Zielone dachy silosów spółki DN Green w Dębionku k. Nakła (kujawsko-pomorskie) widać już z daleka. Gdy podjeżdżamy do nich bliżej i stajemy tuż przy budynku administracyjnym spółki, w pierwszej kolejności rzucają się w oczy jednak nie magazyny zbożowe, ale… wypielęgnowane i bujne pelargonie, ozdabiające na zewnątrz biurowiec firmy. Widać tu kobiecą rękę.
Wkrótce witają nas Ewa Krzyżanowska – prezes zarządu DN Green sp. z o.o. oraz Zdzisław Wilk – członek zarządu spółki i dyrektor ds. skupu.
– W naszej firmie prowadzimy skup zbóż, rzepaku i kukurydzy. Przechowujemy także zboża zebrane z naszych własnych pól o powierzchni 750 ha. W skali całego roku przez nasz obiekt przechodzi ok. 30 tys. ton zbóż. Jeśli chodzi o strukturę gatunkową przechowywanego ziarna, to kukurydza stanowi ok. 10 tys. ton, rzepak ok. 3 tys. ton, a reszta to zboża podstawowe – mówi prezes Krzyżanowska.
Pierwsze silosy Riela Polska zostały wybudowane w Dębionku w 2014 r. Postawiono ich pięć po 2 tys. ton i suszarnię, a przy niej dwa małe zbiorniki buforowe i kosz przyjęciowy.
W 2018 roku dobudowano halę przyjęciową z kolejnymi zbiornikami buforowymi po 500 ton.
W 2021 r. zdecydowano się postawić jeszcze jedną suszarnię, zbiornik na 2 tys. ton i jeden zbiornik na tysiąc ton.
Inwestorzy z Dębionka zdecydowali się na wybudowanie silosów płaskodennych. W jednym szeregu stojące zbiorniki połączone są kanałem rewizyjnym, w którym znajdują się przenośniki do ziarna.
Jedynie silosy przyjęciowe, ze względu na gromadzenie niewysuszonego ziarna, mają lejowe dno, ułatwiające logistykę zboża do suszarni.
Pełny skład obiektu spółki DN Green przedstawi się zatem następująco:
Całość obiektu powstała w systemie Riela Polska.
Wraz panią Ewą Krzyżanowską i panem Zdzisławem Wilkiem zwiedzamy obiekt. Mija dekada od jego uruchomienia, całość sprawia bardzo dobre wrażenie. Wszędzie widać porządek.
– Pracujemy na tych urządzeniach już kilka lat. Można powiedzieć, że wszystkie choroby wieku dziecięcego tego systemu mamy już za sobą. Mieliśmy jedynie kłopoty z pomiarami temperatury wewnątrz zbiorników ze zbożem – zaznacza Zdzisław Wilk.
W każdym z silosów jest wpuszczonych po pięć przewodów, na których w pewnych odstępach znajdują się czujniki temperatury. To one w masie ziarna kontrolują temperaturę przechowywanego zboża. Okazało się, że niektóre z nich sprawiały kłopoty, ale wszystko na bieżąco zostało usunięte przez serwis Riela Polska.
Zawsze na przełomie kwietnia-czerwca wzywany jest serwis firmowy. Zlecane jest sprawdzenie całego systemu transportu zboża, przenośników pionowych, podajników, żmijek i klap zamykających. Najważniejsze jest bowiem, by całość transportu ziarna była bezawaryjna, gdyż to jest wąskie gardło w przypadku trwającego przyjęcia zboża.
A inne prace, tak jak w każdym gospodarstwie, próbuje się usunąć we własnym zakresie.
– Riela zawsze przyjeżdża na czas, nie mamy żadnych obiekcji do pracy wykonywanej przez serwis – zaznaczają nasi rozmówcy.
Całością w zakresie przyjęcia masy ziarna steruje program komputerowy. Elektronika – jak wiemy – czasami potrafi zaskoczyć. Jednak w razie potrzeby serwis informatyczny producenta silosów jest dostępny całodobowo.
Pan Zdzisław przyznaje, że miał okazję to sprawdzać nawet w późnych godzinach nocnych; wystarczyło połączyć się on-line i sprawa była załatwiona.
Gdy pisaliśmy ten reportaż, część silosów w Dębionku już zapełniała się kukurydzą z nowego sezonu. Suszarnie chodziły pełną parą. W ciągu sezonu spółka zużywa łącznie ok. 400 tys. m3 gazu, a większość tego idzie na dosuszenie kukurydzy.
Oto opinie użytkowników wykorzystujących produkty Riela Polska:
Adrian Hościło – Nowy Młyn, Warmińsko-Mazurskie
Eugeniusz Taraska, P.W. Lechpol – Szubin, Kujawsko-Pomorskie
Zdrowy Kurczak z Suchowoli – Kizielewszczyzna, Podlaskie
Marian Olejnik, Agropol – Łosiów, Opolskie
Janusz Kasprzak, Rolpol – Uścikowo, Wielkopolskie
Bernard Ginter – Wyczechy, Pomorskie
Sebastian Luber – Wybranowo, Kujawsko-Pomorskie
Kamil Bojakowski – Jelcz Laskowice, Dolnośląskie
dr Józef Śliwa – Żórawina, Dolnośląskie
Przemysław Piasta – Rychnowo, Kujawsko-Pomorskie
DN Green – Dębionek, Kujawsko-Pomorskie
Classic Grain – Janikowo, Kujawsko-Pomorskie
Rajmund Gąsiorek – Radomice, Wielkopolska
Ginter, wialnia bębnowa – Wyczechy, Pomorskie
Jan Domaros – Malinowo, Pomorskie
Adam Lipiński – Domisław, Pomorskie
Grupa producencka GASK – Pyrzyce, Zachodniopomorskie
Firma „Kłos” – Opole, Opolskie