Na razie nie ma jeszcze oficjalnych szacunków, co do spodziewanych zbiorów kukurydzy w Polsce. Z informacji redakcji Agrokonsument.pl wynika, że GUS skłania się do uznania średniego plonu na poziomie 7 t/ha. To przy ponad 1 – 1,1 mln ha w Polsce, da nam rekordowe zbiory na poziomie 7 – 7,7 mln t kukurydzy. Wiadomo jednak, że nie wszyscy eksperci podzielają ten optymizm. Susza bowiem dała się we znaki, a zbór łączny może być o 1 mln t niższy.
Zbiory kukurydzy w kraju przebiegają znacznie wolniej niż w ostatnich latach. W wielu regionach kukurydza nie jest jeszcze gotowa do zbioru, a ostatnie opady spowolniły zbiory wczesnych odmian tego zboża.
Wiele wskazuje na to, iż zbiory kukurydzy mogą na dobre ruszyć dopiero po 10 października – szacuje Izba Zbożowo-Paszowa.
W zależności od regionu kraju, obecnie ceny zbóż ze zbiorów lat 2021-2022 z dostawą kształtowały się następująco (wg stanu na 4 października br.):
Eksport naszej pszenicy o zawartości 12,5% białka idzie w dość wolnym tempie. Na rynku światowym nie ma obecnie popytu na to ziarno.
Większe zainteresowanie polską pszenicą o zawartości 13,5-14,0% białka notowane jest natomiast ze strony odbiorców z Europy Zachodniej. Wyraźnie spowolnił także eksport kukurydzy, z racji uszczuplonej podaży starego ziarna i braku świeżego ziarna na rynku.
Opr. na podst. Izby Zbożowo-Paszowej