19 - 09 - 2024
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Zaprol Retkowo: skup zbóż w płatkach róż

Przedsiębiorstwo Zaprol z Dolnego Śląska prowadzi skup zbóż i rzepaku w czerech lokalizacjach. Bazuje na urządzeniach od Riela Polska, które ceni za trwałość i solidność. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

– W biznesie zbożowym działam już od wielu lat. Moja rodzinna firma specjalizuje się w skupie zbóż, rzepaku i kukurydzy oraz w zaopatrzeniu rolnictwa w środki do produkcji. Działamy na Dolnym Śląsku w czterech lokalizacjach: Ulesiu, Retkowie, Krotoszyce i Gołocinie. W trzech miejscowościach dysponujemy m.in. obiektami przechowalniczymi. Głównie bazujemy na silosach stalowych od Riela Polska. Cenię je za jakość wykonania, solidność i trwałość. Tu naprawdę nie ma drogi na skróty – zaznacza Adrian Głuszczyszyn.

 

Rolnicy. Podlasie. Zdrowy Kurczak z Suchowoli i Riela Polska

 

Roczny skup ponad 20 tys. ton zbóż

 

W skali roku przedsiębiorstwo skupuje wolumen około 20 tys. ton: praktycznie połowa stanowi pszenica, rzepak około 30% i reszta kukurydza i inne gatunki zbóż. Jego firma „ZAPROL” – Przedsiębiorstwo Handlowo-Zaopatrzeniowe z Ulesia k. Miłkowic w Retkowie ma dwa silosy po 350 ton.

Do tego dochodzi czyszczalnia wraz z kompletem żmijek i przenośników kubełkowych do transportu poziomego i pionowego zbóż. Komplet uzupełnia kosz przyjęciowy oraz wiata. Wszystko w systemie Riela Polska.

 

– Pomimo wielu lat użytkowania, jakość stali i ocynk silosów są bez zarzutu. Ma na to oczywiście też wpływ dbałość o czystość. Po głównych pracach przejęciowych, zwłaszcza po kampanii kukurydzianej, trzeba całość dobrze uporządkować. Nie ma takiej blachy, która wytrzyma długie oddziaływanie wilgoci i kwasów organicznych, jeśli zaniedbamy właściwe wymiecenie i umycie obiektu – podkreśla pan Adrian.

 

Rotocare, czyli terminator do niszczenia skorupy glebowej

 

Polak potrafi, czyli udoskonalenia

 

Obiekt w Retkowie wyposażony jest w szafę sterującą najprostszego systemu. Było to celowe zamówienie u producenta silosów. Jak mówi pan Adrian – w praktyce sprawdzają się najprostsze rozwiązania. Im mniej elektroniki, tym lepiej. Jego doświadczenie w obrocie zbożami zaowocowały tym, że do poszczególnych podzespołów wprowadził różne udogodnienia.

 

Oto przykłady:

  1. W suszarni w bocznej obudowie stworzył szczelinę kontrolną, przez którą widać proces czyszczenia. W razie zapychania się sit, wystarczy przegarnąć je narzędziem ręcznym. W opinii pana Adriana, gdyby sita były szersze niż dłuższe, wówczas czyszczenie byłoby szybsze.
  2. Zastąpienie żmijki transportującej ziarno oczyszczone i wysuszone przez system taśmociągów. To rozwiązanie bardziej chroni ziarno, ponieważ zauważono, że żmijki ziarno tną i uszkadzają. Wprowadzenie różnych układów przepustów-bypasów, które pozwalają ominąć pewne podzespoły zestawu, aby przyspieszyć transport ziarna oraz zwiększyć ilość dróg przesypu ziarna.
  3. Wymiana wygarniacza żmijkowego znajdującego się na dnie silosu tak, by przy jego całkowitym opróżnianiu nie  wspinał się na resztkowy stożek ziarna, a jedyne poruszał się po podłodze.
  4. Czujniki wypełnienia silosów zostały zamontowane wyżej niż zamontował producent – aby osiągnąć deklarowaną pojemność zbiorników.

 

Generalnie jednak obiekt sprawdza się dobrze i obsługuje bezawaryjnie kolejne żniwa. A na jego południowej wystawie pięknie kwitną krzewy róż…

 

Opr. pł

 

Ampol-Merol: każdego dnia lepsi, także w skupie zbóż – Białogard, Zachodniopomorskie

PRS Rutkowski: już 20 lat na zbożowych silosach Riela Polska – Kałdus, Kujawsko-Pomorskie

Polhoz sp. z o.o. – Szymankowo k. Malborka, Pomorskie

Eugeniusz Taraska, P.W. Lechpol – Szubin, Kujawsko-Pomorskie

Zdrowy Kurczak z Suchowoli – Kizielewszczyzna, Podlaskie

Marian Olejnik, Agropol – Łosiów, Opolskie

Janusz Kasprzak, Rolpol – Uścikowo, Wielkopolskie

Bernard Ginter – Wyczechy, Pomorskie

Sebastian Luber – Wybranowo, Kujawsko-Pomorskie

Kamil Bojakowski – Jelcz Laskowice, Dolnośląskie

dr Józef Śliwa – Żórawina, Dolnośląskie

Przemysław Piasta – Rychnowo, Kujawsko-Pomorskie

DN Green – Dębionek, Kujawsko-Pomorskie

Classic Grain – Janikowo, Kujawsko-Pomorskie

Rajmund Gąsiorek – Radomice, Wielkopolska

Ginter, wialnia bębnowa – Wyczechy, Pomorskie

Jan Domaros – Malinowo, Pomorskie

Adam Lipiński – Domisław, Pomorskie

Grupa producencka GASK – Pyrzyce, Zachodniopomorskie

Firma „Kłos” – Opole, Opolskie

 

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: