08 - 05 - 2022
Fot. Fendt

Ciągniki, siewniki i opryskiwacze: do leasingu proszę!

Maszyny rolnicze – zwłaszcza ciągniki, siewniki, opryskiwacze i rozrzutniki obornika – chętnie są kupowane w leasingu. Pandemia temu nie przeszkodziła, podaje Santander Leasing. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Branża leasingowa wróciła do 2-cyfrowego tempa wzrostu wspierania inwestycji. Jako podaje Instytut Rozwoju Gospodarczego, już w II kw. br. było widać znaczącą poprawę koniunktury praktycznie we wszystkich gospodarstwach rolnych, co miało przełożenie na inwestycje.

 

Maszyny rolnicze w leasingu

 

Od lat głównym motorem napędowym leasingu maszyn rolniczych są programy finansowania fabrycznego. Są one podstawą bardzo dobrych wyników osiąganych przez branżę leasingową w Polsce.

 

– W przypadku naszej spółki tych programów jest już obecnie 14. Stanową one ponad 40 proc. operacji w segmencie rolniczym. Konstruując te programy czerpiemy z doświadczeń producentów. Jest to zarazem dalszy kierunek rozwoju – taka współpraca z producentami czy importerami przynosi najlepsze efekty – podaje Mariusz Artych, dyrektor rynku maszyn i urządzeń w Santander Leasing.

 

W całym 2020 r. jego firma udzieliła finansowania za ponad 1 mld zł, co oznacza wzrost o 11,6 proc. r/r. W 2021 r., tylko do końca trzeciego kwartału, dynamika wyniosła ponad 7 proc. Zdecydowanym liderem zakupów były ciągniki. Na drugim miejscu plasowały się siewniki i rozrzutniki obornika, a na miejscu trzecim – opryskiwacze.

 

AGCO Academy, czyli Fendt dla studentów

 

 

Koncentracja gospodarstw postępuje

 

Na podstawie tych danych można śmiało postawić wniosek, że segment agro nie odczuł pandemii w takim stopniu, jak inne segmenty gospodarki – i po wiosennej niepewności bardzo szybko obroty wróciły do poziomów przekraczających rok 2019.

Zdaniem Santander Leasing, zauważalna jest koncentracja produkcji rolnej. Spada liczba mniejszych gospodarstw rolnych, a rośnie tych wysokospecjalizowanych, wielohektarowych.

 

Opr. na podstawie materiałów prasowych Santander Leasing

 

 

Działalność rolnicza a stawki podatkowe.

Paliwo rolnicze w Polsce: zobacz, jak opiniowały to organizacje rolnicze.

Wyłudzenia VAT na pasze, paliwo, stal.

Co zawiera faktura VAT.

Paliwo rolnicze – jak to robią Niemcy, Francuzi i Hiszpanie?

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: