16 - 05 - 2022
Fot. Claas

FILM: Test skrzyni biegów Claas: stopniowa czy bezstopniowa?

Claas powołał zespół testowy i wyposażył go w dwa ciągniki Arion 630 o mocy 165 KM. Każdy z odmienną skrzynią biegów: bezstopniową i stopniową. Jakie są efekty testu? Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Przygotowane do testu maszyny wyposażone były odpowiednio w skrzynię Hexaschift – przekładnię stopniową oraz Cmatic – bezstopniową.

 

– Testy były prowadzone z udziałem dwóch klientów przez 14 dni. Obydwoje mieli okazję sprawdzić każdy z ciągników przez jeden tydzień – tłumaczy szczegóły Emil Kaźmierczak, ekspert Claas Polska.

 

 

 

 

 

 

Doświadczeni użytkownicy ciągników

 

Do sprawdzenia maszyn wytypowani zostali dwaj operatorzy, którzy do tej pory nie posiadali ciągników marki Claas. Używali jedynie maszyn z przekładnią stopniową.

 

#1. Krzysztof Kwiatkowski i jego brat Tomasz

 

Pochodzą z powiatu konińskiego. Pan Krzysztof to znany w swoim terenie usługodawca świadczący usługi rolnicze – głównie koszenie zbóż oraz zbiór kukurydzy. W swojej flocie pojazdów posiada siedem ciągników jednej marki.

 

#2. Karol Mikołajewski wraz z synami

 

Pan Karol posiada stado krów mlecznych i mieszka w powiecie jarocińskim. Dotychczas używał maszyn produkcji polskiej i czeskiej.

 

 

Rolnicy wybrali najlepszych dealerów Claas 2022

 

 

Założenia projektu

 

Specjaliści Claas poddali naszych dwóch bohaterów ankiecie, w której chcieli poznać ich wymagania i opinie na temat przekładni bezstopniowej.

Kolejne ankiety były z nimi przeprowadzone:

 

  • po pierwszym tygodniu pracy,
  • po zamianie ciągników,
  • oraz na koniec projektu.

 

– Wszyscy dobrze znali zalety skrzyni bezstopniowej, byli jednak do niej sceptyczni. Wątpili, czy takie rozwiązanie poradzi sobie na polu. Nikt z badanych nie brał pod uwagę zakupu ciągnika z taką przekładnią – zauważa Emil Kaźmierczak.

 

Przez pierwsze siedem dni pan Krzysztof testował Claas Arion 630 (wersja CIS+) z przekładnią mechaniczną Hexashift.

Bracia Kwiatkowscy jeździli Arionem z przekładnią bezstopniową Cmatic wraz z Cebis.

 

Oto wrażenia operatorów po pracy ciągnikami w polu z następującymi maszynami: siewnikiem, pługiem, agregatem uprawowym, talerzówką oraz rozrzutnikiem obornika.

 

Arion z przekładnią stopniową:

 

  • bardzo dobra ocena pracy przekładni stopniowej;
  • wszystkie przełożenia były zmieniane automatycznie;
  • ciągnik posiadał duże możliwości doboru przełożenia i prędkości w zależności od rodzaju pracy i warunków na polu, dzięki 6 biegom zmienianym pod obciążeniem;
  • na plus została oceniona jakość pracy amortyzacji kabiny oraz przedniej osi.

 

Arion z przekładnią bezstopniową:

 

  • bardzo szeroki wachlarz możliwości ustawień ciągnika;
  • przekazanie momentu obrotowego na koła – doskonałe;
  • bardzo dobra współpraca skrzyni i silnika oraz wyważenie masy dają bardzo duży w transporcie i podczas prac polowych;
  • odczuwalne podczas jazdy duże przyspieszenie, pomocne w logistyce.

 

Obydwaj testujący przekonali się do ciągnika z przekładnią bezstopniową. Pracę skrzyni ocenili na tyle wysoko, że są gotowi podczas zakupu kolejnego ciągnika zapłacić więcej za maszynę z przekładnią bezstopniową.

 

 

Opr. na podstawie materiałów prasowych Claas

 

 

Ubezpieczenia upraw i zwierząt 2021: siedem firm

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: