22 - 09 - 2022
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Elewator Classic Grain: nowa gwiazda w skupie zbóż

Tegoroczne zboża podstawowe i oleiste zniknęły po żniwach w przepastnych wnętrzach magazynów zbożowych. Wkrótce czeka to i kukurydzę. Wygląda na to, że warto jednak inwestować w nowoczesną powierzchnię przechowalniczą. Agrokonsument.pl odwiedził jeden z najnowszych obiektów tego typu w Polsce: Elewator Classic Grain w Janikowie.

 

 

Na mapie magazynów zbożowych w kraju przybył niedawno nowy, błyszczący nowością obiekt. To Elewator Classic Grain w Janikowie k. Bydgoszczy. Budowa tego obiektu jest decyzją zarządu firmy Classic.

Stwierdzono bowiem, że rosnąca popularność uprawy kukurydzy na ziarno stawia coraz wyższe wymagania logistyczne podmiotom skupowym. Mogą im sprostać tylko firmy wyposażone w wysokowydajne urządzenia przeznaczone do zbioru, transportu i suszenia kukurydzy.

Szefostwo firmy podjęła decyzję o budowie nowoczesnej, kompleksowo wyposażonej bazy magazynowej umożliwiającej producentom rolnym pewny, sprawnie obsługiwany zbyt zbóż i rzepaku. Na wykonawcę wybrano Riela Polska.

 

https://agrokonsument.pl/przemyslaw-piasta-o-suszarni-riela-zawsze-marzylem/

 

 

Riela Polska buduje Elewator Classic Grain

 

Kompleks magazynowy robi bardzo dobre wrażenie. Znajduje się przy wiadukcie nad linią kolejową, przy drodze wylotowej z miasta.

Spośród innych zwiedzanych przez redakcję Agrokonsument.pl obiektów magazynowych, ten w Janikowie ma bardzo dobrze zaplanowaną powierzchnię użytkową.

 

Dobry dostęp do silosów z każdej strony i szeroki korytarz pomiędzy rzędami zbiorników będzie doceniony w czasie dalszych lat użytkowania i serwisowania obiektu.

 

Więcej biodiesla i bioetanolu w Argentynie

 

Suszarnia z rekuperacją

 

Na kompleks Elewatora Classic Grain składają się:

 

  • trzy silosy po 7 545 m3,
  • cztery silosy po 3 995 m3,
  • pięć silosów po 1 735 m3,
  • cztery silosy po 906 m3.

 

Silosy wyposażone są w systemy spowalniające opadanie ziarna, rozładunek grawitacyjny, wentylację i pomiar temperatury.

Suszarnia ma zdolność przerobu około 800 t kukurydzy na dobę. Jest nisko emisyjna z odzyskiem ciepła, rekuperacją, niskim zużyciem gazu i licznymi rozwiązaniami chroniącymi jakość ziarna.

W otwartej wiacie znajdują się dwa kosze przyjęciowe o wydajności 120 t/h.

 

Każdy transport przechodzi przez wagi samochodowe, pobór prób odbywa się pod wiatą. Zassany materiał przechodzi do laboratorium z wysokiej jakości aparaturą pomiarową firmy Perten.

 

Opr. z wykorzystaniem materiałów firmy Classic Grain.

 

 

Sprawdź, jak o urządzeniach Riela Polska mówią inni:

 

Bernard Ginter – Wyczechy, Pomorskie

Sebastian Luber – Wybranowo, Kujawsko-Pomorskie

Kamil Bojakowski – Jelcz Laskowice, Dolnośląskie

dr Józef Śliwa – Żórawina, Dolnośląskie

Przemysław Piasta – Rychnowo, Kujawsko-Pomorskie

 

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: