– Ogród terapeutyczny czy sensoryczny, stwarza spokojne i relaksujące środowisko, m.in. poprzez dźwięki ogrodowe, które mogą wpływać kojąco na psychikę, poprawiać nastrój, redukować stres i wspierać proces zdrowienia. Dlatego warto tworzyć ogrody dźwięku – podkreśliła prof. Agnieszka Krzymińska-Bródka, otwierając konferencję „Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne”, zorganizowaną dziś przez Katedrę Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Współczesny człowiek żyje w ciągłym pośpiechu, pod presją czasu i wszechobecnej oceny, w permanentnym stresie. Ten problem dotyka dorosłych, młodzież i dzieci.
– Taki stan powoli zabija radość życia. Ogranicza również dostęp do własnych, indywidualnych zasobów człowieka: wykorzystania zdobytych doświadczeń, wiedzy, kreatywności, umiejętności nawiązywania głębszych relacji i empatii – mówił Tomasz Magiera z Ogrodnictwa Florabit z Gliwic.
Jego zdaniem, w czasie zajęć hortiterapeutycznych można pracować nad zniwelowaniem tych deficytów poprzez wprowadzenie działań, akcentów opartych na słowach:
Dr Piotr Lewandowski i dr Jolanta Lisiecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawili wyniki badań oczekiwań społecznych wobec obecności zieleni w miastach, przeprowadzone w ubiegłym roku na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Okazuje się, że:
Na podkreślenie zasługuje fakt, że pozytywne wzorce zaczynają się w ośrodkach największych, które etap betonowania i asfaltowania biologicznie czynnej przestrzeni miejskiej mają już za sobą.
Najprawdopodobniej jest to efekt większej presji najbardziej świadomej ekologicznie grupy respondentów, czyli ludzi młodych.
Sabina Przepiórska z Dolnośląskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wałbrzychu opowiedziała o zastosowaniu hortiterpii w resocjalizacji młodzieży. W ww. ośrodku młodzieżowym mieszka i uczy się młodzież w wieku od 13 do 18 roku życia. Są to chłopcy z całej Polski, którzy zostali skierowani przez sąd na pobyt w ośrodku za kradzieże itp.
Zajęcia obywają się w na terenie ośrodka w przeznaczonym do tego celu budynku z kuchnią. Ma ona potrzebne narzędzia i sprzęty kuchenne dla celów szkoleniowych dla młodzieży oraz w sadzie.
– Jak się okazuje, podopieczni lubią dzielić się i chwalić swoją pracą z wychowawcami i dyrekcją ośrodka. Tworzą las w słoiku, kokedamy, kompozycje roślinne w skrzyniach i na rabatach. Plotą kwiaty z wikliny, koszyczki czy żywe drzewka z witek wierzbowych. Szykują potrawy z roślin i kwiatów jadalnych. To sałatki, pesto, lemoniady, herbaty z liści drzew owocowych, herbaty z suszu, słodycze, wypieki i dania kuchni świata – mówiła Sabina Przepiórska.
W ten sposób kontakt z ogrodem staje się ścieżką do stanu harmonii w zaspokajaniu potrzeb na poziomie ciała, umysłu, emocji i duchowości.
Prof. Tomasz Piechota, uprawa konserwująca: to gleba jest główną infrastrukturą rolnika
Konferencję zakończyły warsztaty w następujących blokach tematycznych:
Jolanta Lisiecka, Katedra Warzywnictwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu: truskawka – królowa superowoców, aromatyczna, smaczna i zdrowa, amerykańska emigrantka… w nowej odsłonie. Podczas warsztatów wykonano truskawkowe karty do gry, puzzle do układania, obraz do oglądania i kompozycję florystyczną.
Izabela Piękna, Karolina Korpalska, Hortiterapia Świat Roślin Wszystkimi Zmysłami: Kwiaty przyciągają kolorem, zapachem, kształtem. A gdyby tak zrobić witraż z żywych kwiatów, artystyczne dzieło od podstaw?
Magdalena Horowska, Zielone Wykroje, Anna Prządka, Iwona Grygiel
Na warsztatach zaglądano w tajniki rzemiosła plecionkarskiego w nowoczesnej odsłonie, plotąc symboliczne kształty ważek.
Hanna Łoboda, Zieloności
Technika enzymatycznego utleniania roślin na herbaty oraz z właściwości lecznicze poszczególnych naparów.
Arkadiusz Góra i Witold Dobrogowski, Naturoterapeuci
Ćwiczenia z zakresu uziemienia i przepływu energii oraz uważności i redukcji stresu.
Katarzyna Dłużyńska, Pracownia Zielona Ostoja
Elementy aromaterapii przy wykorzystaniu suszu roślinnego Zdrowa i aromatyczna kąpiel Agnieszka Senktas, Dominika Pich, Hortikreacja: solna mieszanka ogrodowa do kąpieli
Konferencji patronowały m.in. redakcje Agrokonsument.pl i Lider Biznesu. Ogrodniczy Magazyn Branżowy
Opr. na podstawie materiałów konferencyjnych
Konferencja: rozwój współpracy producentów rolnych w ramach łańcucha wartości