27 - 10 - 2022
Fot. Claas

Kontrola pożniwna kombajnu: nie odkładaj nieuniknionego

Kontrola pożniwna kombajnu jest logicznym następstwem zwieńczenia sezonu roboczego maszyny. Kto przynajmniej raz ją zlecił, docenia jej znaczenie. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

Użytkownicy kombajnów dzielą się zasadniczo na dwie grupy. Jedni kończą żniwa i odstawiają maszynę do przysłowiowego kąta, zapominając o niej. Zajmą się nią gorączkowo, gdy przyjdzie czas na pracę w kolejnym sezonie.

Druga grupa to osoby, które po skończonym sezonie żniwnym zadbają o maszynę tak, jak należy.

Oczywiście, każdy podejmuje swoje własne decyzje. Jaki jest jednak sens odkładać to, co nieuniknione i powodować wiosenno-letnie spiętrzenie prac w gospodarstwie? Korzystajmy więc z serwisu jeszcze jesienią. W przypadku wychwyconej poważnej awarii, jest jeszcze cała zima na naprawę. Tym bardziej, że w dobie szalejącej inflacji o serwis pożniwny kombajnu bardziej opłaca się zadbać jeszcze w 2022 roku.

 

FILM: Test skrzyni biegów Claas: stopniowa czy bezstopniowa?

 

Kombajn Claas: 200 punktów do sprawdzenia

 

W kombajnach Claas kontrola pożniwna sprowadza się do sprawdzenia ok. 200 punktów maszyny. Jeśli przegląd odbywa się w profesjonalnym warsztacie, serwisanci wykorzystują aplikację, która podpowiada kolejność i miejsca prac diagnostycznych.

Każda część, która wskazywana jest do wymiany, jest wpierw uzgadniana z właścicielem maszyny. To właściciel kombajnu decyduje, które części wymienić.

Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób wybrane serwisy dealerów Claas profesjonalny sposób indywidualnie podchodzą do kontroli każdego kombajnu po żniwach.

 

Sprzedaż gruntu w trakcie trwania dzierżawy

 

Firma Agrimasz

 

Jej odziały zlokalizowane są w Fiszewie koło Malborka oraz Niepruszewie koło Poznania.

– W naszej opinii, serwisowane u nas maszyny bezawaryjnie pracują w okresie żniw. Koniecznością jest wykonanie przeglądów okresowych. Po zakończonym sezonie maszyny wracają do nas na kontrole pożniwne co pozwala właścicielowi na oszczędności z tym związane jak i kolejne bezpieczne żniwa. Z doświadczenia widzimy, że w niektórych regionach kraju następuje większe zużycie określonych podzespołów – mówi Łukasz Kaczmarek, kierownik serwisu z Agrimasz Niepruszewo (woj. wielkopolskie).

 

Przykładowo, region Środkowego Pomorza i Warmii charakteryzuje się wysokiej klasy glebami. Związane jest to z dużą wydajnością plonów i z tego wynika przepływ wyższej masy przez kombajn.

Dlatego bardzo ważne jest, aby układy omłotowe maszyn były w jak najlepszym stanie. Zużyte cepy, klepiska nie będą w stanie poradzić sobie z wymłóceniem dużej ilości ziarna.

– Duża wydajność plonów wiąże się z ogromnym obciążeniem podzespołów maszyny. Znaczny wpływ na zużycie tych elementów ma również zbierana kukurydza i słonecznik, które są coraz bardziej popularnymi uprawami w Polsce. Dlatego należy regularnie kontrolować główne elementy układów omłotowych, takich jak bęben APS, bęben młócący, rotory czy siekacz słomy – zaleca Kaczmarek.

 

Firma Kalchem

 

– Tajemnicą naszego serwisu jest pogłębiona znajomość maszyn. Staramy się układać grafik serwisów pożniwnych tak, aby naszych klientów obsługiwali ci sami mechanicy. W ten sposób budujemy zaufanie, a ekspert serwisowy dzięki temu zna historię maszyn od nowości – przyznaje Damian Markowski, PHZ Kalchem z miejscowości Brzozie (woj. kujawsko-pomorskie).

 

Ta strategia sprawdza się od lat i użytkownicy maszyn bardzo sobie ją chwalą. Dowodem tego jest fakt, że w trakcie trwania żniw jest bardzo mało zleceń serwisowych od tych klientów, którzy regularnie przeprowadzają kontrolę pożniwną. Zwykle w sezonie żniwnym potrzebne są jedynie działania dotyczące zwykłej konserwacji technicznej, wynikającej z ilości przepracowanych motogodzin.

 

– Każdą maszynę przeglądamy bardzo szczegółowo. Największą uwagę zwracamy na łożyska, pasy oraz napinacze, a także działanie poszczególnych funkcji. Nie zamykamy się jedynie do naszych wniosków. Chętnie rozmawiamy z właścicielem czy operatorem maszyny, bo ich spostrzeżenia mogą mieć niezwykle istotne znaczenie dla wychwycenia potencjalnych usterek – zaznacza Markowski.

