17 - 06 - 2024
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Kompaktowy full wypas: nowa przyczepa samozbierająca Jumbo 5000 Pöttinger

Nowy model przyczepy samozbierającej Pöttinger Jumbo 5000. Pełna automatyka, skrętna oś, czysta pasza i łagodne obchodzenie się z darnią. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Czerwcowe pokazy w Austrii pokazały, że Pöttinger nie bez kozery zasługuje na miano specjalisty do obsługi linii zielonkowej. Wrażenie robi zbiór przyczepą samozbierającą z rodziny Jumbo. Największe wozy serii 7000 i 8000 doczekały się teraz młodszego rodzeństwa – który właśnie pokazano dziennikarzom. To kompaktowa przyczepa samozbierająca serii 5000.

 

Kosiarki Novacat, zgrabiarki Top i przyczepa Jumbo: nowe maszyny Poettinger

 

Sześć razy Jumbo 5000

 

Jumbo 5000 to sześć nowych modeli o pojemności od 32 do 54 m3. Jednym z najważniejszych zadań stawianych temu urządzeniu to zapewnienie czystego zbioru w każdych warunkach pracy.

Zbiór biomasy odbywa się dzięki: 6-rzędowemu podbieraczowi o szerokości pracy 1890 mm lub 7-rzędowemu podbieraczowi Profi o szerokości 2350 mm.

Oba podbieracze są obustronnie sterowane przez stalową krzywkę.

Obydwa koła kopiujące i opcjonalna rolka koła kopiującego tworzą stabilny trójkąt podparcia. Podbieracz z zakresem wychylenia 170 mm na kole kopiującym kompensuje nierówności podłoża i zapewnia dobre śledzenie ukształtowania terenu.

Centralnym elementem Jumbo 5000 jest rotor załadowczy ze zoptymalizowanym kształtem zębów o grubości 10 mm. Średnica rotora załadowczego wynosi 800 mm. Dzięki spiralnej formie rotor przy zaangażowaniu niewielkiej mocy aktywnie prowadzi paszę przez noże, które tną ją na odcinki długości 34 mm.

Dzięki szerokości 1 580 mm rotor jest bardzo wydajny. Nawet mokry i krótki materiał jest sprawnie przejmowany z podbieracza. Zapewnia to większą wytrzymałość i dłuższy czas eksploatacji.

 

 

„Rola” ma 25 lat: jubileusz Zrzeszenia Producentów Zbóż i Rzepaku z Człuchowa

 

Zawsze ostre noże

 

Dzięki krótko tnącemu zespołowi tnącemu Powercut z 45 nożami, pasza jest cięta na małe odcinki długości zaledwie 34 mm.

Wszystkie noże są indywidualnie zabezpieczone przed ciałami obcymi, co zapobiega nieefektywnym przestojom. Wychylenie belki nożowej Easy Move – co zaprezentowano dziennikarzom – pozwala na prostą i komfortową wymianę noży lub ich obrócenie.

Tylko ostre noże gwarantują optymalną jakość cięcia. Dbając o ich stan można nawet oszczędzić do 45% paliwa. Dlatego w opcji montowana może być ostrzałka do noży Autocut, co umożliwia komfortowe ostrzenie bezpośrednio w przyczepie.

Duża różnorodność modeli Jumbo jest wyposażony w ruchomą ścianę przednią. To zapewnia dodatkową przestrzeń załadunkową wielkości 4,3 m3 i zagęszczenie paszy. W wersji:

  • DB (Discharge Beater) Jumbo ma wałki dozujące do spulchnienia i równomiernego wyładunku masy.
  • DF (Dry Forage) to przyczepa samozbierająca do zbioru materiałów suchych, jak siano, słoma i lucerna.

 

Maszyna może być wyposażona w otwierają górną osłonę. Ta podwójna klapa jest standardem w modelu 5540. Do tego dochodzi standardowa oś skrętna, co pozwala takiemu kompaktowemu kolosowi być zwrotnym i delikatnym dla podłoża.

 

Aplikacja Harvest Assist

 

Wóz Jumbo może pracować efektywniej, sprzężony aplikacją Harvest Assist. To ciekawa oferta w postaci aplikacji Pöttinger. Pozwala ona optymalizować zbiór podczas zielonych żniw. Dostępna jest gratis, a w praktyce wykorzystuje ją już ok. 5 tys. zespołów zielonkowych w Europie.

Niedawno wyposażono ją w trzy nowe funkcje:

Ilość balotów na polu.

Operator prasy może wprowadzić w aplikacji liczbę balotów znajdujących się na polu. Każda osoba kierująca ładowarką i przyczepą do zebrania bel będzie miała szybki dostęp do informacji o ilości i lokalizacji balotów.

Liczba balotów jest puntem wyjścia do określenia wydajności zbiorów. W każdej chwili można mieć wgląd w dane o efektywności prac związanych z sianokosami i zbiorem.

Nawigowanie do pryzmy.

Funkcja nawigacji umożliwia dojazd do pola i do pryzmy. Można wprowadzić do aplikacji nową pryzmę i dojazd do niej bezpośrednio kontrolować za pomocą Google Maps.

Inne maszyny.

Aplikacja pozwala wprowadzić inne pojazdy do przetransportowania balotów lub sieczkarnie samojezdne.

 

Szerzej o innych maszynach Pöttinger zaprezentowanych w czerwcu w Austrii:

 

 

 

Opr. z wykorzystaniem materiałów Pöttinger

 

Polska potrzebuje rozbudowy tranzytu zbóż

 

 

 

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: