30 - 07 - 2023
Fot. Pixabay

Satelita to dostępne narzędzie dla rolnika

Prowadzę gospodarstwo 60 ha. Zamierzam skorzystać z ekoschematów. Szukam uniwersalnego narzędzia, które pozwoli mi budować plan nawozowy, tworzyć mapy dawkowania środków produkcji i będzie dodatkowo przechowywać te dane. W co jeszcze więcej może być wyposażony taki program? – pyta redakcję Agrokonsument rolnik z okolic Żnina.

 

 

Nasz Czytelnik pyta o typowe e-narzędzie, które buduje historię zabiegów na polach danego gospodarstwa w oparciu o mapowanie. Tego rodzaju produktów jest sporo na rynku. Jednak tworzenie planu nawożenia i wstrzelenie się w autentyczne potrzeby pokarmowe roślin z bieżącą obserwacją ich kondycji – to już wyższa półka.

Sięgnijmy zatem na nią: jest tam tylko jeden produkt – platforma SatAgro – opracowana przez naszych polskich naukowców.

 

 

Po co rolnikowi teledetekcja satelitarna?

 

Unikalne SatAgro

 

SatAgro to narzędzie unikalne. Bazuje bowiem na obserwacjach satelitarnych wybranego areału. Dodatkowo posiada następujące funkcjonalności:

  • Bieżący monitoring upraw – kontrola aktualnego stanu upraw i analiza ich zróżnicowania od siewu do zbioru.
  • Dostęp do danych historycznych – mapy upraw z bieżącego i poprzednich sezonów, a dodatkowo – krzywe wzrostu upraw, suma temperatur efektywnych, opady.
  • Mapy aplikacyjne – instrukcje dawkowania środków produkcji zgodne z oprzyrządowaniem maszyn większości producentów.
  • Plan nawożenia – zgodny z wymaganiami ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”.
  • Wspomaganie prób glebowych – optymalizacja miejsca i ilości prób glebowych na podstawie zdjęć satelitarnych, integracja wyników z kontem SatAgro i tworzenie map aplikacyjnych na ich podstawie.

 

Tradycyjnymi elementami są także:

  • Dziennik wydarzeń i zabiegów – archiwum historii upraw, zabiegów i innych zdarzeń oraz kosztów.
  • Analiza opłacalności – mapowanie rentowności pól uprawnych oraz szczegółowa analiza jej składowych – kosztów i przychodów, z uwzględnieniem przestrzennego zróżnicowania ich rozkładu w różnych okresach.
  • Gospodarka wodna – śledzenie zmian w opadach i wkrótce w deficycie wodnym, przydatne przy planowaniu gospodarki wodnej i szacowaniu strat suszowych.
  • Prognoza pogody – aktualny stan pogody oraz prognoza.
  • Alarmy – możliwość ustawienia poziomu wybranej zmiennej (np. temperatura, rozwój uprawy, opad), po przekroczeniu którego otrzymuje się automatyczne powiadomienie.
  • Import/eksport danych – import map (gleby, plonu itp.), integracja prywatnych stacji meteo, eksport zdjęć satelitarnych i danych tabelarycznych.
  • Doradztwo – interpretacja informacji tworzonych przez SatAgro i ich analiza w celu optymalizacji plonu i zużycia środków produkcji.

 

Kongres Polska Wieś 2023: nie zmarnujmy tego kryzysu w obronie polskiego rolnictwa

 

Nowość: plan nawożenia dla ekoschematów i rolnictwa precyzyjnego

 

Do dotychczasowych praktycznych funkcjonalności platformy – takich jak monitoring, mapy aplikacyjne, dziennik wydarzeń i zabiegów, itp. – SatAgro wprowadza nowość.

To możliwość tworzenia planu nawożenia. Dodajmy: zgodnie z zasadami ekoschematów i wymogami rolnictwa precyzyjnego.

W ten sposób SatAgro wychodzi naprzeciw polskim rolnikom, którzy potrzebują precyzyjnego narzędzia pozwalającego im sprostać wyśrubowanym od stycznia br. nowym wymogom Wspólnej Polityki Rolnej. Szerzej o tym pisaliśmy tutaj.

 

 

Rolnictwo węglowe: podsiew nawozów i nasion dzięki Amico F

 

Jak wystartować z SatAgro?

 

Wystarczy zalogować się na stronie app.satagro.pl, gdzie każdy użytkownik zakłada swoje odrębne konto. W jego obrębie wyznacza się pola do obserwacji satelitarnej, uzupełnia typ uprawy i zakładany plon.

Można również zintegrować z kontem wyniki analiz prób glebowych, mapy plonów czy inne dane przestrzenne charakteryzujące wskazane pola.

System łączy wszystkie dostępne mu informacje dotyczące danego pola. W tym – także właściwe zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Dla wybranej działki platforma pozwala opcjonalnie zdefiniować:

  • strefy zmiennego plonowania – wyznaczone na podstawie zdjęć satelitarnych lub map z kombajnu;
  • wizualizuje spodziewany plon na mapie – dla uzyskania bardziej realistycznego odwzorowania podejmowanej decyzji;
  • uwzględnia strefy zmiennej zasobności gleby.

 

Opr. na podst. Informacji prasowych SatAgro

 

Do 3 ton kukurydzy na godzinę: suszarnia porcjowa Riela Polska

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: