Ogólnopolska sieć stacji referencyjnych ASG-EUPOS jest odpowiedzialna od 2008 r. za obserwacje satelitów systemów GNSS. Jej punkty odniesienia stanowią podstawową poziomą osnowę geodezyjną i szczegółową wysokościową osnowę geodezyjną w kraju.
System oraz serwisy systemu ASG-EUPOS służą do generowania i wysyłania do odbiorców poprawek do sygnału GNSS (czyli GPS i GLONASS). Dzięki temu można znacznie zwiększyć dokładność lokalizacji w postaci przyjętego układu współrzędnych X, Y, H.
Jakie ma to znaczenie dla sterowanego tym sygnałem sprzętu – w tym rolniczego – nie trzeba tłumaczyć.
Od 2 września w życie wchodzą przepisy, które zwalniają z opłat za korzystanie z usług systemu ASG-EUPOS.
Rzepak, słonecznik, soja: pełne magazyny, dobre prognozy – ceny już tylko w dół?
Prezydent RP podpisał 17 sierpnia 2022 r. ustawę z 22 lipca br. o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na podstawie art. 16 powyższej ustawy zostaną zniesione opłaty za korzystanie z systemu ASG-EUPOS.
Ustawa miała wejść w życie miesiąc po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Formalne ogłoszenie nastąpić miało nie później niż 2 września 2022 r.
Sieć ASG-EUPOS tworzy 102 stacji, zlokalizowanych w instytucjach naukowych i Ośrodkach Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznych na obszarze kraju. Do tego dochodzi 24 stacji nadgranicznych. Zobacz tutaj.
Co z wnioskami o umożliwienie korzystania z usług systemu ASG-EUPOS, które były wszczęte lub niezakończone przed 2 września br.?
Niestety, dla tych wniosków stosowanie będą przepisy dotychczasowe, które przewidują odpłatność za korzystanie z usług. Tak stanowi art. 40 wymienionej ustawy.
Nie będzie zatem podstaw prawnych do zwrotu wniesionej opłaty lub jej części, gdy nie upłynął jeszcze termin wskazany w licencji określający upływ prawa do korzystania z usług.
Dodajmy, że od 31 lipca 2020 r. umożliwiony jest też bezpłatny dostęp do obserwacji satelitarnych udostępnianych w ramach serwisu POZGEO D oraz obliczeń automatycznych w ramach serwisu POZGEO.
Opr. na podstawie www.asgeupos.pl