29 - 05 - 2023
Fot. firmowe

System 365Active: automatyczna dokumentacja pracy każdej maszyny rolniczej

Współczesna technika daje możliwość, aby za niewielkie pieniądze uzyskać pełną wiedzę o pracy dowolnej maszyny rolniczej. Do tego służą mobilne moduły automatyki 365FarmNet. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Rolnictwo precyzyjne jest już rzeczywistością. Niekoniecznie tylko ograniczoną do błyszczących maszyn prosto od dealera. 365FarmNet oferuje niedrogie rozwiązanie w postaci systemu 365Active. To dzięki niemu można tworzyć i obserwować wirtualną historię dowolnej maszyny samobieżnej i narzędzi towarzyszących.

 

365Active: jak z tego skorzystać?

 

System 365Active jest dostępny pod adresem www.farmnet365.com.pl. Wystarczy podać swoje podstawowe dane, by utworzyć własne konto. To na nim dane – zebrane na przestrzeni dni, miesięcy lub lat – pozwolą użytkownikowi sprawdzać:

 

 • czas pracy ciągnika i maszyn doczepianych;
 • rejestrację czasu pracy i przejazdów;
 • trasy przejazdów i pozycję maszyn w czasie rzeczywistym.

 

Dokumentacja tworzona poprzez 365Active pozwala podglądać na żywo przemieszczanie się maszyn rolniczych lub przeanalizować poruszanie się sprzętów od momentu, kiedy taką dokumentację w ogóle rozpoczęto w gospodarstwie.

Rolnik widzi czas pracy na polu, czas postoju, czas przejazdu na pole oraz konkretne ścieżki poruszania się maszyn. Najcenniejsze, że mamy dowód wykonania konkretnych prac – wszystko automatycznie zapisywane jest w programie 365FarmNet.

To dobre rozwiązanie dla usługobiorców. Dane z oprogramowania mogą stanowić podstawę do rozliczeń z klientem.

Poza tym, to bardzo wygodne rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw rosnącym wymaganiom ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To ona będzie coraz bardziej drobiazgowo rozliczać rolników za realizację zasad Wspólnej Polityki Rolnej, a zwłaszcza zadeklarowanych przez rolnika ekoschematów. Tu każdy zabieg agrotechniczny musi mieć swoje uzasadnienie – i stosowną dokumentację.

Z systemem 365Active wydruk historii zabiegów na danym polu to pestka.

 

Claas Dealer Roku 2023: wiedza i empatia produktowa docenione!

 

System 365Active – komponenty

 

Moduł ActiveDoc to dostęp do automatycznego tworzenia dokumentacji w systemie 365Active. Rejestruje on wszystkie dane z różnych komponentów systemu 365Active, przetwarza je, a uzyskane z nich informacje w przejrzysty sposób zestawia na platformie 365FarmNet.

Aplikacja 365Active pozwala na dostęp do systemu 365Active z dowolnego miejsca kraju i świata. Ułatwia to koordynację pracy, zwłaszcza z pracownikami zewnętrznymi.

365ActiveBox to miniaturowy odpowiedzialny za automatyczną dokumentację. Nadajnik umieszczony jest w praktycznej, wodoodpornej obudowie, który mocuje się do sprzętu towarzyszącemu ciągnikowi. Zobacz zdjęcie na górze artykułu.

LC:Tracker – to komputer-odbiornik, który montuje się na ciągniku lub w innej maszynie samobieżnej. To on rozpoznaje maszyny z zamontowanymi nadajnikami 365ActiveBox. Jeśli nie chcemy wyposażać się w tego rodzaju aparaturę, trzeba będzie bazować na swoim smartfonie.

 

Opcje uzyskania dokumentacji automatycznej w oparciu o system 365Active są następujące:

 1. smartfon – Twój osobisty smartfon będzie nadajnikiem, z którego system zaczytywać będzie do historii Twojego konta;
 2. smartfon plus 365ActiveBox;
 3. LC:Tracker plus 365ActiveBox. Do tego można dodać jeszcze nadajniki kieszonkowe, które personalizują np. danego pracownika – i w ten sposób będzie wiadomo, kto jaki wykonywał zabieg.

 

Co wybrać w ramach 365Active?

 

Do dyspozycji użytkownika są trzy warianty wyposażenia.

 

Opcja nr 1: smartfon sprzężony z systemem 365Active

 

To najprostsze rozwiązanie. Ale – niestety – wymaga od rolnika-operatora maszyny nieco więcej zaangażowania. W system trzeba wprowadzać za każdym razem wszystkie dane, klikać rozpoczęcie i zakończenie zabiegu.

