22 - 02 - 2022
Fot. Przedsiębiorca Rolny

Rolnik – Farmer Roku: lista nagrodzonych

W miniony weekend w Warszawie odbyła się gala Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik – Farmer Roku. Riela Polska była sponsorem 28 edycji tego wydarzenia.

 

Do rywalizacji o statuetki Złotego Jabłka w poszczególnych kategoriach Konkursu Rolnik – Farmer Roku stanęło 241 gospodarstw z całej Polski. Kapituła konkursu zakwalifikowała 28 gospodarstw. Riela Polska była sponsorem również i tegorocznej edycji tego konkursu.

 

Ostateczne wyłoniono ośmiu laureatów. Oto ich lista:

 

Gospodarstwa rodzinne – produkcja zwierzęca

 

Laureatami zostali Teresa i Krzysztof Bardeccy z Moraczewa (woj. wielkopolskie). Bardeccy zaczynali gospodarować na 12 ha, dzisiaj wraz z dwoma synami prowadzą rodzinne gospodarstwo o pow. 250 ha. Głównym kierunkiem produkcji jest hodowla bydła mlecznego.

Cała produkcja roślinna podporządkowana jest potrzebom pokarmowym dla zwierząt. Pogłowie bydła liczy 500 sztuk, w tym 250 to krowy mleczne o wydajności ponad 9 tys. kg w laktacji. Bardeccy w swoim gospodarstwie organizują praktyki dla uczniów, współpracują też z uczelniami rolniczymi.

 

Gospodarstwa rodzinne – działalność wielokierunkowa

 

Zwycięzcy tej kategorii to Elżbieta i Dariusz Kluskowie z Pągowa (woj. opolskie). Wraz z córkami gospodarują na powierzchni ponad 282 ha. Uprawiają buraki cukrowe, kukurydzę, pszenicę ozimą, rzepak, słonecznik i konopie. Na większości gruntów prowadzona jest uproszczona uprawa pasowa.

Gospodarze prowadzą liczne poletka doświadczalne, na których organizują pokazy i szkolenia dla rolników, promując przy tym precyzyjne zrównoważone rolnictwo oraz najnowszą genetykę. Co roku organizowany jest dodatkowo tzw. „Dzień Kukurydzy”. W gospodarstwie prowadzona jest dodatkowa działalność gospodarcza. Firma świadczy usługi rolnicze, budowlane i melioracyjne, a także prowadzi skup i sprzedaż płodów rolnych.

 

Gospodarstwa rodzinne – sadownictwo

 

Laureaci to Wioletta i Jarosław Kuroszowie z Barlinka (woj. zachodniopomorskie). Państwo Kuroszowie zajmują się sadownictwem, głównie produkcją czereśni. Powierzchnia sadów to prawie 10 ha, w tym pod osłonami ponad 7 ha. Dzięki osłonom zbiór owoców odbywa się bez względu na pogodę. Czereśnie sprzedawane są w kraju i eksportowane do Danii, Szwecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii.

Jarosław Kurosz sam skonstruował i zbudował sortownik do czereśni Fargola V, a także urządzenie do ochrony sadów przed przymrozkami – Fargola IV. Urządzenie to znalazło również zastosowanie w ochronie winnic. Opracował również system automatycznego zwijania osłon.

 

Gospodarstwa rodzinne – produkcja roślinna

 

W tej kategorii laur trafił do Magdaleny i Szymona Laszczyńskich z Zielenic (woj. dolnośląskie). Laszczyńscy prowadzą gospodarstwo o powierzchni 160 ha nastawione głównie na produkcję ziemniaków. Uprawia się ziemniaki frytkowe i chipsowe, a także zboża i rzepak. Zboża i rzepak uprawia się bezorkowo. Na uwagę zasługuje nawadnianie kroplowe ziemniaków.

Szymon Laszczyński dzieli się swoją wiedzą i rozwiązaniami na kanale YouTube „GR Laszczyński”.

 

Gospodarstwa rodzinne – produkcja warzyw

 

Karolina i Witold Manuszewscy z miejscowości Strzelce (woj. kujawsko-pomorskie) odebrali nagrodę w kategorii „produkcja warzyw”. Manuszewscy gospodarują na 75 hektarach. Uprawiają głównie cebulę, marchew, pietruszkę, a także ziemniaki, buraki cukrowe i kukurydzę. Uprawy są nawadniane; rolnicy stosują preparaty mikrobiologiczne, kwasy humusowe, mieszanki poplonów oraz wapnowanie.

Pan Witold jest prekursorem w uprawie pasowej, jako jeden z pierwszych świadczył też usługi w tym zakresie. Zajmuje się też usługami formowania redlin pod marchew, zbiorem ziemniaków i cebuli.

 

Już milion hektarów rzepaku w Polsce

 

Gospodarstwa rodzinne o alternatywnych źródłach dochodu

 

Laureatami są Jolanta i Sławomir Tupikowscy z miejscowości Wólka Zdunkówka (woj. lubelskie). Państwo Tupikowscy gospodarują na powierzchni ponad 210 ha. Uprawiają rzepak, kukurydzę, pszenicę ozimą, pszenżyto i soję. W gospodarstwie stosowana jest technologia uprawy strip-till.

Rolnicy bardzo dbają o środowisko, a także o higienę i bezpieczeństwo pracy. Odpady organiczne, środki chemiczne (w tym środki ochrony roślin oraz środki dezynfekujące) oraz inne odpady są odpowiednio gromadzone i zabezpieczone. Na uwagę zasługuje estetyka całego gospodarstwa. Pan Tupikowski wykonuje też usługi koszenia poboczy dróg i rowów, odśnieżania oraz usługi siewu pasowego. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem prowadząc m.in. doświadczenie, szkolenia i pokazy, a gospodarstwo należy do gospodarstw demonstracyjnych. Odbywają w nim praktyki studenci i uczniowie z Technikum Rolniczego.

 

Produkty regionalne i tradycyjne

 

Maciej Zarzecki, prezes Zarzeccy Sp. z o.o. z Mielnika (woj. podlaskie) odebrał nagrodę w kategorii „Produkty regionalne i tradycyjne”. Firma zajmuje się skupem mleka od okolicznych rolników i produkcją swojskiego sera korycińskiego w wielu wariantach smakowych. Sery wytwarzane są w niewielkiej manufakturze z dbałością o zachowanie tradycyjnej receptury.

 

Gospodarstwa rodzinne – agroturystyka

 

Nagrodzonymi w tym roku są w tej kategorii Beata i Zbigniew Wantułowie z Wisłoku Wielkiego (woj. podkarpackie). Państwo Wantułowie prowadzą, w trudnych górskich warunkach, gospodarstwo ekoagroturystyczne o pow. 24 ha pod nazwą „Przedbieszczady”. Zajmują się hodowlą 30 kóz alpejskich.

Wytwarzają dojrzewające sery kozie, wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, a także sery wędzone. Gospodarze wytwarzają też naturalne leki i inne przetwory na bazie ziół z ekologicznych łąk i lasów. Na terenie gospodarstwa znajduje się sklepik, w którym sprzedawane są wyroby w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.

 

Krzysztof Zacharuk

 

Materiał dzięki uprzejmości: Przedsiębiorca Rolny/APRA

przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: