27 - 06 - 2024
Fot. firmowe

Nowe kosiarki wielkopowierzchniowe Claas Disco

Claas wprowadza cztery nowe kombinacje kosiarek i kondycjonera serii Disco: 8500 C Trend, 8500 RC Trend, 9300 C Comfort oraz 9300 RC Comfort. Do tego kosiarki wyposażone w stożkowy ślimak Auto/Direct Swather.

 

Wraz z dwoma modelami podstawowymi Disco 8500 C Trend i Disco 8500 RC Trend firma Claas udostępnia sprawdzone właściwości większych modeli w maszynach o mniejszych szerokościach roboczych.

W tym segmencie często wykorzystuje się ciągniki z dolnej klasy średniej o krótkim rozstawie osi i o mocy silnika powyżej 160 KM, co stawia szczególne wymagania pod względem technologii kosiarek. Dlatego podczas projektowania nowego modelu kosiarki skoncentrowano się na:

  • stabilnej konstrukcji przy niskiej masie,
  • punkcie ciężkości położonym blisko ciągnika oraz
  • niskim zapotrzebowaniu na moc i siłę uciągu.

 

Model 8500 RC Trend z kondycjonerem walcowym można ponadto wyposażyć w ramach opcji w podwójny napęd rolek z przekładnią ścinającą.

Funkcja ta umożliwia maksymalną przepustowość i trwałość także przy stale wysokim obciążeniu w łanach o wysokim i bardzo wysokim pokosie.

 

Rolnictwo 5.0 czy 4.0? Bez sztucznej inteligencji się nie da

 

 

Disco 9300 C Comfort oraz RC: duże osiągi przy niewielkim nakładzie mocy

 

Kosiarki serii 9300 są uplasowane nad serią Disco 8500. Cechy nowej serii:

  • zoptymalizowana pod kątem punktu ciężkości rama z wysięgnikami ułożonymi ukośnie do tyłu,
  • koncepcja niskiej prędkości obrotowej ze zmniejszoną początkową liczbą obrotów WOM wynoszącą 850 obr./min,
  • stalowe palce kondycjonera modelu w kształcie litery V umożliwiają osiągnięcie jeszcze wyższych przepustowości przy mniejszym zużyciu paliwa.

 

Intensywność kondycjonowania oraz szerokość odkładania można regulować w łatwy i szybki sposób. Na potrzeby zbioru lucerny lub innych bogatych w liście roślin, nowy model 9300 RC Comfort oferuje wysokowydajny kondycjoner walcowy.

Kompaktowe odkładanie pokosu jest potrzebne przede wszystkim w gospodarstwach o dużym udziale wysokiej jakości siana z lucerny. Oprócz niewielkich strat podczas zbioru istotnym kryterium jakości jest tam utrzymanie zielonej barwy zebranego materiału poprzez ograniczenie płowienia paszy.

 

Rolnicy. Podlasie. Zdrowy Kurczak z Suchowoli i Riela Polska

 

Disco 1100 Comfort: większa szerokość robocza

 

Nowy model 1100 Comfort łączy w wyjątkowy sposób dużą szerokość roboczą z kompaktowymi wymiarami transportowymi. Dzięki dłuższemu o 10 cm zakresowi przestawiania wysięgników maksymalna szerokość robocza wzrasta do 10,80 m.

Istnieje możliwość jej płynnego zmniejszenia w sposób hydrauliczny do 9,60 m, przy czym oba wysięgniki można przestawiać niezależnie od siebie bądź synchronicznie.

To w połączeniu z kosiarką czołową Disco 3600 zapewnia optymalne nakładki na wąskich, zakrzywionych torach czy podczas pracy na zboczach.

Mimo dwóch zespołów tnących o szerokości 3,80 m wysokość kosiarki podczas transportu po drodze nie przekracza 4 m. D

Podnoszenie i opuszczanie wysięgników – podobnie jak zmiana szerokości roboczej – jest sterowane bezpośrednio w sposób hydrauliczny lub automatycznie – za pośrednictwem programowalnego systemu zarządzania na uwrociach.

Z kolei hydrauliczne składanie bocznych fartuchów ochronnych oraz regulacja nacisku na podłoże Active Float odbywają się za pomocą programowanych przycisków funkcyjnych na drążku jezdnym.

Opcjonalnie dostępna jest regulacja dla zboczy, umożliwiająca komfortowe dopasowanie lub odzwierciedlenie regulacji nacisku na podłoże.

 

Czy coś grozi za przekroczenie 300 ha? Gospodarstwo rodzinne cz. 1

 

Max Cut: ochrona przed ścieraniem heavy-duty

 

Wszystkie Disco mają belkę tnącą z funkcją szybkiej wymiany noży oraz odciążeniem Active Float.

Zoptymalizowane pod kątem przepływu płozy ścieralne do wysokości cięcia wynoszącej od 7 do 9 cm zmniejszają wnikanie popiołu surowego i przyspieszają odrost. Dzięki temu wyposażeniu udało się jeszcze bardziej zmniejszyć zapotrzebowanie na siłę uciągu oraz zużycie paliwa.

Wszystkie tarcze tnące posiadają seryjnie po cztery nity z ochroną przed ścieraniem zapewniające podwójną żywotność. Wszystkie uchwyty noży są pokryte na spodzie powłoką wolframowo-węglikową, którą do tej pory stosowano wyłącznie w urządzeniach do uprawy gleby.

Belka tnąca jest napełniona olejem z myślą o długim okresie eksploatacji, co zmniejsza wymagania w zakresie konserwacji i obniża jej koszty.

 

Ukraina i jej rolnictwo: 93 agroholdingi pracują na 6,25 mln ha

 

Disco 9300 C Auto Swather R i 9300 Direct Swather

 

Model 9300 Direct Swather jako kosiarka wielkopowierzchniowa umożliwia:

  1. Całkowite szerokie przetrząsanie dla efektywnego, szybkiego przesychania.
  2. Koszenie ze zintegrowanym centralnym odkładaniem pokosów dla szybkiego i skutecznego zbioru paszy z pola bez przetrząsacza i zgrabiarki.
  3. 18 m koszenia na 12 m odkładania w zagonie (łączone odkładanie pokosów / szerokie przetrząsanie) w celu aktywnego sterowania procesem przesychania oraz optymalnego wykorzystania samojezdnej sieczkarni polowej.
  4. Koszenie z jednostronnym odkładaniem pokosu dla pracy przy krawędzi pola.

 

Dzięki eliminacji kondycjonera kosiarka wielkopowierzchniowa może pracować w niezwykle ekonomiczny sposób z ciągnikami powyżej 180 KM.

Biomasę podaje ślimak stożkowy. Konstrukcja zapewnia jednocześnie większą wydajność ku środkowi, ponieważ w miarę wzrostu średnicy ślimaka można odtransportować więcej zebranego materiału. Poza stożkowym kształtem ślimaka unikalna jest również jego stożkowa obudowa ze zintegrowaną kieszenią transportową z tyłu.

Dzięki szerszej przestrzeni montażowej udało się znacznie zwiększyć wydajność, a tym samym i przepustowość. Unikalne dopasowanie belek tnących, ślimaków transportowych oraz kieszeni transportowej zapewnia równomierny i wolny od zatorów przepływ materiału przy możliwie najmniejszym zapotrzebowaniu na moc i najwyższej efektywności paliwowej.

Pierwsze wartości osiągnięte w praktyce dowodzą, że zużycie paliwa jest mniejsze o 40% niż w przypadku porównywalnej technologii z kondycjonerem. Odchylane ślimaki zapewniają pełne szerokie przetrząsanie i oszczędność paliwa

Podczas pracy bez kondycjonera istotne jest, aby móc wykorzystać całą szerokość koszenia również na potrzeby więdnięcia. Dzięki zlokalizowanemu u góry napędowi ślimaka zapewniono możliwość hydraulicznego odchylania ślimaka w dowolnym momencie, aby umożliwić odkładanie nieprzetworzonego materiału na całej szerokości koszenia.

 

Opr. w oparciu o materiały prasowe Claas

 

Gdańska Giełda Zboża 2024: czekamy w Sopocie!

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: