18 - 03 - 2022
Fot. Pixabay

Polska: rekordowy zbiór kukurydzy w 2021 r.

W 2021 r. zebraliśmy rekordową ilość kukurydzy. Plon przekroczył 7 mln ton. Raport Agrokonsument.pl

 

 

W Polsce uprawiamy kukurydzę głównie na ziarno. Jest to areał ok. 1,1 mln ha. Przy średnim plonie ok. 7 ton z hektara, oznacza, że w 2021 r. zebraliśmy ponad 7 mln ton kukurydzy ziarnowej. Jest to do tej pory rekordowa ilość.

 

Dla porównania: Ukraina rocznie produkuje 30 mln ton kukurydzy. Do wysyłki w świat ma ok. 15 mln ton ziarna kukurydzianego – tyle, ile rocznie kukurydzy produkuje Rosja.

Największym producentem kukurydzy na świecie są USA – roczna produkcja to ok. 380 mln ton.

 

Kukurydziany pochód w Polsce

 

Rozwój uprawy kukurydzy w kraju jest bardzo dynamiczny.  W 2002 r. obsiewano nią ok. 0,5 mln ha, w 2010 r. było 0,7 mln ha. W minionym roku to 1,7 mln ha wg deklaracji producentów do ARiMR.

 

Kukurydza jest wdzięczną rośliną w uprawi. Gdy ma ciepło i wodę, odwdzięcza się dużym plonem. Jest on znacznie wyższy, niż u zbóż tradycyjnych. W polskich warunkach roślina ta może dawać nawet do 16-18 ton ziarna z hektara. Dwa razy więcej, niż pszenica czy pszenżyto.

 

Rosnącego znaczenia kukurydzy w strukturze zasiewów w Polsce można upatrywać w wysokim jej plonowaniu, dobrej cenie i szerokim spektrum zastosowań. Kukurydzą w naszym kraju zajmuje się już 200 tys. gospodarstw. To spory odsetek z ogólnej ich liczby 1,3 mln, pobierającej dopłaty bezpośrednie.

 

Polska: pszenicy i zbóż nam wystarczy

 

 

Wielkopolska: kukurydziane eldorado

 

Pierwsze miejsce w produkcji kukurydzy w Polsce ma Wielkopolska. W 2021 r. obsiano nią w tym województwie 316 tys. ha. Zresztą, Wielkopolska w latach 1970-80 była prekursorem uprawy kukurydzy w Polsce.

 

Na drugim miejscu jest województwo mazowieckie, a trzecim jest kujawsko-pomorskie. To odpowiednio 228 tys. ha i 202 tys. ha.

Sporo kukurydzy sieje się na Podlasiu – 161 tys. ha. Dane te pochodzą z deklaracji składanych przez producentów rolnych do ARiMR.

 

Kukurydza na kiszonkę i biogaz

 

Kukurydza na kiszonkę dla bydła mlecznego zajmuje ok. 600-700 tys. ha. Ta wartość jest dość płynna, gdyż o tym decyduje poziom plonu. Kiszonkowa kukurydza siana jest głównie w rejonach utrzymywania stad krów mlecznych. To centrum kraju i Podlasie.

 

Kiszonkowa kukurydza jako substrat do biogazowni rośnie na ok. 30 tys. ha i to głównie na ścianie zachodniej kraju. Ten surowiec sprzedajemy za Odrę, ponieważ w Polsce na skutek ciągle zmieniających się regulacji prawnych nie ma ekonomicznych podstaw budowy bioreaktorów.

 

Gdy zamykaliśmy ten tekst, ceny za kukurydzę wynosiły 1340 – 1350 zł/t z dostawą do portów, podaje Izba Zbożowo-Paszowa.

 

Zbigniew Ohler: ceny zbóż i kukurydzy będą wysokie do 2023

 

Energetyka stawia słupy na moim polu

Zaskarżenie koła łowieckiego, które odmawia szacowania szkód

Co ma rolnik do gospodarki CO2?

Opieszałość kół łowieckich nie jest bezkarna

 

 

 

 

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: