Dla wielu gospodarstw rolnych w kraju zajmujących się produkcją polową zbóż, wąskim gardłem jest możliwość suszenia swojego ziarna. Przemysław Piasta z Rychnowa k. Grudziądza postawił na niezależność.
Do swojego 160 ha gospodarstwa kupił stacjonarną suszarnię do ziarna.
Jak zerwać niekorzystną dla siebie umowę kontraktacji? Cz. 1
Rolnik wprowadza nas do nowiutkiej hal 40 x 20 m. Magazyn pomieści ok. 1000 ton zbóż. Przestrzeń pod ziarno to 30 x 20 m, a resztę pomieszczenia zajmuje nowiutka suszarnia Riela Polska. To przysłowiowe „oczko w głowie” naszego gospodarza.
Po otwarciu suwanych drzwi i wpuszczeniu więcej światła już ją widać: metalowy kolos o wysokości ponad 9 metrów. Stoi w wybetonowanym łożu, a obok znajduje się zakratowany otwór zsypowy do zboża.
– Halę ukończyliśmy latem 2021 r. W październiku przyjechała w elementach zamówiona suszarnia. Wystarczył tydzień i stanęła gotowa do próbnego rozruchu. Na własne oczy zobaczyłem, co potrafi. Na kukurydzy osiągnęła, a nawet przekroczyła wydajność podawaną w instrukcji – mówi Przemysław Piasta.
Rolnictwo węglowe: rewolucja w polskim Planie Strategicznym cz. 1
Ładowność całej suszarni to 17 ton ziarna, moc 17 kW. Ziarno przechodzi przez 8 stref suszenia, w tym 2 chłodzące.
Ciepła dostarcza piec olejowy 500 kW z przełączanym wymiennikiem, dający temperaturę 70 st. Celsiusza. Bez wymiennika to moc 1000 kW i 130 st. C. Całość procesu suszenia kontrolowana jest z szafy sterującej.
Wydajność suszarni bez wymiennika ciepła wynosi:
Wydajność suszarni z włączonym wymiennikiem ciepła:
Powyższe dane zakładają, że na zewnątrz temperatura wynosi 15 st. C, wilgotność względna 75 proc., a ziarno jest czyste, biologicznie dojrzałe, a urządzenie jest w pracy ciągłej.
Rzepak suszony jest temperaturą 75 st. Celsiusza, pszenica 90 stopni C, a kukurydza 130 st. C.
Na suszenie kukurydzy suszarnia zużywa ok. 1000 l oleju grzewczego na dobę.
Gospodarstwo Przemysława Piasty liczy ok. 160 ha. Struktura zasiewów:
Wydajności średnie: rzepak ok. 4,5 t/ha, pszenica 7 t/ha, kukurydza na ziarno ok. 11 t/ha.
Park maszynowy może obsłużyć własne żniwa. Piasta zleca jedynie kombajnowy zbiór kukurydzy.
Inwestycja w halę i suszarnię służyć ma głównie gospodarstwu. Nasz rozmówca nie wyklucza jednak, że może kiedyś rozbuduje powierzchnię przechowalniczą i zajmie się usługowo suszeniem i przechowaniem zbóż.
– Nasze dzieci rosną, dziś są w wieku 11, 14 i 17 lat. Następca jest wprawdzie najmłodszy, ale siła w rodzinie – zaznacza rolnik.
Kiedy go pytamy, dlaczego zdecydował się na tą, a nie inną markę suszarni, mówi:
– Może to zabrzmi dla innych jak reklama, ale nie dbam o to. Marzyłem zawsze o kupieniu suszarni Riela Polska i wreszcie ten zakup zrealizowałem. Są samochody i są mercedesy. Dla mnie właśnie sprzęt od Rieli jest mercedesem. Nie dla samej metki, ale solidności konstrukcji, specjalnego stopu, który chroni najbardziej narażone elementy robocze przed korozją i zużyciem.
Rolnik zakupił urządzenie przy pomocy unijnej dotacji na „Modernizację gospodarstw” udzielaną przez ARiMR. Jest zadowolony z całej obsługi sprzedażowej i szczegółowego technicznego doradztwa Bartka Brzozowskiego z Riela Polska.
Podobał mu się też sprawny montaż urządzenia.
Przemysław Piasta liczy, że na swoim „suszarniczym mercedesie” od Riela Polska popracuje długie, długie lata…
Bernard Ginter – Wyczechy, Pomorskie
Sebastian Luber – Wybranowo, Kujawsko-Pomorskie
Kamil Bojakowski – Jelcz Laskowice, Dolnośląskie
dr Józef Śliwa – Żórawina, Dolnośląskie
Przemysław Piasta – Rychnowo, Kujawsko-Pomorskie
Dotacja do przetwórstwa i przechowywania żywności z OZE. Konsultacje ruszyły