W ostatnich latach Väderstad odnotował silny wzrost popytu na swoje produkty. Obroty podwoiły się; z 237 mln euro w roku finansowym 2017, do 550 mln euro w 2022 roku. Czyżby był to efekt poszukiwania uproszczeń w uprawie gleby, remedium na suszę i efekt nadchodzących zmian we Wspólnej Polityce Rolnej UE?
W 2021 roku Väderstad ogłosił budowę nowego centrum fabrycznego. Inwestycja będzie gotowa do użytku jeszcze w tym roku. Teraz centrum fabryczne zostanie wzbogacone o rozbudowę obecnej powierzchni produkcyjnej (zobacz wizualizację na ilustracji).
Decyzja o rozbudowie zapadła na posiedzeniu zarządu pod koniec stycznia br. Budowa rozpocznie się 1 kwietnia 2023 roku, a pełne wykorzystanie nowych budynków planowane jest na jesień 2024 roku.
– Dalsza rozbudowa zakładu jest zgodna z naszymi celami rozwojowymi. Przyniesie korzyści zarówno naszym klientom, jak i naszym dealerom – twierdzi Henrik Gilstring, prezes Väderstad Group.
Rozbudowa fabryki Väderstad (w miejscowości od której firma wzięła nazwę) zapewni dodatkowe powierzchnie do montażu i lakierowania. Cel: osiągnięcie zdolności produkcyjnej 10 tys. maszyn rocznie do 2028 roku.
Dwa bloki produkcyjne, które zostaną dobudowane i połączone z istniejącą fabryką, mają powierzchnię 6300 m2 każdy. Stworzą one całkowitą powierzchnię produkcyjną wynoszącą około 70 tys. m2.
Lecą jaja w ministra rolnictwa, a polityka rolna w Polsce od lat to fikcja
Dodajmy, w ciągu ostatnich kilku lat Väderstad wprowadził również kilka nowych produktów. To:
Firma wytwarza obecnie maszyny dla wszystkich światowych rynków zbytu, z wyjątkiem Ameryki Północnej.
Tam produkcja odbywa się w we własnych fabrykach Väderstad w Langbank w Kanadzie i Wahpeton w USA.
Opr. na podst. informacji prasowej Väderstad
Väderstad przejmuje Thyregod, duńskiego producenta kultywatorów międzyrzędowych