20 - 07 - 2023
Fot. firmowe

Claas EVION: nowa seria kombajnów do gospodarstw rodzinnych

Trzy nowe kombajny z nowej serii EVION. To świeżutka oferta Claas, szczególnie dedykowana do gospodarstw rodzinnych. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

Oto informacja wprost z najnowszego pokazu prasowego, na które Claas zaprosił międzynarodowe grono dziennikarzy – w tym redakcję Agrokonsument.pl

W fantastycznej oprawie wizualnej, na wieczornym party niedaleko centrali koncernu, zaprezentowano kilka maszyn: ciągniki, kosiarkę, no i nową serię kombajnów.

Szczególnie interesujące dla gospodarstw rodzinnych jest to, że w Claas doceniono potrzebę niezależności rolników przy rosnącej niestabilności pogodowej.

Własna maszyna żniwna staje się niezbędnym wyposażeniem.

 

Trzy razy Evion

 

Seria Evion to trzy modele kombajnów z pięcioma wytrząsaczami. Są następcami serii Avero oraz Tucano. Uzupełniają portfolio maszyn poniżej serii Trion i Lexion. W kombajnach połączono jednobębnowy styczny zespół młócący z dużym bębnem młócącym o średnicy 600 mm.

Jest on zsynchronizowany z bębnem odrzutnika z pięcioma wytrząsaczami klawiszowymi o długości 4,40 m każdy na szerokości kanału 1420 mm. Przekłada się to na wysoką przepustowość przy zachowaniu najwyższej jakości ziarna. Prędkość obrotową bębna młócącego można płynnie regulować z poziomu terminala Cemis 700.

W wersji Classic można korzystać z zakresu prędkości od 480 do 1150 obr./min (z zestawem redukcyjnym 420 – 1080 obr./min). W Evion Maxi dzięki dwustopniowemu napędowi pasowemu możliwe są zakresy prędkości od 220 do 630 i od 415 do 1150 obr./min. Regulacja szczelin klepiska odbywa się hydraulicznie z kabiny.

Zintegrowane zabezpieczenie przed przeciążeniem za pomocą membranowego akumulatora ciśnieniowego zapobiega blokadom w zespole młócącym. Klepisko w wersjach Max jest zaprojektowane dla popularnych roślin omłotowych. Segmenty klepiska można łatwo wymieniać poprzez chwytacz kamieni. Na potrzeby omłotu kukurydzy możliwe jest zamontowanie blach osłonowych bębna młócącego, pomiędzy ośmioma cepami.

 

Prasa Claas Variant pojechała do Wielkopolski

 

Efektywne oddzielanie resztek ziarna

 

Nakładki środkowe wytrząsaczy zostały przeprojektowane, aby skuteczniej rozluźniać warstwę materiału i szybciej przenosić ją na kolejne stopnie wytrząsaczy. To poprawia bardziej efektywne oddzielanie resztek ziarna i wyższą przepustowość.

Oprócz zabezpieczenia przed przeciążeniem na klepisku, do bezpieczeństwa pracy w dużym stopniu przyczynia się również sensoryczne monitorowanie przepływu materiału na wytrząsaczach. Operator odpowiednio wcześnie otrzyma akustyczne i graficzne ostrzeżenie na terminalu Cemis 700.

Ponadto opcjonalny system Cemos Auto Crop Flow w przypadku poważnego ryzyka blokady na bębnie młócącym lub dużego poślizgu pasa automatycznie dezaktywuje przyrząd żniwny i zespół wciągania.

 

Wydajne czyszczenie z komfortową regulacją

 

Pomimo kompaktowych wymiarów zewnętrznych konstruktorom udało się zintegrować w kombajnach serii Evion wydajny system czyszczenia.

Skrzynia sitowa jest wyposażona w przeciwbieżne sito górne i dolne, a jej całkowita powierzchnia przesiewania wynosi 4,80 m2. Konstrukcja sit ze zoptymalizowanymi pod kątem przepływu otworami sprawdziła się już w lexionach i trionach. Oprócz elektrycznej regulacji sit wyposażenie standardowe wszystkich modeli nowej serii obejmuje również pomiar strat. Z kabiny regulowana jest również prędkość dmuchawy promieniowej – podczas zbiorów w górę lub w dół zbocza na życzenie odbywa się to także automatycznie za pomocą funkcji Auto Slope.

Powrót zgonin można wygodnie obserwować z fotela operatora przez przeznaczone do tego okienko. Pakiet wyposażenia Business obejmuje układ czyszczenia 3D, który może wyrównywać do 20% nachylenia poprzecznego podczas pracy na zboczach. Zintegrowany za kabiną zbiornik ziarna ma pojemność 5600 l w modelu 410. Jest większy – 6500 l w modelu 430 i 8000 l w modelu 450.

Podczas opróżniania wszystkie trzy modele korzystają z rury rozładowczej zbiornika ziarna o średnicy 330 mm i tym samym możliwej prędkości opróżniania 90 l/s – dzięki temu wyładunek trwa od 1 do 1,5 minuty.

 

Twarda nakładka uprawowa Marathon Edge Väderstad: coś na ekoschematy

 

Rozdrabnianie słomy

 

Standardow siekacz słomy ma 52 noży. Opcja: wariant z 72 nożami – nowość w tej klasie kombajnów. Przeciwostrze i listwę cierną można regulować bez użycia narzędzi, a przełączanie z siekania na odkładanie pokosu odbywa się po prawej stronie osłony tylnej.

Blachy prowadzące słomy są ręcznie dostosowywane do szerokości roboczej.  Możliwe jest równomierne rozdzielanie słomy nawet z przyrządem żniwnym o szerokości 6,80 m.

Plewy i krótka słoma są rozprowadzane na całą szerokość roboczą przez opcjonalnie napędzany hydraulicznie rozrzutnik plew.

 

Silnik Cummins, serce Evion

 

Wszystkie trzy modele Evion są wyposażone w silnik Cummins B6.7 zgodny ze Stage V o pojemności skokowej 6,7 l. Sześciocylindrowa jednostka Common Rail jest znana z serii Trion. Charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym przy niskich prędkościach obrotowych.

Moc znamionowa 204 KM (Evion 410), 231 KM (Evion 430) i 258 KM (Evion 450) jest w pełni dostępna już przy 1900 obrotach silnika. Prędkość obrotowa biegu jałowego wynosi zaledwie 800 obr./min (1200 obr./min z aktywnymi funkcjami hydraulicznymi).

System zarządzania mocą Dynamic Power pozwala zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 10 procent.

Po aktywacji opróżniania zbiornika ziarna automatycznie aktywowany jest najwyższy poziom mocy. Napęd jezdny bazuje na 3-stopniowej, ręcznie przełączanej przekładni z hydrostatem.

Prędkość maksymalna w zależności od wyboru wynosi 20, 25 lub 30 km/h. Dla wariantu Maxi dostępna jest załączana elektrycznie blokada mechanizmu różnicowego dla kół przednich o średnicy do 1,85 m. Dla osi tylnej do wyboru są koła o średnicy 1,35 m, a dla maksymalnej ochrony podłoża nawet 1,50 m.

 

Ślad węglowy w kukurydzy: przydatny plan nawożenia SatAgro

 

Na długie dni pracy: duża kabina i elektronika

 

W dostępnej poprzez uchylane schody wejściowe kabinie oprócz dużej ilości miejsca uwagę zwraca nowoczesny podłokietnik z ergonomiczną dźwignią wielofunkcyjną Cmotion i terminalem dotykowym Cemis 700. 7-calowy terminal Cemis 700 można indywidualnie dostosować do potrzeb operatora, a wyświetlacz o wysokim kontraście umożliwia niezakłócone monitorowanie funkcji maszyny nawet przy silnym nasłonecznieniu.

Wywołanie zapisanych ustawień dla wszystkich popularnych roślin omłotowych pozwala na szybkie rozpoczęcie pracy z maszyną i łatwe, oszczędzające czas przełączanie między gatunkami zboża. Operator może zmieniać zapisane ustawienia w dowolnym momencie podczas omłotu i dostosowywać je do warunków pracy.

Cemis 700 posiada pamięć zleceń i dokumentuje zużycie paliwa osobno dla jazdy po drogach, jazdy polowej, litrów na godzinę i litrów na hektar. Cemis 700 stanowi pełnowartościowy terminal Isobus.

 

Przyrządy żniwne

 

Kombajny Evion mogą współpracować ze znanymi z serii Trion i Lexion przyrządami żniwnymi do zbioru zbóż o szerokości roboczej do 6,80 m oraz ze zrywaczem kukurydzy z maksymalnie sześcioma rzędami.

Napęd przyrządu roboczego w wersji Classic odbywa się za pomocą jednego paska, a w wersji Maxi za pomocą dwóch pasków. Wersja Business ma system Auto Contour z możliwością dokonywania ustawień w Cemis 700 dla precyzyjnego prowadzenia przyrządu.

 

Seria Evion będzie produkowana w Gaomi w Chinach. Od 2019 i 2022 z taśmy zjeżdżają tam już udane modele Dominator 370 i 260.

 

Opr. na podstawie materiałów prasowych Claas

 

Korzystne zmiany w podatku od spadków i darowizn od 1 lipca 2023 roku

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: