17 - 02 - 2024
Fot. USDA

Pszenica tanieje, Rosja dołuje ceny

Światowe magazyny są zawalone pszenicą, a Rosja dodatkowo obniża ceny sprzedaży swojego ziarna. Najnowszy raport USDA o światowym rynku pszenicy. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

Zima dobiega końca, a przednówek w rolnictwie historycznie zawsze był najtrudniejszym okresem nowego roku. Zwykle wtedy kończyły się zapasy zbóż w gospodarstwach. Tymczasem od lat na świecie ziarna jest pod dostatkiem.

Według raportu USDA, światowe zapasy pszenicy wynosiły na początku br. około 241 mln ton. W poprzednich dwóch latach wahały się na poziomie 254-255 mln t.

Największymi światowymi producentami w zakresie tego zboża są:

  • Rosja – 51 mln t;
  • Unia Europejska – 36,5 mln t;
  • Kanada – 24 mln t;
  • Australia – 22,5 mln t;
  • Ukraina – 14 mln t;
  • Argentyna – 9,5 mln t;
  • Kazachstan – 10 mln t;
  • Turcja – 8,5 mln t.

 

Po co rolnikowi teledetekcja satelitarna?

 

Jakie są prognozy na 2024 rok?

 

Analitycy USDA, na bieżąco monitorują światowe zapasy i zużycie. Do tego mają satelitarny wgląd w stan uprawy i zbiorów na obu półkulach. W ich ocenie produkcja ziarna będzie wyższa w Iraku i Argentynie. Import do Unii Europejskiej, Pakistanu i Afganistanu wzrośnie, kompensując spadek importu do Chin.

Ukraina, Argentyna, Australia i Turcja wzmocnią się jako eksporterzy pszenicy, osłabnie eksport tego ziarna z Wielkiej Brytanii i Indii.

Globalne zapasy pszenicy są na najniższym poziomie od sezonu 2015/16.

Notowania cen pszenic w USA są stabilne. Ceny odmian Soft White (SWW) i Hard Red Winter (HRW) praktycznie nie uległy zmianie w ciągu miesiąca i wyniosły odpowiednio 260 USD/tonę i 286 USD/tonę.

Spadły za to notowania rosyjskiego zboża o 20 USD/tonę, ponieważ lepsze warunki pogodowe pozwoliły na dalszy załadunek statków w rosyjskich portach. Rosja ma najtańszą na świecie pszenicę i dołuje światowe ceny na to ziarno. Jej oferta jest bezkonkurencyjna i rozchwytywana zwłaszcza w rejonach afrykańsko-azjatyckich.

Ceny ziarna u innych eksporterów spadają z tego powodu. Dotychczas Rosja sprzedawała pszenicę po 250 USD/t, niedawno cenę obniżyła do 225 USD/t. Pszenica z UE to średnio 233 USD/t, australijska – 291 USD/t. Z USA nie opłaca się importować pszenicy do Europy, bo kosztuje 286 USD/t.

 

Karmić glebę, by ona nakarmiła roślinę: platforma SatAgro w akcji

 

Kto kupuje pszenicę?

 

W skali świata w tym sezonie kupionych będzie 204 mln t pszenicy. Tradycyjnymi importerami pszenicy będą zwłaszcza zainteresowane:

  • Chiny – 12,5 mln t;
  • Unia Europejska – 11 mln t;
  • Kraje środkowego Wschodu – 35 mln t;
  • Afryka Subsaharyjska – 26 mln t;
  • Afryka Północna – 30 mln w ton, w tym Egipt 11 mln t.

 

Zamów satelitę do gospodarstwa

 

Powyższy raport USDA nie mógłby powstać bez danych, dostarczanych przez satelity. Czy wiesz, że i Ty możesz zaprząc satelity na swoje potrzeby w gospodarstwie? Dostarczą one danych do zarządzania plonem, budowania planów nawozowych – w zgodzie z wymogami ekoschematów.

Metoda interpretacji danych opracowana została przez grupę polskich naukowców z SatAgro. Jak to działa „od podszewki”? Zapraszamy do lektury – kliknij tutaj.

 

Polskie prawo nawozowe w pigułce cz. 1: dwa najważniejsze rozporządzenia – tutaj

Polskie prawo nawozowe w pigułce cz. 2: stosowanie nawozów a odległości – tutaj

Polskie prawo nawozowe w pigułce cz. 3: wcześniejsze stosowanie nawozów – tutaj

Polskie prawo nawozowe w pigułce cz. 4: warunki przechowywania nawozów naturalnych oraz postępowanie z odciekami – tutaj

https://agrokonsument.pl/zwloka-w-odbiorze-produktow-rolnych/
Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: