29 - 06 - 2023
Fot. firmowe

Wyrafinowane i profesjonalne: hedery do zadań specjalnych

W strukturze zasiewów w Polsce coraz większe znaczenie mają rośliny przemysłowe i bobowate. Prawdziwa rewolucja w zasiewach jednak dopiero przed nami, w związku z ekoschematami. Kto jest gotowy na każde żniwne wyzwanie, oferując nie tylko kombajny, ale i specjalistyczne przyrządy żniwne? Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

 

W strukturze zasiewów w Polsce wg GUS aż 68% zajmują zboża – to 7,5 mln ha. Rośliny przemysłowe to 1,3 mln ha (11,8%), a strączkowe na ziarno to zaledwie 364 tys. ha (3,3%).

Z roku na rok jednak rośnie areał zajmowany przez gatunki alternatywne do zbóż. Najlepszym tego przykładem jest słonecznik, który w 2022 r. według danych ARiMR rósł na ok. 64 tys. ha, podczas gdy jeszcze rok wcześniej jego powierzchnia była trzykrotnie mniejsza.

Areał soi wynoszący w ub. roku 47,9 tys. ha podwoił się w Polsce na przestrzeni dwóch lat. Przed nami jeszcze dalsza rewolucja w doborze gatunków do agrotechniki – w związku z ekoschematami.

 

CLAAS gotowy na bioróżnorodność i ekoschematy

 

Wraz z wejściem w życie od stycznia br. nowego planu finansowego Wspólnej Polityki Rolnej UE, przez Komisję Europejską kładziony jest większy nacisk na kwestie środowiskowe i klimatyczne.

Każdy kraj, w tym Polska, musiał opracować Plan Strategiczny, który łączy obecne wymogi zazielenienia i zasady wzajemnej zgodności, w skład której wchodzą normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (ang. GAEC) i podstawowe wymogi w zakresie zarządzania (ang. SMR).

 

Pojawi się większa różnorodność wśród gatunków uprawianych polowo. Oprócz zbóż czy oleistych, mocno premiowane będą pastewne, bobowate drobno- i wielkonasienne oraz rośliny miododajne. 

 

 

Sieczkarnia gotowa na pierwszy pokos

 

W agrotechnice spory ruch

 

Coraz większa różnorodność gatunkowa na polach oznaczać będzie nie tylko popyt na materiał siewny do niedawna zapomnianych gatunków.

Poszukiwany będzie też coraz bardziej wyrafinowany i specjalistyczny sprzęt żniwny. A w tym – uznanym ekspertem światowym jest Claas. Oto szybki przegląd przyrządów żniwnych (hederów) firmy pod kątem zbioru danego gatunku:

 

Hodowla zwierząt gospodarskich zagrożona? Nowe rozwiązania Komisji Europejskiej w zakresie redukcji gazów cieplarnianych w rolnictwie

 

#Soja, bobowate i nie tylko

 

Soja, groch czy soczewica mają strąki znajdujące się niemal bezpośrednio przy glebie. Dlatego przy ich zbiorze ważne jest, aby ciąć je jak najniżej. Claas skonstruował do tego celu przyrząd Convio Flex z przenośnikiem taśmowym.

Maszyna jest seryjnie wyposażona w hydropneumatyczne odciążenie Active Float.

Rozwiązanie to umożliwia dopasowanie nacisku listwy nożowej na podłoże w zależności od warunków zbioru. Oczywiście, w pełni automatycznie – z poziomu kabiny podczas jazdy.

 

Innym rodzajem przyrządu do zbioru soi i grubonasiennych jest Maxflex. Praktycy cenią jej elastyczną listwę nożową: ugięcie kosy sięga aż 180 mm. Z kabiny można ustawiać tryb pracy z elastycznego na sztywny, co możliwe jest dzięki zastosowaniu rozwiązań elektro-hydraulicznych.

 

Twórz plan nawożenia, dostarczaj węgla glebie: rolnictwo regeneratywne

 

#Zbiór słonecznika

 

Część światowych zbiorów słonecznika kosi się kombajnami Claas, które użytkują specjalistyczne przystawki Sunspeed.

Konstrukcja tej wyjątkowej przystawki polega na znacznym odciążeniu młocarni i układu czyszczenia z części innych niż ziarno.

Pozwala ona:

  • ustawić zbiór tylko kwiatostanów;
  • dostosować prędkość i wysokość nagarniacza wygodnie z kabiny, synchronicznie do prędkości jazdy.

Alternatywą jest zbiór słonecznika przystawką do kukurydzy Corio, która występuje w wersjach 4-, 6- i 8-io rzędowej.

Konieczne jest niewielkie przezbrojenie przystawki z kukurydzy na słonecznik.

 

 

#Rzepak, proso – gatunki łatwo osypujące się

 

Do pracy w rzepaku i gatunkach łatwo się osypujących: prosie, gryce itp. polecany jest przyrząd Vario. Ta maszyna pozwala na bardzo szybkie przezbrojenie z trybu standardowego zbożowego na np. rzepak, bo blachy do rzepaku są zintegrowane w stole przyrządu żniwnego.

Dodatkowo montaż kosy do rzepaku odbywa się bez konieczności użycia narzędzi. W Vario mechaniczne kosy do rzepaku są o 33% lżejsze i zapewniają siłę cięcia większą o 50%.

Również w przypadku zamontowanych kos oddzielających do rzepaku dostępny jest taki sam zakres regulacji długości stołu. Po przezbrojeniu przyrząd żniwny ma nadal kompaktowe wymiary do transportu. VARIO oferuje bezstopniową drogę przesuwu 700 mm dla ściętej masy roślinnej.

 

Napęd belki kosy odbywa się przez przekładnię planetarną i pracuje cicho. Przy przesuwaniu stołu przyrządu żniwnego teleskopowo przesuwa się także wałek przegubowy napędu. Dzięki temu można kontynuować pracę w każdej pozycji. Ślimak wciągający i napęd kosy są oddzielnie zabezpieczone sprzęgłami przeciążeniowymi.

 

Przypomnijmy też walory przyrządu żniwnego CERIO. Jest on popularnym rozwiązaniem zamawianym przez klientów CLAAS do zbioru zbóż. Jednak ze względu na możliwość ręcznej regulacji stołu przyrządu żniwnego w zakresie do 200 mm i większej średnicy ślimaka wciągającego 660 mm, można tym przyrządem kosić wiele gatunków niezbożowych, a zawiązujących nasiona.

 

Terrasem Wave Disc: perfekcyjna uprawa, siew i nawożenie z minimum siły uciągu

 

#Gatunki koszone w trudno dostępnych miejscach

 

Zróżnicowanie wielkości gospodarstw w Polsce, ukształtowanie terenu, wąska drogowa infrastruktura czy wielość działek do skoszenia powodują, że nie na wszystkie pola wjedzie się kombajnem z szerokim – dołączanym przyrządem żniwnym.

CLAAS w swej ofercie ma zatem składane przyrządy żniwne C. Ich cechą wspólną są:

  • szerokość transportowa 3 m;
  • rezygnacja z wózka transportowego;
  • mechaniczny napęd przyrządu roboczego;
  • opcjonalne kopiowane terenu.

Kompaktowa konstrukcja uwzględnia dopuszczalną szerokość transportową, optymalną widoczność i doskonałą zwrotność nawet na ciasnej przestrzeni. Czynność składania lub rozkładania jest uruchamiana jednym przyciskiem z kabiny.

Wystarczy ustawić rozdzielacz zewnętrzny w pozycji roboczej, podłączyć wał przegubowy i można zaczynać żniwa. Jak więc widać, CLAAS zawsze jest gotowy na żniwa, niezależnie od gatunku rośliny, która czeka do skoszenia umożliwiając jednocześnie spełnienie wybranych warunków do ekoschematów.

 

 

Opr. na podstawie materiałów prasowych Claas

 

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: