11 - 12 - 2022
Fot. Claas

Rozwiązania umożliwiające oszczędność paliwa podczas pracy kosiarką oraz prasą zwijającą

Na rynku są oferowane kosiarki i prasy pracują przy niższych obrotach WOM zachowując jednocześnie wysoką wydajność pracy. Niższa prędkość obrotowa WOM pozwala zaoszczędzić paliwo. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

O tym, że trzeba oszczędzać paliwo, nie trzeba chyba nikogo już przekonywać: wszak hurtowa cena oleju napędowego podwoiła swoją cenę na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Każdy więc sposób na oszczędność ON ma swoją wymierną wartość i wpływa na dodatni efekt ekonomiczny gospodarowania.

Kontynuujemy nasz cykl poświęcony oszczędzaniu paliwa podczas prac w gospodarstwie rolnym. O prostych pomysłach na oszczędności podczas pracy ciągnikami rolniczymi marki CLAAS pisaliśmy tutaj.

Czas przyjrzeć się maszynom do użytków zielonych: kosiarkom i prasom zwijającym.

 

Kontrola pożniwna kombajnu: nie odkładaj nieuniknionego

 

Kosiarki, które oszczędzają paliwo

 

W ofercie firmy Claas znajdują się kosiarki należące do serii Disco, w której można wyróżnić trzy podstawowe grupy modeli kosiarek:

 

  • zawieszane za ciągnikiem – szerokości robocze od 2,20 do 4,20 m;
  • czołowe – szerokości robocze od 3,00 lub 3,40 m oraz
  • obustronne, tzw. motyle – szerokości robocze od 8,10 do 10,70 m.

 

Wszystkie kosiarki Disco, niezależnie od modelu oraz szerokości roboczej są wyposażone w belki tnące Maxcut. Ich specjalna konstrukcja pozwala ścinać i układać w pokos z bardzo niskim poziomem zanieczyszczeń.

Na czym więc polega rozsądne gospodarowanie paliwem podczas pracy ciągnika z kosiarką Claas Disco? Oszczędności uzyskiwane są dzięki dwóm rozwiązaniom.

 

Własne pasze objętościowe poprawiają opłacalność produkcji mleka

 

#Redukcja obrotów wałka WOM

 

W kosiarkach Disco na belkach tnących MAxcut można pracować na zmniejszonych obrotach wałka WOM. Równocześnie zachowana zostaje najwyższa jakość cięcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić do 20% paliwa na hektarze.

 

Potwierdziły to testy przeprowadzone latem 2022 roku w Niemczech u czterech firm usługowych, które wykorzystują do pracy zestawy kosiarek Claas Disco. Podczas trwania testu, telemetrycznie zbierano dane z zużycia paliwa ciągników oraz powierzchnię cięcia. Wyniki okazały się mile zaskakujące. Okazało się bowiem, że dzięki redukcji obrotów wałka WOM z 1000 do 850 obr./min., zużycie paliwa było mniejsze o 1,2 litra ON/ha.

Prędkość jazdy podczas koszenia można było podnieść o 2,5 km/h, co spowodowało wyższą wydajność zestawu. Większa wydajność oznaczała szybsze wykonanie prac, rzadsze tankowanie i co równie ważne – obniżenie hałasu, które podniosło komfort pracy. Całość, co warto podkreślić – bez pogorszenia jakości cięcia.

 

Väderstad Proceed zdobywa podwójną nagrodę na targach SIMA

 

#Inteligentny system Active Float

 

Kosiarki Disco mogą mieć opcjonalnie wyposażone w Active Float. Pozwala on operatorowi maszyny na szybkie i łatwe reagowanie w zależności od warunków na polu.

Najczęściej dotyczy to reakcji na stopień wilgotności łąki lub niejednorodnego łanu. Masa kosiarki jest przy tym przenoszona na ciągnik, a tym samym nie obciąża darni. Zmniejszeniu ulega ściąganie boczne na stokach, co poprawia komfort jazdy oraz jakość pracy.

Dzięki systemowi odciążenia można obniżyć zużycie paliwa o dodatkowe 2,5%.

 

Darowizna gospodarstwa, długi rodziców, skarga pauliańska

 

 

Prasy serii Variant

 

W prasach serii Variant można uzyskać oszczędność ON także dzięki możliwości pracy z zmniejszoną liczbą obrotów WOM. Zużycie paliwa mierzono podczas testów pras pod okiem ekspertów z DLG.

Gdy zmniejszono obroty WOM z 1000 do 800 obr./min zużycia paliwa spadło o ponad 10%. Podobny test objął nowe prasy serii 500. Badania wykonano latem 2022 r. na prasie 580 RC. Na jednej tonie prasowanego materiału zużyto o 22,5% mniej paliwa niż przy standardowych obrotach wałka WOM.

Co najważniejsze, zagęszczenie beli oraz jej masa w obu przypadkach była porównywalna. O jakości pracy na prasach Variant pisaliśmy tutaj.

 

Opr. na podstawie materiałów Claas

 

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: