywnych sadach.

 

Warunki rynkowe

 

  • Zapasy zagęszczonego soku jabłkowego (CAJ) są poniżej średniej. W związku z tym sektor przetwórstwa prawdopodobnie wchłonie większe ilości jabłek.
  • Chiny spodziewają się niższych zbiorów jabłek o 20 proc. z powodu problemów pogodowych. To osłabi konkurencję Pekinu na rynku światowym.
  • Konsumenci wydają mniej pieniędzy na żywność, ponieważ wyższe koszty energii ograniczają ich budżety.
  • Eksport może ucierpieć z powodu niższego popytu, ponieważ kraje mające problemy z bezpieczeństwem żywnościowym (np. Egipt) będą prawdopodobnie przedkładać import pszenicy nad import jabłek.
  • Gwałtowny wzrost kosztów logistyki, niedobór ciężarówek i kontenerów.
  • Ukraina, Mołdawia i Serbia wyłaniają się jako nowi konkurenci na rynku UE, ponieważ próbują starają się uniezależnić od eksportu do Rosji.

 

Następny Prognosfruit 2023 zaplanowano na 2-4 sierpnia 2023 r. w Trento we Włoszech. Opr. na podst. USDA

 

Dobre żniwa 2022: dużo zboża, ale w magazynach

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: