21 - 11 - 2022
Fot. Claas

Prasa Claas Variant pojechała do Wielkopolski

Claas sprzedał pierwszą w Polsce prasę Variant z serii 500. Odbiorcą jest gospodarstwo rolne z Wielkopolski, wyspecjalizowane w produkcji mlecznej. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Gospodarstwo Marka i Karoliny Abramowicz w miejscowości Kolonia Ostrowska, gmina Gizałki, woj. wielkopolskie jest nabywcą najnowszej prasy Claas Variant 560 RC. To doświadczeni rolnicy i bardzo świadomi nabywcy sprzętu.

Każdą maszynę testują w różnych warunkach, zanim podejmą decyzję zakupową.

Abramowiczowie prowadzą wyspecjalizowane gospodarstwo w produkcji mlecznej. Stado krów liczy 158 zwierząt, w tym 55 mlecznic. Z 35 ha zbierają w ciągu roku 2500 bel siana i słomy. Rolnicy zdecydowali się nabyć na własność prasę rolującą, ale wpierw postanowili rozejrzeć się na rynku i sprawdzić sprzęt w warunkach polowych.

 

Przekładnie bezstopniowe Claas: born to action in Paderborn

 

Variant na testach w całej Polsce

 

Jak informowaliśmy wcześniej, Claas testował prasy Variant serii 500 u rolników w różnych regionach Polski. Stąd też maszyna trafiła na pola do Kolonii Ostrowskiej. Prasa Claas przyjechała do Abramowiczów dwukrotnie w 2022 roku: wpierw w okresie żniwnym, gdzie była testowana na słomie, a później jesienią – na zielonkę.

– Zauważyłem, że Variant zwijał bardzo kształtne i zbite bele. Dodatkowo wierzchnia warstwa beli była dodatkowo mocniej zagęszczona. Gdy kilka dni później balot wykorzystaliśmy do ścielenia w oborze, okazało się, że zawiera w sobie więcej słomy, niż bele wykonane maszynami innych producentów. To zdecydowanie przemawiało na prasą od Claasa. To oszczędza nam czas i pieniądze, bo nie musimy wykonywać dodatkowych przejazdów po kolejną porcję słomy do ścielenia – mówi Marcin Abramowicz, syn gospodarzy.

 

Variant powtórzył swą wysoką jakość pracy jesienią, pracując u Abramowiczów na pokosie traw.

 

– W tym roku mocno nam doskwierała susza, trawa nie była wysoka. Ale nawet na małym pokosie uzyskiwaliśmy kształtne i powtarzalne bele. Wysoko oceniam też jakość cięcia, co pozwoli przygotować dobrą kiszonkę dla krów już w ofoliowanej beli. A bela jest tak bardzo dobrze zbita, że słabszy ciągnik ma problem wbić w nią zęby ładowacza.

Jeśli więc sami możemy szybko i sprawnie sprzątnąć słomę czy pokos z pola, uzyskując eleganckie baloty, nie było sensu szukać innego sprzętu. Zadecydowała jakość i powtarzalność uzyskiwanych bel, łatwość obsługi maszyny oraz jej dostępność. Dlatego wraz z żoną i synem podjęliśmy decyzję, że prasy już firmie CLAAS nie oddamy – z humorem kwituje Marek Abramowicz.

 

Ochrona węgla w glebie, czyli gospodarka próchnicą

 

Zalety prasy Variant 560RC w opinii rolników

 

Co przekonało rolników do nabycia tego sprzętu Claas? Niezależnie od wysokiej oceny zwijanych balotów, Abramowiczowie wypunktowali jeszcze inne zalety maszyny. Oto one:

 

  • prosta i łatwa obsługa poprzez terminal CEMIS 700 – to szczególnie podkreślał operator maszyny, syn gospodarzy;
  • terminal posiada przygotowane programy do poszczególnych materiałów, jak kiszonka, siano, słoma itp.;
  • łatwiejsze ładowanie siatki w porównaniu do maszyn innych producentów;
  • cylindryczny kształt beli, niezależnie od tego czy zbierany jest wąski pokos trawy po zgarniarce, czy szeroki pokos słomy po kombajnie;
  • sterowanie podbieraczem z kabiny;
  • z kabiny można odblokować ewentualne zatory podbieranego materiału;
  • owijanie siatką XW jest w standardzie – bele mają osłonięte krawędzie, nie strzępią się w transporcie.

 

Warto dodać, że Variant nie jest pierwszą maszyną Claas w gospodarstwie Abramowiczów. Już w 2018 roku gospodarze nabyli kosiarkę Disco 275. Maszynę widzieli w akcji podczas pokazów polowych lokalnego dilera Claas, firmy Agro-Sznajder.

Kolejna maszyna zawitała do gospodarzy w 2021 roku i było to zgrabiarka Liner 450. Zastąpiła ona zgrabiarkę innego producenta. Tradycyjnie gospodarze przetestowali maszynę na swoich łąkach. Test wyszedł wzorowo; pokos był równo ułożony, a zanieczyszczenia były na bardzo niskim poziomie.

 

Krótka charakterystyka prasy Claas Variant 560 RC:

  • podbieracz 2,1 m z rolką dociskającą;
  • rotor z 14 nożami tnącymi;
  • podłoga opuszczana hydraulicznie;
  • komputer CEMIS 700 (ISOBUS);
  • komfortowe wiązanie siatką XW;
  • opony: 500/50-17;
  • automatyczne smarowanie łańcuchów;
  • zcentralizowany ręczny system smarowania;
  • wskazanie prawo-lewo.

Przypomnijmy, że serię Variant tworzy rodzina maszyn o symbolach 585, 580, 565 i 560. Każda prasa wyposażona jest w system prasujący, który dla uzyskania potrzebnej gęstości balotów steruje obydwoma ramionami napinającymi.

W czasie pracy ciągłej potrzeba tylko 6 sekund na cykl otwarcia i zamknięcia tylnej klapy.

 

Opr. na podstawie materiałów prasowych Claas

 

Darowizna gospodarstwa, długi rodziców, skarga pauliańska

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: