05 - 04 - 2024
Fot. firmowe

Väderstad wprowadza płynny nawóz do siewnika punktowego Tempo

Siewnik nasion z podsiewem granulatu nawozowego to w wielu gospodarstwach standard. Ale siew i nawożenie w płynie? Oto ciekawa koncepcja Väderstad, która przyspiesza wykorzystanie nawozu poprzez dostępną dla roślin jego formę płynną. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

Siewnik punktowy Väderstad Tempo L 8-24 może być wyposażony w system nawożenia płynnego. Jak zaręcza producent, rozwiązanie jest w pełni zintegrowane z maszyną i do tego z myślą o precyzyjnym siewie z dużą prędkością.

Nowy system posiada zbiornik z tworzywa sztucznego o pojemności 2 tys. litrów na płynny nawóz. Może być on aplikowany w rzędzie siewnym za pomocą jednostek rzędowych lub poza rzędem siewnym za pomocą redlic nawozowych.
Aby ułatwić pracę rolnikowi, system został zaprojektowany tak, aby umożliwić szeroki zakres różnych dawek nawozu płynnego bez konieczności wymiany dysz.

Przykładowo, maszyna może obsługiwać standardowe dawki nawozów płynnych od 30 do 200 litrów na hektar bez zmiany dysz w maszynie, przy rozstawie rzędów 750 mm i prędkości jazdy 15 km/h.

 

 

Vaderstad: non stop doskonalenie produktu i obserwacja potrzeb klientów

 

Czujniki przepływu i czas rzeczywisty kontroli

 

Dozowanie płynnego nawozu jest non-stop kontrolowane przez czujniki przepływu w czasie rzeczywistym. To pozwala utrzymywać automatycznie wybraną wydajność.

W praktyce rolnik ustawia żądaną dawkę nawozu płynnego w litrach na hektar. Monitorując przepływ, maszyna zapewnia dawkę wyjściową w ruchu. Dzięki temu nie ma potrzeby kalibracji.

System nawozów płynnych jest w pełni zintegrowany z systemem sterowania Väderstad E-Control opartym na iPadzie. Operator ma pełną kontrolę nad siewem.

Aplikacja nawozu płynnego jest wyłączana rząd po rzędzie. Podobnie jak w przypadku dozowania materiału siewnego.

Napełnianie zbiornika nawozem płynnym może odbywać się za pomocą pompy zewnętrznej lub grawitacyjnie, alternatywnie za pomocą pompy pokładowej maszyny. Maszyna jest wyposażona w zbiornik na wodę, system mycia i schowki na środki ochrony osobistej.

Nowa opcja nawozu płynnego miała swoją premierę na targach Agritechnica w listopadzie 2023 roku.

 

Opr. na podstawie materiałów prasowych Väderstad

 

 

Ukraina i jej rolnictwo: nie tylko agroholdingi

 

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: