14 - 03 - 2024
Fot. Agrokonsument.pl

Komisarz Wojciechowski zmiękcza Zielony Ład. Konferencja Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej

Zielony Ład będzie bardziej rolniczy, zapowiedział w Olsztynie komisarz Janusz Wojciechowski. Przedstawiciele MRiRW: Joanna Czapla i Bogdan Pomianek przedstawili efekty wdrażania mechanizmów WPR w minionym roku i plany – w tym inwestycyjne – na 2024 r. Konferencję organizowała Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza.

 

 

Komisarz Janusz Wojciechowski zapowiedział 14 marca w Olsztynie, że niedługo będą opublikowane szczegóły mające uczynić Zielony Ład (Green Deal) bardziej rolniczym. Między innymi odłogowanie ma stać się od 2025 r. dobrowolnym ekoschematem, a nie obligatoryjnym przepisem.

W bieżącym roku będzie ono zawieszone.

Informacje te podano podczas konferencji pt. „Rolnictwo dla Przyszłości: 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokąd zmierza Wspólna Polityka Rolna?”, zorganizowanej 14 marca br. przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą w Olsztynie.

Spotkanie otworzył Romuald Tański, prezes W-MIR.

Jak stwierdził, samorząd rolniczy jest świadomy zagrożeń, jakie niesie ze sobą przewymiarowany Zielony Ład czy nadmierny import zbóż ze wschodu.

Po nim głos zabrali lokalni liderzy protestu rolników. Stanęli w żółtych kamizelkach i swoimi wypowiedziami zebrali gromką burzę oklasków z pełnej sali – kilkuset rolniczek i rolników.

 

Ukraina i jej rolnictwo: nie tylko agroholdingi

 

Debata: Wojciechowski, Tański, Ziejewski, prof. Brodziński i Litwa

 

Bieżąca, gorąca atmosfera protestu rolniczego – którą widać na ulicach miast i szos krajowych – udzieliła się na sali. Rys historyczny 20 lat w rozwoju rolnictwa w regionie, zaprezentowany przez Piotra Turowskiego, dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o. Olsztyn – słuchany był jednym uchem.

Wszyscy czekali na debatę z udziałem następujących osób:

  • Romuald Tański – rolnik i prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej;
  • Zbigniew Ziejewski – rolnik i sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych;
  • Egidijus Giedraitis – rolnik i Wiceminister Rolnictwa Litwy;
  • Dr Arunas Svitojus – rolnik i prezes Izby Rolniczej Republiki Litewskiej;
  • Prof. Zbigniew Brodziński, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski;
  • Janusz Wojciechowski – Komisarz Unii Europejskiej ds. Rolnictwa.

 

– Trudno mówić o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej UE, skoro mamy problemy z bieżącą perspektywą finansową przewidzianą na lata 2023-2027. Na pewno potrzeba rewizji tej polityki, gdyż nie uwzględniała ona wojny na Ukrainie oraz tak szybkiego zderzenia rolnictwa unijnego, zwłaszcza Polskiego – z produkcją agroholdingów z Ukrainy. Pozostawienie tych wydarzeń biegowi własnemu grozi unicestwieniem polskiego rolnictwa – ostrzegł prezes Tański.

 

Podobnego zdania był minister Zbigniew Ziejewski. Przyznał jednak, że skala zaległości dla rolnictwa (tych zdroworozsądkowych) i uzdrowienia sytuacji eksportowej – jest olbrzymia. A szybkie zagospodarowanie góry zboża przed żniwami wymaga co najmniej 2 miesięcy prac legislacyjnych, by nadwyżkę tę przerobić na bioetanol.

 

Z pola na stół, ale… Polska słabo chroni regionalne przysmaki

 

Litwa, Polska – dwa bratanki

 

Cieszy doskonała współpraca warmińsko-mazurskiego samorządu rolnego z Litwą. Goście z Wilna: Arūnas Svitojus – Prezes Izby Rolniczej Litwy i Egidijus Giedraitis – wiceminister Rolnictwa Litwy – ocenili dotychczasową WPR jako niezłą, choć Litwa startowała z innego poziomu, niż Polska.

 

Tam dominowały w poprzednim systemie – kołchozy. Areał użytków rolnych na Litwie to 2,9 mln ha – a w Polsce. 14 mln ha. Ukraina ma 24 mln ha, z czego 2/3 to czarnoziemy. Teraz farmerzy litewscy także zachowują czujność pod adresem Rosji i Białorusi. Kontrolują transport płodów rolnych, ale import z tych wrażych kierunków jest raczej niewielki.

 

Dlaczego dzierżawa ziemi rolnej wciąż przeszkadza rządom RP?

 

Prof. Zbigniew Brodziński – jako przedstawiciel nauki w chłodnym komentarzu stwierdził, że wciąż brakuje wiedzy o naszym rolnictwie. Najlepiej, gdyby rolnictwo było uznane jako działalność gospodarcza: opłaciłoby się to rolnikom, bo wiele ponoszonych przez nich kosztów mogliby odliczać od przychodu.

 

W podsumowaniu konferencji prezes Tański zaznaczył, że nie rozwiążemy naszych problemów bez dialogu. Izby mogą być takim partnerem do rozmowy z rządem i Komisją Europejską, podobnie jak niektóre branżowe organizacje rolnicze.

 

Pierwsze podsumowania wykorzystania mechanizmów WPR za 2023 r. i plany na 2024 rok omówili przedstawiciele MRiRW:

  • Joanna Czapla, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich oraz
  • Bogdan Pomianek, z-ca dyrektora Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej.

 

Szczegóły przedstawimy już wkrótce.

Całą konferencję jak i debatę moderował dr Piotr Łuczak z redakcji Agrokonsument.pl

 

Zwłoka w odbiorze produktów rolnych

 

 

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: