W tym roku Claas obchodzi jubileusz 50-lecia produkcji sieczkarń marki Jaguar. Wyprodukowano ponad 45000 maszyn tego typu. Każda nowa seria podnosiła poprzeczkę w standardach przygotowania paszy. Hodowcy krów mlecznych nie mogą się nachwalić zwłaszcza zastosowanej w nich technologii Shredlage (czytaj szredledż). To dzięki niej przełamano kolejną granicę, pokazując, że z kiszonki kukurydzianej można wydobyć jeszcze więcej, poprawiając mleczność krów i jakość mleka.
– Po przejściu na kiszonkę przygotowaną wg tej technologii, średnia wydajność mleczna w stadzie moich krów zwiększyła się o 1,5 l mleka od sztuki. Zawartość tłuszczu wzrosła z 3,9 do 4,2%. Dodatkowo mogliśmy podczas skarmiana stopniowo wyeliminować słomę, co przyniosło kolejne wymierne oszczędności – mówi Arkadiusz Bujalski z Motwicy w województwie lubelskim.
Rolnik przyznaje, że początkowo nie był zbytnio przekonany do takiego sposobu obróbki sieczki kukurydzianej. Wszak dotychczasowa sieczkarnia spisywała się doskonale, a sieczka z kukurydzy – to tylko sieczka.
Wyniki produkcyjne umożliwione przez przygotowanie paszy z nowym wynalazkiem jednak mówią same za siebie. Z resztą, nie tylko u Bujalskiego.
O zaletach tej technologii przekonała się firma Fortune z Cieszymowa w województwie pomorskim. Tam w całej grupie zwierząt pasza przygotowana o technologię Shredlage pozwalała uzyskać nawet 2 litry więcej mleka od krowy. Dzienne pobranie suchej masy wzrosło z 29,5 kg do 32 kg.
Tajemnicą tej technologii nie jest zwykłe pocięcie kukurydzy na kawałki oraz – co oczywiste – uszkodzenie ziarniaków. Sieczka jednak:
Za odpowiednie zmiażdżenie biomasy odpowiada specyficzny podzespół w sieczkarniach – i to tylko w sieczkarniach Jaguar. To zgniatacz Corncracker – dwa walce pracujące przeciwbieżnie z różnymi prędkościami. Są one wyposażone w zęby o specjalnym profilu.
Claas posiada wyłączny patent na to rozwiązanie, wynalezione w USA.
Polhoz Sp. z o.o.: pszenica, rzepak, kukurydza, buraki, ziemniaki i Riela Polska
Zastosowanie tak pracujących walców o wyrafinowanym profilu powoduje intensywną obróbkę materiału roślinnego. Jest on nie tylko pocięty i zgnieciony, ale jeszcze postrzępiony.
To przynosi konkretny efekt w żwaczu krowy.
Zasiedlająca go flora bakteryjna ma dzięki temu do dyspozycji wielokrotnie większą powierzchnię biomasy. Namnaża się więc obficiej, lepiej wykorzystując węglowodany i białko roślinne paszy. Rośnie przez to strawność przetworzonej suchej masy.
Przekłada się to na zwiększenie produktywności mlecznej krów oraz zawartości białka i tłuszczu. Hodowca może więc zredukować użycie koncentratów paszowych przy zwiększonej wydajności mlecznej oraz ograniczyć, a nawet wyeliminować słomę, co przekłada się na znaczne potencjalne oszczędności.
– Jestem całkowicie przekonany do Shredlage, bo na jesieni 2023 r. przygotowałem kiszonkę podczas pokazu sieczkarnią wyposażoną w ten system. Efekty ekonomiczne, jakie to przyniosło mojemu gospodarstwu były bezdyskusyjne. Kupiłem więc bez wahania nowego Jaguara 950 wyposażonego w tą technologię – zaznacza Arkadiusz Bujalski.
Opr. na podstawie materiałów prasowych Claas