 

Firma Roltex

 

– W naszym regionie najczęściej wykonujemy kontrolę pożniwną w kombajnach TUCANO, DOMINATOR, MEGA jak i nowszych maszynach Claas. Coraz częściej zdarzają się również kombajny LEXION. Maszyny te obsługują głównie uprawy pszenicy, rzepaku i kukurydzy. Zdecydowana większość zainteresowanych klientów wykonuje przeglądy zaraz po sezonie żniwnym lub kukurydzianym, niestety jest również część właścicieli kombajnów, która niepotrzebnie zwleka z kontrolą pożniwną i wzywa nas do niej dopiero w czerwcu następnego roku – mówi Andrzej Hadam, Kierownik serwisu maszyn rolniczych ze spółki Roltex (woj. lubelskie).

 

Podczas prac serwisowych w okresie pożniwnym zwracana jest uwaga na wszystkie elementy eksploatacyjne, takie jak:

  • pasy,
  • łożyska,
  • panewki,
  • tuleje metalowo gumowe,
  • łańcuchy oraz
  • wszystkie pozostałe elementy zużywające się podczas pracy maszyny.

Kontrolowany jest stan napinaczy, a także stan klepisk, cepów, bębnów, przenośników łańcuchowych, ślimaków oraz układu APS. Sprawdzany jest również układ elektryczny i elektroniczny maszyny pod kątem kodów błędów, czy innych nieprawidłowości działania.

– Z praktyki widzę, że najlepszą i najtańszą opcją, jest wykonanie przeglądu kombajnu zaraz po żniwach. Dlaczego? Zwykle w okresie jesienno-zimowym mamy liczne promocje cenowe na części oraz usługę serwisową, a wychwyconą na czas usterkę możemy naprawić w okresie, w którym maszyna jest wyłączona z codziennej eksploatacji. W efekcie kombajn jest gotowy do pracy przed sezonem żniwnym, a my unikamy spiętrzania się prac w okresie wiosenno-letnim w gospodarstwie – mówi szef serwisu z Roltexu.

 

Energia dla rolnictwa najwyższym priorytetem. Rolnicy żywią nas!

 

Firma Ulenberg

 

– Region Pomorza charakteryzuje się dość kamienistą glebą. Dlatego w kontroli pożniwnej szczególną uwagę zwracamy na układ omłotowy kombajnu – klepiska, cepów, nakładek na bębnie APS, blachach odrzutnika. Uszkodzone elementy mogą powodować wibracje maszyny przekładające się np. na przyśpieszone zużycie łożysk, pękanie elementów konstrukcyjnych – wymienia Łukasz Waszczyk, Kierownik serwisu Ulenberg, oddział Pyrzyce i Rymań (woj. zachodniopomorskie).

 

Kontrola obejmuje także sprawdzenie stan wałków sterujących w bębnie wciągającym przyrządu żniwnego. Zbyt duży luz eksploatacyjny na wielofrezach łączących wałki, wygięcie wałka poprzez kolizję palca z kamieniem mogą skutkować kosztowną awarią. Istotny jest stan wariatorów: ewentualne luzy na tulejach i zużycie klocków przyspieszają zużycie drogiego elementu.

 

– Ze względu na dużą ilość kombajnów na podwoziu gąsienicowym w naszym regionie, dokonujemy sprawdzenia prawidłowego ustawienia zbieżności, aby zapobiec przyśpieszonemu zużyciu powierzchni prowadzącej gąsienicy – przyznaje Waszczyk.

 

Co ciekawe, w rejonie działania firmy Ulenberg, część maszyn przygotowana jest do zbioru traw. Ze względu na opór, jaki stawia trawa podczas zbioru, główka kosy jest dużo bardziej obciążona niż w przypadku zbioru tradycyjnych zbóż. Dlatego ten element podlega dodatkowej kontroli i przyspieszonej wymianie. W okolicach Szczecina dominują kombajny hybrydowe CLAAS. Lokalny serwis ma więc szczególne baczenie na łożyska rotorów.

Jak zaznacza Łukasz Waszczyk, duże obciążenia przenoszone przez rotory sprawiają, że łożyska są również bardzo mocno obciążone. Przy okazji wymiany sprawdza się drożność przewodu smarującego łożyska oraz luzy na przekładniach napędu rotoru.

 

Na zakończenie: nie odkładaj nieuniknionego

 

Z praktyki serwisantów CLAAS wynika, że ci klienci, którzy raz skorzystali z akcji kontroli zimowej, po następnym sezonie sami zgłaszają chęć jej wykonania. Pamiętaj, że regularny serwis może też przedwcześnie wykryć poważniejszą naprawę, która zwykle objawia się w najmniej oczekiwanym momencie: w trakcie żniw. A komu zależy na tym, by kombajn stał bezużytecznie w dobrym oknie pogodowym, czekając na brakującą część?

 

Opr. na podstawie informacji Claas

 

Inne artykuły o sprzęcie Claas:

Rolnictwo precyzyjne

Claas Cemis 1200

Ładowacz skrojony na miarę

Claas Trion, kombajn idealny

 

 

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: