04 - 09 - 2022
Fot. Pixabay

System ASG-EUPOS: od 2 września 2022 bez opłat

Aktywna Sieć Geodezyjna (ASG-EUPOS), będąca w zarządzie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, po zmianie przepisów będzie od września bezpłatna. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

Ogólnopolska sieć stacji referencyjnych ASG-EUPOS jest odpowiedzialna od 2008 r. za obserwacje satelitów systemów GNSS. Jej punkty odniesienia stanowią podstawową poziomą osnowę geodezyjną i szczegółową wysokościową osnowę geodezyjną w kraju.

System oraz serwisy systemu ASG-EUPOS służą do generowania i wysyłania do odbiorców poprawek do sygnału GNSS (czyli GPS i GLONASS). Dzięki temu można znacznie zwiększyć dokładność lokalizacji w postaci przyjętego układu współrzędnych X, Y, H.

Jakie ma to znaczenie dla sterowanego tym sygnałem sprzętu – w tym rolniczego – nie trzeba tłumaczyć.

Od 2 września w życie wchodzą przepisy, które zwalniają z opłat za korzystanie z usług systemu ASG-EUPOS.

 

Rzepak, słonecznik, soja: pełne magazyny, dobre prognozy – ceny już tylko w dół?

 

Centralny Port Komunikacyjny rządzi

 

Prezydent RP podpisał 17 sierpnia 2022 r. ustawę z 22 lipca br. o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na podstawie art. 16 powyższej ustawy zostaną zniesione opłaty za korzystanie z systemu ASG-EUPOS.

 

Ustawa miała wejść w życie miesiąc po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Formalne ogłoszenie nastąpić miało nie później niż 2 września 2022 r.

 

Claas Cemis 1200: nowy terminal z Trimble w tle

 

Sieć ASG-EUPOS tworzy 102 stacji, zlokalizowanych w instytucjach naukowych i Ośrodkach Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznych na obszarze kraju. Do tego dochodzi 24 stacji nadgranicznych. Zobacz tutaj.

 

 

Wnioski wszczęte lub niezakończone?

 

Co z wnioskami o umożliwienie korzystania z usług systemu ASG-EUPOS, które były wszczęte lub niezakończone przed 2 września br.?

Niestety, dla tych wniosków stosowanie będą przepisy dotychczasowe, które przewidują odpłatność za korzystanie z usług. Tak stanowi art. 40 wymienionej ustawy.

 

Nie będzie zatem podstaw prawnych do zwrotu wniesionej opłaty lub jej części, gdy nie upłynął jeszcze termin wskazany w licencji określający upływ prawa do korzystania z usług.

 

Dodajmy, że od 31 lipca 2020 r. umożliwiony jest też bezpłatny dostęp do obserwacji satelitarnych udostępnianych w ramach serwisu POZGEO D oraz obliczeń automatycznych w ramach serwisu POZGEO.

 

 

Opr. na podstawie www.asgeupos.pl

 

 

Dobre żniwa 2022: dużo zboża, ale w magazynach

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: