14 - 10 - 2022
Fot. Claas

Rolnictwo precyzyjne CLAAS: sposób na drożejące środki produkcji

Środki do produkcji rolnej tańsze już nie będą. Ich racjonalne stosowanie uzasadnia użycie technologii rolnictwa precyzyjnego i wpisuje się w założenia polskiego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Oto przykłady technologii CLAAS, pozwalającej na oszczędności środków produkcji rolnej. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

Producent rolny nie ma wpływu na płacone stawki za środki do produkcji rolnej. Ma jednak realny wpływ na podejmowane przez siebie działania. Dostrzeżono to nawet na poziomie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, opracowując Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Czytamy w nim m.in., że ograniczenie zużycia składników nawozowych będzie wspierane dzięki m.in. technologii precyzyjnego aplikowania nawozów zgodnie z potrzebami roślin i siedliska, doglebowej aplikacji nawozów.

 

Zużycie NPK w Polsce

 

Od 2006 r. roczne zużycie azotu w nawozach mineralnych w Polsce na ogół przekraczało 1 mln t. W latach 2002-2020 rosło ono we wszystkich województwach naszego kraju. Najwyższa intensywność produkcji roślinnej mierzona poziomem nawożenia mineralnego miała miejsce w województwach: kujawsko-pomorskim, opolskim i wielkopolskim. Tu zużywano ponad 150 kg NPK/ha UR (w DKR). Poniżej 100 kg NPK/ha UR stosowano w Podkarpackiem, Małopolskiem, Świętokrzyskiem i Podlaskiem.

Postępujący wzrost cen środków do produkcji rolnej, w tym cen nawozów, stał się realnym problemem rolników w nadchodzącym sezonie. Jeszcze w latach 2018 – 2020 nasi rolnicy stosowali w dobrej kulturze rolnej średnio 74 kg azotu/ha.

Czy wygórowana cena nawozów cofnie nas do okresu przedakcesyjnego. Wtedy jednostkowe zużycie azotu w naszym kraju wynosiło średnio 53 kg/ha, czyli o 20 kg/ha mniej?

Rosnące ceny i coraz większa konieczność dbałości o środowisko są dobrymi argumentami, by przyjrzeć się rozwiązaniom technicznym, proponowanym m.in. przez firmę CLAAS. Oto niektóre z nich.

 

 

Przedłużenie umowy dzierżawy: na łasce podmiotu publicznego

 

Optymalna dawka nawozów dzięki CLAAS CROP SENSOR

 

CROP SENSOR – to system sterujący dawką nawozów azotowych w czasie rzeczywistym. Jest to dodatkowy sensor zamontowany z przodu ciągnika lub samojezdnego opryskiwacza polowego – patrz zdjęcie.

System wyposażony jest w dwie głowice, które od 10 do 2000 razy na sekundę wykonują skan uprawy. Urządzenie zbiera informacje o stopniu odżywienia i stanie biomasy. Na podstawie tych danych ustalana jest optymalna dawka nawozu azotowego.

Urządzenie podczas nawożenia pszenicy ozimej nie wymaga kalibracji; wystarczy jedynie wskazać:

  • aktualną fazę rozwojową;
  • fazę rozwojową w momencie następnego planowanego nawożenia;
  • zakładany plon.

System przekazuje odpowiednią dawkę do rozsiewacza/opryskiwacza za pośrednictwem magistrali ISOBUS. Dodatkowo urządzenie można wykorzystać w nawożeniu względnym do nawożenia lub stosowania fungicydów na każdej roślinie.

– Nasze badania udowodniły, że zastosowanie CROP SENSOR przynosi zmniejszenie zużycia nawozów azotowych na poziomie 3 – 10 proc. – zaznacza Krzysztof Gomolla, ekspert CLAAS.

 

Warto dodać, że do wyliczania dawki można wykorzystać mapę potencjału plonowania z programu 365FarmNet.

 

 

Ładowacz skrojony na miarę: dekalog Claas

 

Oszczędzaj ciecz roboczą i nawozy mineralne

 

System SECTION CONTROL pozwala na automatyczne sterowanie sekcjami. To rozwiązanie doskonale sprawdza się podczas pracy z opryskiwaczem oraz rozsiewaczem nawozów. System ten pozwala uniknąć nakładania się aplikacji środków produkcji na uwrociach czy klinach.

Jak wykazują testy CLAAS, oszczędności sięgają do nawet 97% powierzchni nakładek w klinach, w porównaniu do pracy z opryskiwaczem bez systemu zamykania sekcji. Im więcej sekcji posiada opryskiwacz, tym większe są oszczędności za zatrzymaniu na czas wydatku cieczy roboczej.

 

Satelita rozpozna zasobność stanowiska

 

Oszczędności na etapie siewu, nawożenia czy ochrony roślin? Oto 365FarmNet CROOP VIEW. Idea systemu polega na indywidualnym podejściu do każdego fragmentu pola bez konieczności wykonywania prób glebowych czy innych zabiegów, pozwalających poznać zmienność glebową.

 

Moduł opracowany jest przez 365FarmNet i korzysta z łatwo dostępnych danych satelitarnych stanu biomasy na danym polu. Dzięki tej obserwacji rozpoznawane są różnice w stanie wegetacji na danym stanowisku. System pozwala na automatyczne przygotowanie map aplikacyjnych. Tym samym zastosowanie pełnych dawek azotu czy środków ochrony roślin na fragmentach pól z najlepszym stanem wegetacji. Albo na ich ograniczanie, gdzie jest ona słabsza.

Oszczędności dzięki stosowaniu systemu mogą sięgać 15 – 20 proc. w zależności od zmienności glebowej obserwowanej na polach.

 

Podatek rolny a ulga inwestycyjna

 

Uniwersalny system nawigacji

 

CLAAS CEMIS 1200 – terminal zastępuje dotychczasowy uniwersalny terminal S10. Odbiornik i terminal można szybko i łatwo wymieniać pomiędzy różnymi maszynami we flocie.

CEMIS 1200 posiada 12-calowy wyświetlacz o wysokiej jasności z funkcją multi-touch i ręcznym przełączaniem widoku dzień/noc. Można dowolnie konfigurować obszary robocze i okna dodatkowe do obsługi jazdy automatycznej, zmiennego dawkowania, ISOBUS oraz dokumentacji. Odbiornik i żyroskop są umieszczone w obudowie anteny SAT 900, która obsługuje:

  • wszystkie sygnały korekcyjne SATCOR by Trimble RTX na całym świecie;
  • EGNOS dla Europy;
  • RTK NET i RTK ready.

 

Sprzęt umożliwia korzystanie z GPS, Glonass, Galileo i Beidou. Seryjnie dostępna jest 5-letnia licencja na sygnał korekcyjny SATCOR 15 by Trimble RTX, który umożliwia uzyskanie dokładności +/- 15 cm.

Każdy klient chcący przetestować dodatkowe funkcjonalności systemu GPS PILOT CEMIS 1200 może je bezpłatnie przetestować nawet przez 21 dni. Korzyści z korzystania z systemu jazdy automatycznej w dzisiejszych czasach nie trzeba już chyba nikomu przedstawiać. Oszczędności w zależności od typu sygnału korekcyjnego sięgają nawet 7 proc. wszystkich kosztów ponoszonych na 1 ha uprawy w ciągu roku.

 

Opr. na podst. materiałów prasowych Claas

 

Mówisz: polski rzepak i biopaliwa, myślisz: Mariusz Olejnik

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: