Adam Lipiński: Zebraliśmy, a jakże. Plony były bardzo dobre. Kukurydza sypała średnio 8 t/ha, jęczmień 6-8 t/ha, rzepak 3,8 t/ha, groch 3,9 t/ha i pszenica ok. 7 t/ha. W naszych zasiewach kukurydza zajmuje 150 ha, 150 ha groch jary, 200 ha pszenica ozima, rzepak 150 ha i jęczmień 100 ha. Magazyny są puste, bo większość towaru sprzedaliśmy po żniwach, a pozostałą część zbóż w grudniu oraz styczniu 2023 r.
Adam Lipiński: (Śmiech) Tak, bywam niepokorny. Ale mam własny rozum. Proszę sobie wyobrazić: jeżeli w żniwa pszenica jest po 1700 zł/t, to znając realia, jakiej ceny za to ziarno żądać – byłbym niemądry, gdybym jej wtedy nie sprzedał. Ostatnie partie zbywałem po 1200 zł/t, a na przednówku cena spadła do 800-1000 zł/t.
Adam Lipiński: Mój ojciec rozpoczął gospodarowanie w latach osiemdziesiątych ub. wieku. Początkowo kupił 12 ha, potem sukcesywnie nabywał ziemię. Doszedł do 55 ha. Dorastałem na tym gospodarstwie. Obok produkcji roślinnej prowadziliśmy tucz trzody chlewnej i opas bydła. Gdy zaczęła się transformacja, kończyłem technikum rolnicze. W okolicy padały okoliczne pgr-y, pojawiła się ziemia do zagospodarowania. Zainteresowaliśmy się dzierżawą – wtedy jeszcze z AWRSP, potem ANR – a teraz z KOWR. Tak doszliśmy do ponad 700 ha własności.
Producent zbóż o Riela Polska: dobra jakość za rozsądną cenę
Adam Lipiński: Wynika to z prostego faktu. W naszej gminie jest kilka kompleksów zbożowych od tej firmy. Jeśli dany produkt i jego serwis dobrze się sprawdzają u sąsiada, który ma również spore gospodarstwo zbożowe – wówczas nie ma co szukać nowych dostawców. Przez to, że wszyscy rolnicy w naszej okolicy lubią się i spotykają ze sobą, wymieniając doświadczenia i informacje, kolejne gospodarstwa postawiły na silosy z charakterystycznymi zielonymi dachami. I ja zamówiłem więc silosy od Riela Polska, a było to ponad dziesięć lat temu.
Na kompleks magazynowy składają się:
Dodatkowo dochodzą magazyny płaskie. W sumie mogę przechować ponad 7 tys. t ziarna.
Terrasem Wave Disc: perfekcyjna uprawa, siew i nawożenie z minimum siły uciągu
Adam Lipiński: Nieznacznie skorygowałbym działanie serwisu, aby może szybciej dojechali. Nie miałem poważniejszej awarii, tylko drobiazgi. Generalnie świat się nie zawalił. Poza tym wszystko działa jak należy. Urządzenia są solidnie wykonane. Elektronika funkcjonuje bez zarzutu, ale mamy do tego celu zbudowaną porządną sterownię, a nie tylko wiatę. Początkowo szwankowały tylko czujniki badające temperaturę zasypanego ziarna, ale serwis błyskawicznie je wymienił. W sumie z całą odpowiedzialnością mogę polecić sprzęt tej firmy.
Adam Lipiński: Na pewno utrzymamy dotychczasową produkcję polową. Powoli przygotowujemy się do nowych zasad Wspólnej Polityki Rolnej. Ekoschematy są mi niestraszne, tym bardziej, że w strukturze rolnej mam motylkowate – czyli teraz – bobowate. W inwestycjach – rozważam rozbudowę sekcji czyszczenia ziarna.
Oto opinie użytkowników wykorzystujących produkty Riela Polska:
Adrian Hościło – Nowy Młyn, Warmińsko-Mazurskie
Eugeniusz Taraska, P.W. Lechpol – Szubin, Kujawsko-Pomorskie
Zdrowy Kurczak z Suchowoli – Kizielewszczyzna, Podlaskie
Marian Olejnik, Agropol – Łosiów, Opolskie
Janusz Kasprzak, Rolpol – Uścikowo, Wielkopolskie
Bernard Ginter – Wyczechy, Pomorskie
Sebastian Luber – Wybranowo, Kujawsko-Pomorskie
Kamil Bojakowski – Jelcz Laskowice, Dolnośląskie
dr Józef Śliwa – Żórawina, Dolnośląskie
Przemysław Piasta – Rychnowo, Kujawsko-Pomorskie
DN Green – Dębionek, Kujawsko-Pomorskie
Classic Grain – Janikowo, Kujawsko-Pomorskie
Rajmund Gąsiorek – Radomice, Wielkopolska
Ginter, wialnia bębnowa – Wyczechy, Pomorskie
Jan Domaros – Malinowo, Pomorskie
Adam Lipiński – Domisław, Pomorskie
Grupa producencka GASK – Pyrzyce, Zachodniopomorskie
Firma „Kłos” – Opole, Opolskie
Zmienne warunki klimatyczne i ekoschematy: trzeba zmienić agrotechnikę gleby