10 - 02 - 2024
Fot. firmowe

Co mają źrebak Karino i stadnina koni do prasy Claas?

„Największe szczęście w świecie, na końskim leży grzbiecie” – tak głosi stare porzekadło. A na koniach w Stadninie Koni Iwno k. Kostrzyna Wlkp. (woj. wielkopolskie) znają się od lat. Podobnie jak na prasowaniu tysięci balotów z siana i słomy rocznie.

 

 

– Mokre, „kradzione” żniwa z 2023 r. były prawdziwym chrztem bojowym dla naszej nowej prasy Claas Variant. Pomimo tego, że mamy ją od lata 2023 r., wykonaliśmy już ponad 6,5 tys. balotów, czyli 80% wszystkich bel w naszym gospodarstwie. I od razu widzimy, że takiej maszyny było nam trzeba. Obyło się bez przestojów, baloty wychodziły kształtne i dobrze zbite, a o to w końcu chodzi.

Takie pochlebne opinie padają z ust operatorów prasy, którzy pracują w Stadninie Koni Iwno k. Gniezna (woj. wielkopolskie). To tu przed laty kręcono popularny serial filmowy „Karino”, opowiadający o przygodach młodego źrebaka o tej nazwie.

Spółka, będąca gospodarstwem Skarbu Państwa, zarządza powierzchnią prawie 3,5 tys. ha. Oprócz hodowli koni krwi angielskiej, prowadzi także stado 1200 krów mlecznych ras PHF i Jersey całe stado bydła to 2200 sztuk. Duże zapotrzebowanie paszowe wymaga w ciągu roku przygotowania ok. 8 tys. balotów siana, trawy i słomy.

Mimo, że Stadnina użytkuje prasę Variant od lata br., wykonała nią ponad 80% wszystkich balotów w gospodarstwie i od razu zdobyła serca jej operatorów.

Oto lista jej zalet – ale uwaga – według ważności w opinii użytkowników. Lista zaczyna się od wygodnej elektroniki!

 

Wypas, moc i niskie spalanie: Claas Arion, ciągnik na ciężkie czasy

 

#1. Prosty i intuicyjny sterownik

Opinia operatorów z SK Iwno: Gdy jeździsz prasą po 12 godzin na dobę, potrzebujesz prostych rozwiązań. Wtedy chcesz jak najbardziej skupić się na efektywnej i dobrej pracy. Testowaliśmy różne rozwiązania innych producentów. Najbardziej doceniliśmy sterownik CEMIS 700, który ma przyciski oraz ekran dotykowy i praktyczne pokrętło sterujące.

 

#2. Bezobsługowy system usuwania zatorów

Opinia operatorów z SK Iwno: Nie muszę wychodzić z ciągnika, by wyciągać resztki materiału z rotora. Rozwiązanie Claas jest naprawdę dobre i pomaga, gdy pracuje się na różnych pokosach, także nierównych. Wystarczy wcisnąć przycisk, włączyć ponownie wałek WOM na mniejszych obrotach i zator znika. Można ruszać dalej!

Opuszczana podłoga tnąca aktywnie dopasowuje się do przepływu masy (możliwe jest obniżenie o 30mm).

 

#Prostota codziennej obsługi

Opinia operatorów z SK Iwno: Przy bardzo dużej intensywności prac, zużywamy 4 – 5 rolek siatki. Uzupełnianie i montowanie siatki jest bardzo łatwe. Tu każdy chłop załaduje siatkę w pojedynkę bez większego wysiłku. Codzienne smarowanie jest szybkie i kompleksowe, bo kalamitki są logicznie zgrupowane. Także zbiornik na olej do smarowania łańcuchów jest umiejscowiony na takiej wysokości, że łatwo można do niego dolać olej nawet z dużego pojemnika.

 

 

Zrzeszenie Producentów Zbóż i Rzepaku „ROLA”: warsztaty produktowe Człuchów 2024

 

 

Pańskie oko konia i bydło tuczy

 

Walory techniczne prasy sprzyjają szybkiej produkcji balotów jednorodnej jakości. Prosta obsługa prasy, łatwa konserwacja wydłużają jej żywotność, oszczędzają czas i pieniądze.

Sprzyjają pozyskaniu dobrej paszy i ściółki – co ma kluczowe znaczenie dla prowadzonej hodowli.

 

Opr. na podstawie informacji prasowej Claas

 

Ślad węglowy w kukurydzy: przydatny plan nawożenia SatAgro

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: