01 - 12 - 2023
Fot. firmowe

Co ma źrebak Karino i stadnina koni do prasy Variant?

„Największe szczęście w świecie, na końskim leży grzbiecie” – tak głosi stare porzekadło. A na koniach w Stadninie Koni Iwno k. Kostrzyna Wlkp. (woj. wielkopolskie) znają się od lat. Podobnie jak na prasowaniu tysięcy balotów z siana i słomy rocznie. Agrokonsument.pl

 

– Tegoroczne mokre, „kradzione” żniwa były prawdziwym chrztem bojowym dla naszej nowej prasy Claas Variant. Pomimo tego, że mamy ją od lata 2023 r., wykonaliśmy już ponad 6,5 tys. balotów, czyli 80% wszystkich bel w naszym gospodarstwie. I od razu widzimy, że takiej maszyny było nam trzeba. Obyło się bez przestojów, baloty wychodziły kształtne i dobrze zbite, a o to w końcu chodzi.

Takie pochlebne opinie padają z ust operatorów prasy Claas, którzy pracują w Stadninie Koni Iwno k. Gniezna (woj. wielkopolskie). To tu przed laty kręcono popularny serial filmowy „Karino”, opowiadający o przygodach młodego źrebaka o tej nazwie.

Spółka, będąca gospodarstwem Skarbu Państwa, zarządza powierzchnią prawie 3,5 tys. ha. Oprócz hodowli koni krwi angielskiej, prowadzi także stado 1200 krów mlecznych ras PHF i Jersey. Całe stado bydła to 2200 sztuk. Duże zapotrzebowanie paszowe wymaga w ciągu roku przygotowania ok. 8 tys. balotów siana, trawy i słomy.

Mimo, że Stadnina użytkuje prasę Variant od lata br., wykonała nią ponad 80% wszystkich balotów w gospodarstwie i od razu zdobyła serca jej operatorów. Oto lista jej zalet – ale uwaga – według ważności w opinii użytkowników.

Lista zaczyna się od wygodnej elektroniki!

 

Claas 9700 RC Auto Swather: dużo dobrej paszy

 

#1. Cenię VARIANT za prosty i intuicyjny sterownik

 

Opinia operatorów z SK Iwno:

– Gdy jeździsz prasą po 12 godzin na dobę, potrzebujesz prostych rozwiązań. Wtedy chcesz jak najbardziej skupić się na efektywnej i dobrej pracy. Testowaliśmy różne rozwiązania innych producentów. Najbardziej doceniliśmy sterownik CEMIS 700, który ma przyciski oraz ekran dotykowy i praktyczne pokrętło sterujące.

CEMIS 700 posiada trzy różne możliwości regulacji.

Pierwsza – to obsługa przełącznikiem obrotowym. Nadaje się w szczególności do przechodzenia pomiędzy poszczególnymi układami menu.

Druga to obsługa funkcją dotykową – załącza się po naciśnięciu 7-calowego ekranu.

Trzecia – to obsługa przyciskami. W czasie jazdy wygodnie chwyta się panelu całą dłonią, a przyciski naciska się kciukiem. To zwłaszcza sprawdza się w czasie jazdy, gdy ciągnikiem trochę kołysze.

 

 

Polskie prawo nawozowe w pigułce cz. 4: warunki przechowywania nawozów naturalnych oraz postępowanie z odciekami

 

#2. Cenię VARIANT za bezobsługowy system usuwania zatorów

 

Opinia operatorów z SK Iwno:

– Nie muszę wychodzić z ciągnika, by wyciągać resztki materiału z rotora. Rozwiązanie Claas jest naprawdę dobre i pomaga, gdy pracuje się na różnych pokosach, także nierównych. Wystarczy wcisnąć przycisk, włączyć ponownie wałek WOM na mniejszych obrotach i zator znika. Można ruszać dalej!

Opuszczana podłoga tnąca aktywnie dopasowuje się do przepływu masy (możliwe jest obniżenie o 30 mm).

Odchylenie podłogi jest sygnalizowane bezpośrednio na terminalu w sposób optyczny. Dzięki temu operator może odpowiednio wcześnie reagować na potencjalne zatory i w pełni wykorzystywać możliwości prasy.

Zatory usuwa się jednym naciśnięciem przycisku. Opuszczana podłoga prasy otwiera się, a rotor przesuwa zapchany materiał bezpośrednio do komory prasowania. W przypadku maszyn z rotorem tnącym, noże są chowane przed otwarciem opuszczanej podstawy.

 

Rajmund Gąsiorek: o futerkowych i silosach zbożowych Riela

 

# Cenię VARIANT za prostotę codziennej obsługi

 

Opinia operatorów z SK Iwno:

– Przy bardzo dużej intensywności prac, zużywamy 4 – 5 rolek siatki. Variant jest tak skonstruowany, że jej uzupełnianie i montowanie jest bardzo łatwe. Tu każdy chłop załaduje siatkę w pojedynkę bez większego wysiłku. Codzienne smarowanie jest szybkie i kompleksowe, bo kalamitki są logicznie zgrupowane. Także zbiornik na olej do smarowania łańcuchów jest umiejscowiony na wysokości, by łatwo można do niego dolać olej nawet z dużego pojemnika.

Poszczególne smarowniczki są pogrupowane w taki sposób, żeby był do nich prosty i wygodny dostęp. Dodatkowo te miejsca są oznaczone na żółto żeby można było je łatwo zlokalizować.

Nowy rozdzielacz układu smarowania ze zbiornikiem 7,2 l indywidualnie zaopatruje każdy z łańcuchów w dokładnie taką dawkę oleju, jaka jest potrzebna do pracy. Oznacza to oszczędność czasu potrzebnego na konserwację. To także oszczędność w zużyciu i kosztach zakupu oleju.

Duży otwór zbiornika oleju umożliwia jego łatwe napełnianie. Stałe i precyzyjne smarowanie szerokimi szczotkami można regulować za pośrednictwem pompy. Filtr zasysający zapobiega zanieczyszczeniu i zapchaniu się systemu.

Maszyna zbiera także pochwały za wskaźnik zapełnienia komory. To pozwala prowadzić ciągnik tak, by prasa zapełniała komorę możliwe jak najbardziej równomiernie. Szerokie ogumienie przydaje się na bardziej grząskich fragmentach  pól, rozmoczonych dłuższymi opadami.

 

Wiktor Szmulewicz nowym (starym) prezesem KRIR

 

Pańskie oko konia i bydło tuczy

 

Walory techniczne prasy Variant niezaprzeczalnie sprzyjają szybkiej produkcji balotów jednorodnej jakości. Prosta obsługa prasy, łatwa konserwacja wydłużają jej żywotność, oszczędzają czas i pieniądze. Sprzyjają pozyskaniu dobrej paszy i ściółki – co ma kluczowe znaczenie dla prowadzonej hodowli.

Jak więc widać, w Iwnie znają się na koniach i bydle, poznali się też na prasowaniu Variantem.

 

Opr. na podstawie informacji prasowej Claas

 

Konferencja: rozwój współpracy producentów rolnych w ramach łańcucha wartości

 

 

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: