W dniach 3-5 sierpnia Światowe Stowarzyszenie Jabłek i Gruszek (WAPA) przedstawiło prognozę zbiorów jabłek i gruszek w UE w 2022 r.
Miało to miejsce podczas 47. konwencji Prognosfruit w Serbii, w Belgradzie.
Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 uczestników z 23 krajów. Było to pierwsze spotkanie na żywo po dwóch latach wirtualnych edycji ze względu na pandemię COVID-19.
Jabłka i gruszki: kto trzęsie światowym rynkiem tych owoców?
WAPA prognozuje, że w 2022 r. zbiory świeżych jabłek w UE jabłek w 2022 roku na poziomie 12,2 mln ton. To o 1,3 proc. powyżej zbiorów z 2021 roku i o dziewięć procent więcej niż średnia z poprzednich trzech lat.
Warto zaznaczyć, że w tej ilości znajduje się 658 tys. ton jabłek organicznych.
Produkcja świeżych gruszek jest prognozowana na poziomie 2,1 mln t. O 20 proc. więcej w stosunku do 2021 roku i o pięć proc. w porównaniu do średniej z poprzednich trzech lat.
Niestety, fala upałów i susza w lipcu/sierpniu w dużej części Europy mogą spowodować, że produkcja będzie znacznie niższa od prognozowanej.
Na przestrzeni lat areał jabłek w UE spada, ale plony z hektara mają tendencję wzrostową. Największy udział w produkcji jabłek w UE ma Polska – 32 proc., a następnie Francja, Włochy i Rumunia – po 11 proc.
Rolnicy i przetwórcy obawiają się potencjalnego braku pracowników sezonowych do zbiorów i przetwórstwa z powodu wojny na Ukrainie. Dotyczy to w szczególności Polski. Przed inwazją Rosji na Ukrainie, znaczna liczba pracowników sezonowych u nas pochodziła z Ukrainy.
Dodatkowo mocno pogorszyła się opłacalność produkcji z powodu wyższych kosztów nakładów, takich jak energia, nawozy i środki ochrony roślin.
W Polsce niektórzy sadownicy zareagowali na to, ograniczając stosowanie nawozów i środków ochrony roślin w mniej produktywnych sadach.
Następny Prognosfruit 2023 zaplanowano na 2-4 sierpnia 2023 r. w Trento we Włoszech. Opr. na podst. USDA