Każdy 1% zanieczyszczeń w paszy dla krów powoduje zmniejszenie jej wartości energetycznej, a co za tym idzie zmniejszeniem wydajności mleka.
Dlatego tak ważne jest dbanie o cały proces zbierania materiału na paszę.
Potwierdzeniem dla tej tezy są wyniki produkcyjne gospodarstwa Piotra Olejniczaka w Zamysłowie k. Stęszewa w Wielkopolsce.
Jest to typowe gospodarstwo nastawione na produkcję mleka. W stadzie znajduje się 260 sztuk bydła, w tym ponad 100 mlecznic. Roczna produkcja to ponad milion litrów mleka.
Średnia produkcja w przeliczeniu na sztukę wzrosła w ciągu kilku ostatnich lat z 10 tys. do 11,6 tys. litrów, czego dowodzą badania użytkowości prowadzone przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
– Gospodarstwo prowadzę razem z ojcem Henrykiem już 7 lat. W tym czasie udało nam się podnieść wydajność krów mlecznych o około 1000 litrów na sztukę. A że krowa pyskiem doi, więc ilość i jakość mleka mocno uzależniona od jakości pokarmu, który pobiera – mówi gospodarz, Piotr Olejniczak.
Podniesienie jakości dostarczanej paszy w tym gospodarstwie, zdaniem rolników, to między innymi zasługa użycia profesjonalnego sprzętu Claas.
Cięcie lucerny odbywa się przy pomocy kosiarki Claas Disco. Gospodarze ustawiają kąt cięcia kosiarki ręcznie.
Możliwe jest też wykorzystanie płóz. Ważny jest też odpowiedni docisk kosiarki do podłoża – w zależności od tego czy powierzchnia jest sucha i twarda, czy może mokra i miękka.
Sprzęt ma system hydropneumatycznego zawieszenia Active Float, który dba o to, by nie uszkadzać darni i chronić zbieraną paszę przed zanieczyszczeniami.
Duży wpływ na czystość paszy ma zastosowana w kosiarkach Claas belka tnąca Max Cut.
Urządzenie ma:
To powoduje, że:
Koncepcja listwy i stale smarowane elementy napędu upraszczają konserwację i zapewniają najlepszą stabilność i wytrzymałość.
FILM: Test skrzyni biegów Claas: stopniowa czy bezstopniowa?
Gospodarstwo prowadzone jest już od 3 pokoleń. Olejniczakowie wiedzą, co to znaczy wybrać dobry sprzęt.
Ich gospodarstwo nie raz korzystało z programów unijnych, dotujących zakup maszyn. W czasie od 2006 roku:
Produkcja roślinna w gospodarstwie jest całkowicie podporządkowana hodowli bydła mlecznego.
Areał gospodarstwa to około 110 ha, z czego 50 ha to kukurydza, 18 ha lucerna, a 25 ha – użytki zielone.
Opr. na podstawie materiałów prasowych Claas
https://agrokonsument.pl/moja-strategia-sprawdza-sie-od-lat-dr-inz-jozef-sliwa-rolnicze-zaklady-produkcyjno-doswiadczalne-inwestrol-iz/