 

Opcja nr 2: smartfon połączony z ActiveBox

 

W tym rozwiązaniu, po uruchomieniu aplikacji w smartfonie rozpoznaje ona nadajnik ActiveBox przymocowany i porządkowany do każdej maszyny. Gdy podczepiamy to narzędzie i wyjeżdżamy do pracy w pole, smartfon automatycznie zapisuje konkretną pracę na polu.

Przykład: podczepiamy rozsiewacz do nawozu, wybieramy na smartfonie wysiewany produkt, wyjeżdżamy w pole. Po powrocie do domu – w dokumentacji systemu pojawia się wykonana praca do zaksięgowania. Wystarczy potwierdzić tak powstałą historię pracy – i gotowe!

 

Opcja nr 3: LC:Tracker plus ActiveBox

 

To najwygodniejsze rozwiązanie. Urządzenie LC:Tracker montowane jest na ciągniku i wpięte w jego układ elektryczny. Po uruchomieniu silnika cały zapis pracy zachodzi automatycznie. System zapisuje, do jakiej maszyny z ActiveBox został podłączony ciągnik.

 

Kongres Polska Wieś 2023: nie zmarnujmy tego kryzysu w obronie polskiego rolnictwa

 

Aktywna dokumentacja na przykładzie

 

Nic tak dobrze nie przekonuje, jak przykład. Oto autentyczne doświadczenia z zastosowania automatycznej dokumentacji 365FarmNet w 130-hektarowym gospodarstwie Anny i Grzegorza Bardowskich z Uniejowic. – U mnie pracują dwa traktory różnych marek.

W każdej maszynie zainstalowałem LC:Tracker. Koszt jednego sterownika to 335 euro jednorazowo plus roczny abonament 58 euro za Internet. Wychodzi to 125 euro na jeden ciągnik na rok, jeśli rozbijemy te koszty na pięć lat – mówi Grzegorz Bardowski.

Następnym etapem jest dokupienie nadajnika, czyli 365ActiveBox. Ten moduł kupujemy w takiej ilości, ile maszyn doczepianych do ciągnika zamierzamy wyposażyć. Bardowscy kupili dziesięć lokalizatorów i zamontowali je do dziesięciu maszyn: opryskiwacza, rozsiewacza, pługa, siewnika, talerzówki, zestawu uprawowego, rozsiewacza do wapna, grubera, małego grubera i głębosza.

Pojedynczy ActiveBox kosztuje 124 euro.

Ile więc rocznie Bardowscy płacą za całość usługi pozwalającej na automatyczną dokumentację prac polowych wybranych maszyn?

 

Podsumujmy Bardowskich!

 

Inwestycja w automatykę dokumentacji u Bardowskich Koszt jedego LC:Tracker to 67 euro w rozliczeniu na pięć lat. Do tego dochodzi abonament roczny za dwie sztuki, czyli 116 euro rocznie. Dalej dodajemy 10 x 365ActiveBox, każdy po 124 euro.

W rozliczeniu na pięć lat to 24,80 euro za jeden, czyli 248 euro za dziesięć sztuk. W wychodzi 498 euro na rok za komplet urządzeń na dwa traktory i dziesięć maszyn doczepianych, wliczając dwa abonamenty internetowe.

 

– Jak ten roczny sumaryczny koszt podzielę przez ilość moich hektarów, wtedy inwestycja ta obciąża każdy hektar kwotą 3,83 euro na rok, czyli około 17,50 zł, zakładając kurs 4,57 zł za 1 euro! Do tego dochodzą koszty systemu 365Active na 130 ha – około 4,40 zł/ha/rok Podsumowując, całość inwestycji obciąża pojedynczy hektar mojego gospodarstwa kosztem ok. 21,90 zł – mówi Grzegorz Bardowski. Na całe gospodarstwo jest to koszt ok 237,25 zł na miesiąc.

Jak więc widać, koszty nie są wygórowane, a rolnik – lub przedsiębiorca rolny – otrzymuje wiele korzyści:

 • pełen obraz pracy swych maszyn;
 • wgląd w pracę swoich pracowników;
 • rejestrację czasu pracy i przejazdów;
 • trasy przejazdów, protokół transportowy;
 • pozycje maszyn w czasie rzeczywistym; a co najważniejsze – pełną i automatyczną dokumentację.

 

W ten sposób cała agrotechnika dla konkretnej uprawy zawarta jest w jednej karcie pola. To wygoda w podejmowaniu dalszych decyzji gospodarczych, ale też duży komfort psychiczny. W razie kontroli ARiMR czy innych służb rolnych, jak i rozliczeń z klientem, który zamówił usługę rolniczą.

 

Wykorzystano materiały prasowe 365FarmNet

 

 

Twarda nakładka uprawowa Marathon Edge Väderstad: coś na ekoschematy

 

 

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: