04 - 08 - 2023
Fot. firmowe

Ustaw kombajn, by pomógł mapować pole pod przyszłe ekoschematy

W tych żniwach liczy się nie tylko najlepsza jakość ziarna. Cenne będą informacje z mapowania koszonego łanu, gdyż może to pomóc opracować plan nawozowy. A także sięgnąć po pieniądze z ekoschematów w 2024 r. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

 

Claas może pochwalić się bogato rozbudowaną platformą Telematics i 365 FarmNet. Dzięki nim można mapować pola już podczas zbioru. Przyda się to pod strukturę przyszłych upraw i plan nawożenia oraz skorzystanie z ekoschematów.

Na wagę złota są zatem wszystkie informacje, jakie można zebrać z gospodarstwa, w tym o:

  • stanowisku uprawowym,
  • jego zasobności,
  • wydajności plonowania.

Bieżący stan łanu zbóż dużo może powiedzieć. Niedobory opadów obnażyły zaniedbania w agrotechnice i ukazały mozaikę glebową.

Sczytanie tych danych przy użyciu telematyki pozwoli te informacje wykorzystać i przekuć w przyszły zysk!

 

Claas XERION 12 Terra Trac i Trac: olbrzym, który dba o glebę

 

Korzystaj z telematyki

 

Nowoczesne programy do zarządzania gospodarstwem mają wiele zalet. Oferują nie tylko bieżące gromadzenie danych w ciągach czasowych – np. w latach. To przede wszystkim kopalnia wiedzy, którą można eksplorować i na tej podstawie wyciągać wnioski.

Zanim jednak zasiądziesz za kierownicą swego ulubionego kombajnu i oddasz się przyjemności panowania nad bezkresami pól, patrząc na kłosy kłaniające się przez Tobą i znikające w czeluściach harwestera – pamiętaj!

 

Dane z mapowania będą jak najbardziej dokładne, jeśli:

  • wpiszesz w systemie maszyny efektywną szerokość roboczą hedera;
  • ustawisz tzw. zakładkę.

Wielkość zakładki jest różna. Zależy od szerokości przyrządu żniwnego oraz tego, czy w opcji występuje system prowadzenia automatycznego. Nie ma tutaj żadnego oficjalnego zalecenia.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przygotowując mapowanie, to kalibracja czujnika pomiaru plonu. Odbywa się to poprzez przeważenie kontrolne, minimum 2 razy dziennie lub gdy zmienią się warunki, odmiana, wilgotność itp.

 

Czy coś grozi za przekroczenie 300 ha? Gospodarstwo rodzinne cz. 1

 

Analiza danych z kombajnu jak najszybciej!

 

Zebrane przez czujniki dane z pól zwykle czekają na analizę, gdy rolnicy uporają się z najpilniejszymi pracami. Uwaga! W tym roku nie warto odkładać tych danych do szuflady. Trzeba je wykorzystać jak najszybciej do planowania pobierania prób glebowych, tworzenia map aplikacyjnych zmiennego nawożenia i siewu.

Nawet jeśli nie będziesz chciał się „bawić” w biurokrację ekoschematową, wiedza z mapowania na pewno pozwoli zaoszczędzić spore pieniądze podczas nawożenia na podstawie racjonalnego planu…

 

Niezależnie od zbioru informacji z pola, każdy rolnik chce zbierać ziarno jak najwyższej jakości. Ma to teraz szczególnie duże znaczenie, bo przy tak dołujących stawkach za zboże tylko towar najlepszy może zyskać wyższą cenę. Przypomnijmy więc kilka najważniejszych kwestii.

 

#Obroty bębna i szczelina

Jeżeli obroty bębna są zbyt duże, istnieje ryzyko uszkodzeń ziarna. Podobna sytuacja może mieć miejsce, w przypadku zbyt małej szczeliny na klepisku. To samo dotyczy listwy domłacającej. Więc warto zawsze spróbować różnych ustawień, aby uzyskać jak najwyższą jakość ziarna.

 

#Układ czyszczenia

W układzie czyszczenia można używać standardowych sit żaluzjowych. Claas ma w swej ofercie sita TM6. Ważnym elementem układu czyszczenia stanowi sprawny wentylator i jego obroty.

Kontroluj wielkość młóconego ziarna, bo ziarniaki – zwłaszcza z regionów objętych suszą – mogą być drobniejsze i bez zredukowania wiatru będą wydmuchane do tyłu.

 

#Cemos Automatic

Najwyższą półką w wyposażeniu kombajny jest system Cemos. Sam ustawia maszynę w zależności od warunków pracy. Daje to maksymalną wydajność oraz jakość ziarna – oczywiście od wyboru strategii przez człowieka. Do tego przy niższym zużyciu paliwa.

Jak przyznają posiadacze kombajnów Claas wyposażonych w to udogodnienie, system znacznie odciąża operatora w jego czynnościach.

 

#CEMIS 1200

Przypomnijmy, że Claas niedawno wprowadził terminal Cemis 1200, który zastąpił dotychczasowy uniwersalny terminal S10.

Odbiornik i terminal można szybko i łatwo wymieniać pomiędzy różnymi maszynami we flocie, ponieważ współpracuje z ciągnikami koncernu oraz maszynami serii: Lexion, Jaguar i Trion.

W standardzie urządzenie posiada obsługę maszyn ISOBUS ISO-UT oraz zarządzanie zleceniami TC-BAS, które w połączeniu z telematyką pozwala na bezpłatną wymianę zleceń pomiędzy terminalem a programem do zarządzania gospodarstwem, np. 365FarmNet.

Odbiornik i żyroskop są umieszczone w obudowie anteny SAT 900, która obsługuje:

  • wszystkie sygnały korekcyjne SATCOR by Trimble RTX na całym świecie;
  • EGNOS dla Europy;
  • RTK NET i RTK ready.

Sprzęt umożliwia korzystanie z GPS, Glonass, Galileo i Beidou. Seryjnie dostępna jest 5-letnia licencja na sygnał korekcyjny SATCOR 15 by Trimble RTX, który umożliwia uzyskanie dokładności +/- 15 cm. Dla bardziej precyzyjnej pracy opcjonalnie dostępny jest Satcor 3 by Trimble RTX z dokładnością +/- 3 cm.

 

Opr. na podstawie materiałów prasowych Claas

 

 

Woda i powietrze w glebie: kontroluj żywioły przez dobór właściwych maszyn – film

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: