Zbiory zbóż podstawowych w 2022 r. można uznać za udane. Dopisała jakość jak i wydajność, która w większości regionów kraju była lepsza, niż przed rokiem. Nie wiadomo jednak, ile dokładnie ziarna zebrano, bo większość ziarna zmagazynowano – podaje Izba Zbożowo-Paszowa.
Uszczuplona podaż zbóż na rynku krajowym może utrzymać się do czasu pojawienia się ziarna kukurydzy, która powinna nieco rozruszać rynek i wpłynąć na pojawienie się większej liczby ofert sprzedaży ziarna.
– Spodziewamy się kukurydzianego rekordu, bo zasiano nią w 2022 r. ponad 1,15 mln ha – mówi Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.
Będzie to kolejny rekord w kukurydzy. O poprzednim jako pierwsi Agrokonsument.pl pisał w 2021 r. – czytaj tutaj.
https://agrokonsument.pl/przemyslaw-piasta-o-suszarni-riela-zawsze-marzylem/
W bieżącym sezonie 2022/23 Polska ponownie będzie dysponować nadwyżką ziarna zbóż, szczególnie pszenicy.
W całym sezonie 2021/22 (lipiec-czerwiec), eksport zbóż z kraju wyniósł ponad 7,862 mln ton.
Dla porównania, w poprzednim sezonie było to 9,088 mln ton.
W strukturze eksportu poszczególne gatunki stanowiły:
W zależności od regionu kraju, obecnie ceny zbóż ze zbiorów lat 2021-2022 z dostawą kształtowały się następująco (wg stanu na 23 sierpnia br. Izba Zbożowo-Paszowa):
Eksport zbóż na kołach do Niemiec jest w dalszym ciągu niewielki. Z ofert zakupu wystawianych przez kontrahentów niemieckich praktycznie zniknęły oferty zakupu żyta, pszenżyta i jęczmienia.
Po stronie importu, przywóz zbóż z Ukrainy także mocno spowolnił po otwarciu portów czarnomorskich. Import kukurydzy drogą kolejową praktycznie zamarł. Z kolei, import pszenicy z południa Europy jest także ograniczony w związku z brakiem opłacalności przywozu na szerszą skalę.
Opr. na podstawie informacji Izby Zbożowo-Paszowej
Rzepak, słonecznik, soja: pełne magazyny, dobre prognozy – ceny już tylko w dół?