24 - 04 - 2023
Fot. firmowe

Ekoschematy wspomagane z satelity

SatAgro, platforma satelitarnego monitoringu stanu upraw, wprowadza nową funkcjonalność. To tworzenie planu nawozowego, w pełni kompatybilne z zasadami ekoschematów i wymogami rolnictwa precyzyjnego Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

SatAgro to satelitarny monitoring upraw rolnych i rolnictwo precyzyjne. Pozwala zalogowanemu użytkownikowi m.in. na wykrywaniu anomalii w uprawie podejmowanie decyzji o wykonaniu zabiegów nawożenia i ochrony upraw w optymalnym dla nich czasie.

Do dotychczasowych praktycznych funkcjonalności serwisu – takich jak monitoring, mapy aplikacyjne, dziennik wydarzeń i zabiegów itp. – SatAgro od kwietnia br. wprowadza nowość. To możliwość tworzenia planu nawozowego.

Dodajmy: zgodnie z zasadami ekoschematów i wymogami rolnictwa precyzyjnego. W ten sposób SatAgro wychodzi naprzeciw polskim rolnikom, którzy potrzebują precyzyjnego narzędzia pozwalającego sprostać im wyśrubowanym od stycznia br. nowym wymogom Wspólnej Polityki Rolnej.

A jest o co walczyć, bo bez przystąpienia do programu ekoschematów rolnik straci ok. 25% pieniędzy z dotychczasowego poziomu płatności bezpośrednich.

 

Po co rolnikowi teledetekcja satelitarna?

 

Rolnictwo węglowe a satelita

 

Wbudowany w SatAgro plan nawożenia uwzględnia prawne wymagania dotyczące ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”. Opracowania takiego planu nawozowego (NPK, Mg, wapnowanie) wymagać będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Plan może być wykonany dowolnie, w tym przy użyciu specjalistycznego narzędzia, np. SatAgro.

Wszystkie precyzyjne zabiegi agrotechniczne definiowanie w platformie są teraz dodatkowo spięte klamrą planu nawożenia. Plan nawożenia w wydaniu SatAgro:

  • uwzględnia zmienność plonu i zasobności gleby;
  • uwzględnia nawożenie naturalne, resztki pożniwne, międzyplony;
  • ma zwrotny komunikat w postaci spodziewanego efektu założonego nawożenia;
  • jest w pełni zgodny z rozbudowanym ekoschematem „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”, a parametry zdefiniowane w nowych aktach prawnych i wytycznych, są dodatkowo podpowiadane użytkownikowi.

 

Warto zaznaczyć, że wszystkie pola i elementy ekoschematu, które wskaże użytkownik, można udokumentować w SatAgro.

Uwaga: łącznie ze zdjęciami, które w apce same przypinają się do odpowiedniej lokalizacji na polu.

 

– Tworząc nową funkcjonalność poszliśmy dość niestandardową drogą: od szczegółu do ogółu. Ten szczegół to pojedynczy zabieg precyzyjny. Poświęciliśmy dużo wysiłku, by użytkownicy naszych usług mieli maksymalną kontrolę nad procesem reagowania na zmienność uprawy. Sporo wyzwań dotyczyło automatycznej obróbki danych satelitarnych oraz kompatybilności z różnymi typami maszyn. Uzyskaliśmy jednak założony cel, a plany nawożenia wykonane w oparciu o naszą aplikację prezentują spodziewany efekt w przestrzeni, w 3D – mówi dr Przemysław Żelazowski, założyciel SatAgro sp. z o.o.

 

Väderstad: nowa fabryka i 10 tys. maszyn rocznie

 

Jak to działa w praktyce?

 

Rolnik tworzy on-line w platformie SatAgro plan dla danego pola, dla którego wcześniej określił typ uprawy i zakładany plon. Po utworzenia planu, który w platformie jest po prostu „nowym typem zabiegu”, system łączy wszystkie dostępne mu informacje dotyczące danego pola.

W tym – także właściwe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dla wybranej działki serwis dodatkowo wykazuje:

 

  • strefy zmiennego plonowania – wyznaczone na podstawie zdjęć satelitarnych lub map z kombajnu;
  • wizualizuje spodziewany plon na mapie;
  • uwzględnia strefy zmiennej zasobności gleby.

Ile wysiłku wymaga zdefiniowanie planu nawożenia, decydując się na SatAgro? Niewiele. W zasadzie w ciągu pierwszej godziny od zdefiniowania pola uprawnego na koncie SatAgro można mieć już gotowy plan nawozowy.

Zwłaszcza w przypadku zawartości azotu mineralnego. W zależności od klasy gleby można bowiem oprzeć się o pewne założenia, nawet bez konieczności wykonania prób glebowych.

Pozwala zresztą na to sam ekoschemat „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”.

Dla pozostałych pierwiastków: fosforu, potasu, magnezu i ewentualnie też wapnia, wymagane już będą aktualne wyniki analizy zasobności gleby.

Gdy już są, można je łatwo zintegrować z kontem SatAgro.

Firma SatAgro deklaruje pomoc w zorganizowaniu analizy glebowej, najlepiej przy wykorzystaniu stref wyznaczonych na zdjęciach. Pomoże także przy stworzeniu planu lub integracji tego narzędzia w ramach indywidualnego konta.

Wszystko po to, aby przejście na nowy sposób zarządzania zabiegami uprawowymi i rozliczania się z nich przez ARiMR było jak najmniej kłopotliwe, i żeby miało przełożenie na realne korzyści dla użytkownika serwisu SatAgro.

 

DN Green, Dębionek: wiarygodny serwis Riela Polska

 

Jak działa narzędzie SatAgro?

 

Opracowana przez grupę polskich naukowców z SatAgro metoda interpretacji danych, dostarczanych codziennie przez satelity, została zaprzęgnięta do służby rolnictwu. Jak to działa „od podszewki”? Zapraszamy do lektury – kliknij tutaj.

 

 

Wdrażanie planów nawożenia i ekoschematów jest związane z udziałem przez SatAgro w projekcie Agricapture CO2.

 

Status rolnika ryczałtowego a faktury VAT

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: