17 - 09 - 2023
Fot. Pixabay

Robot 3A na polu, czyli: sojusz Amazone + AgXeed + Claas

Połączone siły: AgXeed,  Amazone i Claas zawarły pierwszy na świecie sojusz producentów na rzecz rozwoju autonomicznego zestawu ciągnik – narzędzie. Agrokonsument.pl

 

Trzy firmy z branży rolniczej: AgXeed, Amazone i Claas zacieśniły współpracę w dziedzinie wysoce zautomatyzowanych i autonomicznych maszyn rolniczych. Zawarły sojusz producentów na rzecz autonomicznego zestawu ciągnik – narzędzie. Umowa nazywa się „3A – Advanced Automation & Autonomy”.

Ma przyspieszyć rozwój, standaryzację i wprowadzanie na rynek częściowo i w pełni autonomicznych zestawów ciągnik-narzędzie.

Dlaczego trzeba stawiać na automatyzację? Pokazały to żniwa 2023 w Europie. Omłot, uprawa ścierniska, podstawowa uprawa gleby oraz wysiew międzyplonu i kolejnych roślin następują bardzo szybko. Powód? Opóźnienie zbiorów spowodowane warunkami pogodowymi.

Nowe technologie mogą odciążyć te okresy.

 

Karmić glebę, by ona nakarmiła roślinę: platforma SatAgro w akcji

 

Pierwsze rozwiązania dla zastosowań w praktyce

 

Technologia w ramach 3A to oprogramowanie do planowania i realizacji. Dotychczas było dostępne tylko dla autonomicznych robotów polowych. Teraz w połączeniu z AgXeed Box może być również używane do sterowania ciągnikami i narzędziami dołączanymi.

W zależności od wymagań i dostępnego „sprzętu” może to odbywać się w sposób wysoce zautomatyzowany lub autonomiczny.

Roboty rolnicze funkcjonują obecnie głównie w zamkniętych systemach z ograniczonymi możliwościami stosowania. Nie ma możliwości korzystania z nich równolegle lub w połączeniu z innymi pojazdami i narzędziami dołączanymi. I właśnie tutaj ma znaczenie podejście 3A.

Wspólnie opracowany AgXeed Box za pomocą interfejsu ISOBUS po raz pierwszy włącza ciągniki i narzędzia do procesu planowania i autonomicznej realizacji.

Za pośrednictwem tego interfejsu narzędzia dołączane zyskują możliwość interakcji z robotami polowymi, AgBotami i ciągnikami.

Pierwszymi produktami są opracowane w ramach 3A rozwiązania Amazone AutoTill dla kultywatorów mulczujących i Claas Autonomy Connect.

 

 

Opłata adiacencka: dodatkowy podatek za podział nieruchomości

 

Wstępne planowanie z rzeczywistymi parametrami maszyn

 

3A idzie umożliwia wstępne planowanie pod kątem optymalizacji procesów. Zawiera ono punkt rozpoczęcia i zakończenia zastosowania oraz przejazdów na uwrociach. Do tego dochodzi specyficzne dla danego fragmentu pola sterowanie narzędziem dołączanym.

W zależności od poziomu automatyzacji rolnik może zająć się innymi sprawami, a na polu… samo się zrobi i urośnie.

 

Claas i Amazone są mniejszościowymi inwestorami w holenderskiej firmie AgXeed.

 

Opr. na podstawie informacji prasowych Claas

 

Brona wirnikowa czy talerzowa: specjalistyczna agrotechnika Poettinger

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: