03 - 06 - 2023
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Adam Lipiński: urządzenia Riela Polska solidnie wykonane

Adam Lipiński z Domisławia k. Człuchowa jest rolnikiem, który od lat z satysfakcją użytkuje urządzenia Riela Polska. Sprzęt jest bezawaryjny i trwały. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

 

Panie Adamie, problemy z nadwyżką ziarna w Polsce są na ustach prawie wszystkich. Tymczasem u pana zbiorniki zbożowe stoją puste. Sprawdzaliśmy – pukając w nie. Czyżby nic pan nie zebrał w poprzednich żniwach?

Adam Lipiński: Zebraliśmy, a jakże. Plony były bardzo dobre. Kukurydza sypała średnio 8 t/ha, jęczmień 6-8 t/ha, rzepak 3,8 t/ha, groch 3,9 t/ha i pszenica ok. 7 t/ha. W naszych zasiewach kukurydza zajmuje 150 ha, 150 ha groch jary, 200 ha pszenica ozima, rzepak 150 ha i jęczmień 100 ha. Magazyny są puste, bo większość towaru sprzedaliśmy po żniwach, a pozostałą część zbóż w grudniu oraz styczniu 2023 r.

 

Nie słuchał pan ministra Kowalczyka? Przecież rolnicy mieli trzymać zboże do wiosny…

 

Adam Lipiński: (Śmiech) Tak, bywam niepokorny. Ale mam własny rozum. Proszę sobie wyobrazić: jeżeli w żniwa pszenica jest po 1700 zł/t, to znając realia, jakiej ceny za to ziarno żądać – byłbym niemądry, gdybym jej wtedy nie sprzedał. Ostatnie partie zbywałem po 1200 zł/t, a na przednówku cena spadła do 800-1000 zł/t.

 

Prowadzi pan duże – jak na warunki polskie – gospodarstwo rolne, a do tego jest pan Kierownikiem Filii Raitech w Szczecinku. Skąd takie zamiłowanie do rolnictwa?

 

Adam Lipiński: Mój ojciec rozpoczął gospodarowanie w latach osiemdziesiątych ub. wieku. Początkowo kupił 12 ha, potem sukcesywnie nabywał ziemię. Doszedł do 55 ha. Dorastałem na tym gospodarstwie. Obok produkcji roślinnej prowadziliśmy tucz trzody chlewnej i opas bydła. Gdy zaczęła się transformacja, kończyłem technikum rolnicze. W okolicy padały okoliczne pgr-y, pojawiła się ziemia do zagospodarowania. Zainteresowaliśmy się dzierżawą – wtedy jeszcze z AWRSP, potem ANR – a teraz z KOWR. Tak doszliśmy do ponad 700 ha własności.

 

Producent zbóż o Riela Polska: dobra jakość za rozsądną cenę

Dlaczego postawił pan na silosy od Riela Polska?

 

Adam Lipiński: Wynika to z prostego faktu. W naszej gminie jest kilka kompleksów zbożowych od tej firmy. Jeśli dany produkt i jego serwis dobrze się sprawdzają u sąsiada, który ma również spore gospodarstwo zbożowe – wówczas nie ma co szukać nowych dostawców. Przez to, że wszyscy rolnicy w naszej okolicy lubią się i spotykają ze sobą, wymieniając doświadczenia i informacje, kolejne gospodarstwa postawiły na silosy z charakterystycznymi zielonymi dachami. I ja zamówiłem więc silosy od Riela Polska, a było to ponad dziesięć lat temu.

Na kompleks magazynowy składają się:

  • cztery silosy stalowe typ 919 – 836 m3 każdy;
  • silos lejowy typ 617 0 274 m3;
  • suszarnia typ GDT 240/15/3;
  • czyszczalnia Air-Seed 45;
  • urządzenia transportu pionowego i poziomego o wydajności 60 t/h.

Dodatkowo dochodzą magazyny płaskie. W sumie mogę przechować ponad 7 tys. t ziarna.

 

Terrasem Wave Disc: perfekcyjna uprawa, siew i nawożenie z minimum siły uciągu

 

Czy jest coś, co wymaga poprawy w produkcie i usługach Riela Polska?

 

Adam Lipiński: Nieznacznie skorygowałbym działanie serwisu, aby może szybciej dojechali. Nie miałem poważniejszej awarii, tylko drobiazgi. Generalnie świat się nie zawalił. Poza tym wszystko działa jak należy. Urządzenia są solidnie wykonane. Elektronika funkcjonuje bez zarzutu, ale mamy do tego celu zbudowaną porządną sterownię, a nie tylko wiatę. Początkowo szwankowały tylko czujniki badające temperaturę zasypanego ziarna, ale serwis błyskawicznie je wymienił. W sumie z całą odpowiedzialnością mogę polecić sprzęt tej firmy.

 

Jakie plany inwestycyjne i rolnicze ma pan na ten rok?

 

Adam Lipiński: Na pewno utrzymamy dotychczasową produkcję polową. Powoli przygotowujemy się do nowych zasad Wspólnej Polityki Rolnej. Ekoschematy są mi niestraszne, tym bardziej, że w strukturze rolnej mam motylkowate – czyli teraz – bobowate. W inwestycjach – rozważam rozbudowę sekcji czyszczenia ziarna.

 

Dziękuję za rozmowę. Rozmawiał dr Piotr Łuczak Agrokonsument.pl

 

 

Oto opinie użytkowników wykorzystujących produkty Riela Polska:

Jan Domaros – Malinowo, Pomorskie

Bernard Ginter – Wyczechy, Pomorskie

Sebastian Luber – Wybranowo, Kujawsko-Pomorskie

Kamil Bojakowski – Jelcz Laskowice, Dolnośląskie

dr Józef Śliwa – Żórawina, Dolnośląskie

Przemysław Piasta – Rychnowo, Kujawsko-Pomorskie

DN Green – Dębionek, Kujawsko-Pomorskie

Classic Grain – Janikowo, Kujawsko-Pomorskie

Rajmund Gąsiorek – Radomice, Wielkopolska

Ginter, wialnia bębnowa – Wyczechy, Pomorskie

Grupa producencka – Pyrzyce, Zachodniopomorskie

 

Zmienne warunki klimatyczne i ekoschematy: trzeba zmienić agrotechnikę gleby

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: