21 - 05 - 2022
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Spichlerz Jaskóły: kukurydza w silosach Riela Polska – film

W Wybranowie k. Inowrocławia prężnie działa grupa producencka. Specjalizuje się w kukurydzy i pracuje na obiektach Riela Polska.

 

 

O kukurydzianym rekordzie za ubiegły rok pisaliśmy już nie raz na łamach Agrokonsument.pl. Planowany zbiór miał przekroczyć 7,3 mln t. Kukurydza utwierdza są pozycję jako drugie co do znaczenia ziarno w RP po pszenicy, której zbieramy ok. 12 mln t. 

 

– Zauważamy, że od lat rośnie zapotrzebowanie na kukurydzę w kraju i za granicą. Za tym zapotrzebowaniem idą więc co roku coraz większe zasiewy. Zdecydowaliśmy więc, że zainwestujemy w profesjonalną bazę przechowalniczą. W ciągu roku skupujemy ok. 20 tys. ton zbóż, z czego 2/3 stanowi właśnie kukurydza – mówi Sebastian Luber z grupy producenckiej Spichlerz Jaskóły z Wybranowa w woj. kujawsko-pomorskim.

 

Grupa zrzeszająca kilku rolników postawiła magazyn płaski na 5 tys. ton i 10 stalowych silosów po 1 tys. ton każdy, wraz koszem zsypowym i suszarnią Riela o wydajności 300 ton ziarna na dobę. Choć inwestycja ma zaledwie 6 lat, już są plany jej powiększenia o kolejne 5-10 tys. ton. 

 

 

Coraz więcej kukurydzy w Polsce

 

Spostrzeżenia Sebastiana Lubera potwierdzają dane rynkowe.

 

Powierzchnia uprawy kukurydzy nad Wisłą od lat dynamiczne rośnie. Jeszcze w 2002 r. wg GUS obsiewano kukurydzą na ziarno 319 tys. ha i 196 tys. ha na kiszonkę. W 2010 roku areały te wynosiły już odpowiednio 334 tys. ha i 396 tys. ha. W 2021 r. kukurydza zajmowała 1,7 mln ha. To areał, jaki zadeklarowali do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa producenci rolni, występujący po dopłaty bezpośrednie. 

 

 

Polska zebrała rekordową ilość ziarna kukurydzy – wywiad z profesorem Tadeuszem Michalskim

 

Zbiory kukurydzy w UE

 

Zbiory w Unii Europejskiej wyniosą ok. 70,4 mln ton. Będą o ok. 5% wyższe w porównaniu do zeszłego roku – ale nie sięgną rekordowych 75,7 mln t z sezonu 2014/15. Areał uprawy szacowany jest na 9,4 mln ha, a średni plon na 7,52 t/ha.

 

Największym unijnym producentem  kukurydzy jest Francja; w tym roku areał produkcji kukurydzy wzrósł o 0,1 mln ha do 1,6 mln ha, co da 16 mln t ziarna, o 1,7 mln t więcej, niż w poprzednim roku. Dobrych plonów spodziewa się też Rumunia – na poziomie 13,4 mln t. Będą one wyższe o 2,6 mln t w stosunku do poprzedniego roku.

 

Kukurydza na świecie

 

Jednak największym producentem kukurydzy od lat są Stany Zjednoczone, gdzie zbiera się 1/3 światowych zasobów tego ziarna. W tym roku będzie to 382,6 mln ton – o 24 mln ton więcej (+6,7%) w porównaniu do zbiorów z 2020 r. Połowa z tej produkcji trafi do przerobu na bioetanol.

 

Pięcioprocentowa zwyżka plonu w br. wystąpiła również w Chinach – drugim kukurydzianym potentacie. Najnowsze szacunki mówią o plonach na poziomie 273 mln t, ale to produkcja praktyczne na własne potrzeby. Brazylia jest trzecim największym producentem kukurydzy. W tym roku zbierze jej 118 mln t – aż o 35%, to jest o 31 mln t więcej, niż w poprzednim roku. 

 

Na tym tle całkiem nieźle wygląda Ukraina: w tym roku dostarczy do światowego bilansu ok. 40 mln t kukurydzy, o 9,7 mln t więcej (+32%) niż w poprzednim sezonie. Nic więc dziwnego, że Moskwa połakomiła się na potencjał rolny tego kraju: w całej Rosji zbiera się „zaledwie” 15 mln t kukurydzy rocznie.

 

 

 

Oto opinie użytkowników wykorzystujących produkty Riela Polska:

 

Adrian Hościło – Nowy Młyn, Warmińsko-Mazurskie

Eugeniusz Taraska, P.W. Lechpol – Szubin, Kujawsko-Pomorskie

Zdrowy Kurczak z Suchowoli – Kizielewszczyzna, Podlaskie

Marian Olejnik, Agropol – Łosiów, Opolskie

Janusz Kasprzak, Rolpol – Uścikowo, Wielkopolskie

Bernard Ginter – Wyczechy, Pomorskie

Sebastian Luber – Wybranowo, Kujawsko-Pomorskie

Kamil Bojakowski – Jelcz Laskowice, Dolnośląskie

dr Józef Śliwa – Żórawina, Dolnośląskie

Przemysław Piasta – Rychnowo, Kujawsko-Pomorskie

DN Green – Dębionek, Kujawsko-Pomorskie

Classic Grain – Janikowo, Kujawsko-Pomorskie

Rajmund Gąsiorek – Radomice, Wielkopolska

Ginter, wialnia bębnowa – Wyczechy, Pomorskie

Jan Domaros – Malinowo, Pomorskie

Adam Lipiński – Domisław, Pomorskie

Grupa producencka GASK – Pyrzyce, Zachodniopomorskie

Firma „Kłos” – Opole, Opolskie

 

 

 

Już milion hektarów rzepaku w Polsce

 

 

Komisja Europejska dopuszcza GMO: soja BASF i rzepak Pioneer

 

 

 

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: