11 - 11 - 2022
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Maszyny rolnicze: potrzebne, bo przybywa konsumentów na świecie

W końcu w najbliższych latach sektor rolniczy będzie się globalnie rozwijał. Przybędzie wszak ludności, która wzrośnie z 7,8 mld w 2021 r. do 8,6 mld w 2031 r. Agrokonsument.pl

 

 

Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady światowa produkcja rolna wzrośnie o 17%, napędzana głównie przez Chiny, a następnie Indie i inne regiony Azji i Pacyfiku. Także Afryka Subsaharyjska również odnotuje wzrost swoich zdolności produkcyjnych.

Zwiększone plony doprowadzą do wzrostu produkcji zbóż, chociaż największy postęp odnotuje się w hodowli zwierząt. W ciągu najbliższych dziesięciu lat produkcja drobiu wzrośnie o 16%, a wieprzowiny o 17%.

 

Ogólnie szacuje się, że światowa produkcja mięsa osiągnie poziom 377 mln ton (+15%) w 2031 r., aby zaspokoić popyt pochodzący głównie z krajów rozwijających się, a także z krajów wschodzących.

 

EIMA 2022: powrót w wielkim stylu

 

Produkować swoje, mniej importować

 

Rolnictwo i hodowla zwierząt będą miały szerszy rozkład geograficzny – taki scenariusz opisano w sprawozdaniach OECD i FAO. Wiele krajów będzie dążyło bowiem do większej autonomii w zakresie dostaw. Chodzi o częściowe zmniejszenie zależność od pięciu obecnych dużych producentów na planecie, czyli Chin, Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Brazylii i Federacji Rosyjskiej.

W krajach wschodzących i rozwijających się technologie mają na celu głównie zwiększenie produkcji.

W krajach bardziej zaawansowanych, a zwłaszcza w Europie, działania mają na celu przede wszystkim zrównoważenie środowiskowe i ochronę zasobów naturalnych.

Narzuca to zresztą model streszczony w Zielonym Ładzie Komisji Europejskiej i wprowadzony w życie od 2023 r. za pomocą środków nowej Wspólnej Polityki Rolnej.

W tym kontekście szacuje się, że rynek mechanizacji rolnictwa może w najbliższych latach znacznie wzrosnąć. Dane Export Planning dotyczące światowego handlu maszynami rolniczymi wskazują wzrost o ok. 6% w latach 2023-2026.

 

Maszyny w 2022 vs 2020

 

W ciągu dziewięciu miesięcy od stycznia do września 2022 r. rynek maszyn rolniczych utrzymywał się na wyższym poziomie niż przed pandemią w 2020 r.

W 2020 r. branża traktorowa odnotowała wówczas wzrost o 7,7%. W skali świata przybyło 2,2 mln nowo zarejestrowanych ciągników.

W 2021 roku nastąpiło wyraźne ożywienie na poziomie 13%. Widoczny wzrost sprzedaży wystąpił w Stanach Zjednoczonych (+10%), Indiach (+13%) i Europie (+16,6%).

Również w tym roku sprzedaż maszyn postępuje, ale bez rekordów. Niestety, widać efekty wojny na Ukrainie. W ciągu dziewięciu miesięcy od stycznia do września 2022 roku sprzedaż wyglądała następująco (porównanie z tym samym okresem w 2021 roku):

  • Indie – 665 tys. ciągników (spadek 2,3%);
  • USA – 210 tys. maszyn (spadek o 14,3%);
  • UE – ogólny spadek 7,6%, w tym:
  • Niemcy: spadek zakupów ciągników o 7,4% (sprzedaż 23 400 sztuk);
  • Francja: spadek o 4,5% (23 500).

 

Przekładnie bezstopniowe Claas: born to action in Paderborn

 

Mniejsze rynki, takie jak Czechy, Węgry, Serbia i Chorwacja, wykazały zauważalny wzrost.
W Polsce w pierwszych dziesięciu miesiącach br. rejestracja nowych traktorów nie przekroczyła 10 tys. sztuk. Za to kupno maszyn z drugiej ręki kwitnie i wynosi już 16 tys. sztuk w br. – czytaj tutaj.

Włosi pocieszają (się), że trend rynkowy potwierdza rosnący długofalowo popyt na mechanizację rolnictwa.

– Oczekiwania przedsiębiorstw z branży agromechanicznej są takie, że rynek szybko wróci na właściwe tory, gdy tylko sytuacja gospodarcza się poprawi – dodaje Malavolti, prezes FederUnancoma – organizacji zrzeszającej producentów maszyn w Italii i organizatora EIMA, targów w Bolonii.

 

DN Green, Dębionek: wiarygodny serwis Riela Polska

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: