01 - 10 - 2023
Fot. firmowe

Trzy nowe serie wśród ciągników kompaktowych Claas: Elios 200, Elios 300 i Axos 200

Claas zaprezentował trzy nowe serie z łącznie dziewięcioma ciągnikami kompaktowymi o mocy od 75 do 103 KM. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Redakcja Agrokosnument.pl uczestniczyła w premierze trzech nowych serii ciągników kompaktowych Claas. Były to Elios 200, Elios 300 i Axos 200.

 

Seria ELIOS 200

 

Seria ELIOS 200 obejmuje cztery modele o mocy maksymalnej od 75 do 103 KM. ELIOS 210 jako model podstawowy o znanej stylistyce jest dostępny jako wariant z platformą lub z kabiną od wysokości całkowitej 1,89 m (2,40 m z kabiną).

Modele ELIOS 220, 230 i 230 mają nowy design i są dostępne wyłącznie w wersji z kabiną.

Podnośnik tylny unosi 3,2 t, a dopuszczalna masa całkowita wynosi 5,1 t – oś tylna stoi przy tym na 30-calowych kołach. Dzięki sumie tych cech ELIOS 200 nadaje się przede wszystkim do prostych prac na podwórzu i w budynkach inwentarskich – z częstym wykorzystywaniem szczególnie do zadań logistycznych z ładowaczem czołowym i bez oraz do lekkich i średnio ciężkich prac pociągowych.

 

Seria ELIOS 300

 

Seria ELIOS 300 zaczyna się od 85 KM maksymalnej mocy silnika i składa się z trzech modeli. Najbardziej znaczącą różnicę stanowi tu jednak 5-biegowa przekładnia z seryjnym przełączaniem pod obciążeniem Twinshift i hydraulicznym przełączaniem nawrotnym Revershift.

Podłoga kabiny jest płaska. Cechy te pozwalają na jeszcze bardziej komfortową pracę.

Masa własna zaczyna się od 3600 kg, a minimalna szerokość zewnętrzna 1,65 m i minimalna wysokość 2,60 m umożliwiają użytkowanie modeli z tej serii na plantacjach i w starszych pomieszczeniach inwentarskich.

 

Robot 3A na polu, czyli: sojusz Amazone + AgXeed + Claas

 

AXOS 200: wszechstronny i produktywny

 

Jeszcze większą wszechstronność oferuje seria AXOS 200. Dwa modele o mocy maksymalnej 92 i 103 KM z 5-biegową przekładnią z Twinshift i Revershift uzupełniają ten segment ciągników CLAAS w górę i sąsiadują z serią ARION 400.

Oprócz nieco większego udźwigu i większej ładowności niż serie ELIOS, AXOS 200 oferuje przede wszystkim większe opony w rozmiarze do 34 cali na tylnej osi.

Dzięki swojej wysokości 2,62 m może pokonywać również niskie przejazdy, a jego minimalny promień skrętu wynosi 3,79 m i zapewnia mu niezwykłą zwrotność.

 

Czterocylindrowy silnik FPT

 

Wszystkie nowe ciągniki z serii ELIOS 200, ELIOS 300 i AXOS 200 czerpią moc z najnowocześniejszych czterocylindrowych silników FPT z turbiną oraz z wtryskiem common rail i normą emisji spalin Stage V.

AXOS 200, ELIOS 300, a także ELIOS 240, 230 i 220 pracują z jednostką 3,6 l o ciśnieniu wtrysku 1800 barów, turbosprężarką Wastegate, chłodnicą międzystopniową i obejmują zakres od 83 do 98 KM mocy nominalnej przy 2300 obr/min lub od 85 do 103 KM mocy maksymalnej przy 2000 obr/min.

W zależności od modelu maksymalny moment obrotowy wynosi od 334 do 406 Nm.

Pełny moment obrotowy silnika jest przy tym dostępny w szerokim zakresie obrotów. Z kolei pod maską ELIOS 210 znajduje się model o pojemności 3,4 l z ciśnieniem wtrysku 1600 barów, chłodnicą międzystopniową, który osiąga moc 75 KM i moment obrotowy do 309 Nm.

Zbiornik paliwa w seriach AXOS 200 i ELIOS 300 ma pojemność 105 litrów, a w ELIOS 200 mieści on 95 litrów. Ponadto ciągniki tych serii posiadają dodatkowy zbiornik o pojemności 10 litrów na roztwór mocznika (AdBlue) do oczyszczania spalin.

Oczyszczanie spalin zgodnie ze Stage V odbywa się we wszystkich modelach za pomocą katalizatora SCR (oprócz modelu ELIOS 210), filtra cząstek stałych (DPF), katalizatora oksydacyjnego (DOC) oraz zewnętrznego chłodzonego układu recyrkulacji spalin (EGR).

Wszystkie silniki są standardowo wyposażone w podgrzewacz powietrza silnika. Opcjonalnie dostępne jest elektryczne wspomaganie rozruchu zimnego silnika, które w niskich temperaturach do -30°C gwarantuje niezawodny i łagodny rozruch silnika.

Dla wszystkich modeli AXOS i ELIOS zamiast jednej pamięci prędkości obrotowych silnika istnieje możliwość zamówienia wersji z dwiema lokalizacjami pamięci prędkości obrotowych. Ułatwia to pracę przede wszystkim z narzędziami dołączanymi napędzanymi hydraulicznie lub za pomocą wałka odbioru mocy.

Po zapisaniu prędkości za pomocą nożnej lub ręcznej dźwigni gazu i przycisku możliwa jest późniejsza precyzyjna regulacja za pomocą dwóch przycisków.

 

Bezpieczeństwo żywnościowe: Food Security – the future of agriculture w Berlinie cz. 1

 

 

Przekładnie

 

Ci, którzy zdecydują się na ELIOS 200, w kwestii wyposażenia przekładni mogą wybierać pomiędzy:

  • podzieloną na trzy grupy i cztery biegi przekładnią mechaniczną z podwójną redukcją mechaniczną i mechanicznym przełączaniem nawrotnym, a
  • wersją z dwustopniowym przełączaniem pod obciążeniem Twinshift i hydraulicznym przełączaniem nawrotnym Reveshift.

 

Obie przekładnie oferują 24 biegi do przodu i 12 do tyłu, z czego 8 biegów w głównym zakresie roboczym między 5 a 15 km/h. Dzięki prędkości minimalnej 500 m/h (300 m/h przy 1400 obr/min) ciągniki idealnie nadają się również do pracy w uprawach specjalnych.

Dotyczy to również 5-biegowej przekładni serii AXOS 200 i ELIOS 300 z 30 biegami do przodu i 15 do tyłu, która oferuje nawet 10 biegów w głównym zakresie roboczym, a dzięki krótkiej dźwigni zmiany biegów umożliwia bardzo łatwą zmianę przełożeń porównywalną z samochodem osobowym.

 

https://agrokonsument.pl/podnosic-jakosc-przechowywania-zboz-marian-olejnik-agropol-z-opolszczyzny/

 

Od ciągnika do nośnika narzędzi

 

Z udźwigiem od 3200 do 3350 kg ciągniki ELIOS 200, ELIOS 300 i AXOS 200 z łatwością podnoszą typowe dla swojej klasy narzędzia.

Opcjonalnie wszystkie typy mogą zostać wyposażone w podnośnik przedni o udźwigu 3200 kg. To nawet więcej niż potrzeba dla przednich narzędzi dołączanych. Dla wszystkich modeli ELIOS i AXOS w standardzie do dyspozycji jest 87 l/min w otwartym układzie hydraulicznym.

 

Opcjonalnie trzy serie dzięki trzeciej pompie mogą uzyskać wydajność na poziomie nawet 114 l/min. Dla tego wyposażenia jako alternatywa dla seryjnej obsługi mechanicznej w serii ELIOS 300 i AXOS 200 może zostać dostarczony wariant elektrohydrauliczny z obsługą za pomocą joysticka.

Z tyłu dla serii ELIOS i AXOS dostępne są maksymalnie trzy zawory hydrauliczne dwustronnego działania i bezciśnieniowy powrót. W przypadku ciągników ELIOS 300 i AXOS 200 z trzecią pompą z tyłu oferowany jest czwarty zawór dwustronnego działania.

Ponadto wszystkie maszyny ELIOS i AXOS mogą zostać wyposażone w dwa centralne zawory dwustronnego działania do użytku z ładowaczami czołowymi, na plantacjach lub w zastosowaniach komunalnych.

Elektrohydrauliczne sprzęgło WOM gwarantuje płynny rozruch i chroni przekładnię WOM, wałek przegubowy i układ napędowy.

 

 

Opr. na podstawie materiałów prasowych Claas

 

Karmić glebę, by ona nakarmiła roślinę: platforma SatAgro w akcji

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: