21 - 05 - 2023
Fot. firmowe

Terrasem Wave Disc: perfekcyjna uprawa, siew i nawożenie z minimum siły uciągu

Konserwująca uprawa gleby, za którą w ekoschematach można będzie dostać dodatkowe punkty i pieniądze, pozwala zastosować różne rozwiązania agrotechniczne. Pöttinger w uniwersalnych siewnikach Terrasem zastosował koncepcję doprawiania gleby przed siewem przez sekcję talerzy falistych Wave Disc. Agrokonsument.pl

 

Dyski faliste w agregacie siewnym? Tak, to rozwiązanie oszczędza paliwo, dba o wilgotność gleby i jej strukturę. Jednocześnie umożliwia pasową agrotechnikę, siew i nawożenie. Nawet w mulcz.

Zastosowanie rozwiązania w postaci dysków falistych w agregacie siewnym zapewnia realizację celów Krajowego Planu Strategicznego w zakresie wspólnej Polityki Rolnej. Chodzi o:

  • Rozwój produkcji rolnej metodami przyjaznymi dla środowiska naturalnego – poprawa gospodarki węglowej w glebach poprzez wspieranie technologii uprawy uproszczonej, pasowej lub bezpłużnej, retencję glebowej wody i składników pokarmowych.
  • Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych – spowolnienie uwalniania CO2 i NOx do atmosfery, spowolnienie rozkładu masy organicznej, zmniejszenie emisji gazów spalinowych poprzez zmniejszenie zużycia paliw kopalnych.
  • Ochrona zasobów i poprawa jakości gleby – ochrona przed erozją wodną i wietrzną, zmniejszenie tempa transferu składników pokarmowych w głąb gleby, ograniczenie rozwoju chwastów, zmniejszenie ugniecenia gleby.

Poprawa gospodarki wodnej na obszarach wiejskich – oszczędność wody, ograniczenie konieczności nawadniania, zmniejszenie ewaporacji.

 

 

Sposób na ekoschematy: kultywator Terria z możliwością podsiewu i nawożenia

 

Terrasem Wave Disc – bierny agregat uprawowo-siewny

 

Z punktu widzenia klasyfikacji maszyn rolniczych omawiana maszyna to bierny agregat uprawowo-siewny. Może być on podstawowym elementem ciągu technologii uproszczonych, pasowych i bezorkowych roślin uprawnych, zbieranych kombajnem zbożowym.

Równocześnie może być z powodzeniem wykorzystany w typowych technologiach płużnych. Dzięki temu gospodarstwo, które w cyklu płodozmianu stosuje przemiennie raz technologie orkową, raz bezorkową, nie będzie zmuszone do zakupu kilku rodzajów agregatów uprawowo-siewnych.

 

Producent zbóż o Riela Polska: dobra jakość za rozsądną cenę

 

Talerze faliste, czyli wave discs

 

Zasadniczym elementem składowym wyróżniającym maszynę od rozwiązań innych firm jest podwójna sekcja talerzy falistych. Stąd też pochodzi człon „WAVE DISC” w nazwie.

Dyski mają średnicę 510 mm i są oferowane w różnych rozstawach, np. dla uprawy zbóż:

 

  • na glebach typowych, żyznych – 12,5 cm;
  • na glebach cięższych i mokrych, z dużą ilością mulczu – 16,7 cm.

 

Istotą pracy sekcji dysków jest zredukowana uprawa gleby. Polega ona na przygotowaniu do siewu wąskiego pasa o szerokości ok. 5 cm. Dokonuje tego każdy talerz falisty sekcji.

Daje to możliwość precyzyjnego wysiewu nasion, ewentualnie nasion z dawką startową nawozu. Pozostała powierzchnia pola pozostaje nieuprawiona, a zasoby wody glebowej tam pozostające – nietknięte. W ten sposób, pasowo ulega poprawie gospodarka wodna, co oczywiście wspomaga kiełkowanie nasion.

Ten układ pracuje też dobrze na nietkniętym ściernisku. Zagłębienie talerzy jest regulowane hydraulicznie z kabiny kierowcy. Dobre ustawienie maszyny zapewnia tylko i wyłącznie niezbędne tarcie umożliwiające obrót talerza oraz prawidłowe oczyszczanie pasa siewnego.

 

Kongres Polska Wieś 2023: nie zmarnujmy tego kryzysu w obronie polskiego rolnictwa

 

Regulowana, niewielka głębokość robocza

 

W praktyce, dla większości roślin, w zależności od rodzaju gleby, jej wilgotności oraz masy mulczu, najczęściej wystarcza głębokość pracy 1-3 cm. Natomiast maksymalna możliwość prac talerzy falistych wynosi 8-10 cm.

Dobrze ustawiona głębokość robocza narzędzia przygotowującego stanowi fundament dla poprawnego wysiewu nasion. Narzędzie robocze, które nie sięga do warstwy odłożenia ziarna, nie tworzy podeszwy.

W sekcji talerzowej nie ma żadnych innych narzędzi ingerujących w obróbkę gleby. Dzięki temu maszyna wymaga minimalnej siły uciągu i bardzo dobrze pracuje zarówno na glebach przesuszonych, jak i zbyt mokrych dla tradycyjnej uprawy roli.

Ustawienie talerzy w rzędach jest naprzemienne w parach, co ułatwia płynne przemieszczanie się masy roślinnej i praktycznie eliminuje zapychanie. Każda para talerzy jest ułożyskowana indywidualnie na wahaczu wleczonym i zamocowanym do belki o przekroju kwadratowym z użyciem 4 elementów gumowych.

 

Czy coś grozi za przekroczenie 300 ha? Gospodarstwo rodzinne cz. 1

 

Korzyści ze stosowania Terrasem Wave Disc

 

Jakie walory ma maszyna z dyskami falistymi? Oto one:

  • Oczyszczenie i przygotowanie bardzo wąskiego pasa pod siew nasion chroni stanowisko przed przesuszeniem. Pozwala to zachować większą wilgotność gleby, co sprzyja lepszym i równomiernym wschodom.
  • Na glebie mokrej zredukowana uprawa chroni strukturę i umożliwia wykonanie siewu w warunkach, gdy zawodzą tradycyjne rozwiązania – wcześniejsze i terminowe wejście w pole.
  • Niewielka ingerencja talerzy w strukturę gleby ogranicza kiełkowanie chwastów i w znaczący sposób redukuje występowanie np. owsa głuchego, wyczyńca polnego czy stokłosy.
  • Gleba nienaruszona w większości po przejeździe agregatu nie jest narażona na erozję wietrzną i wodną.
  • Niewielkie opory robocze umożliwiają użycie do uciągu całego agregatu ciągnika o niższej mocy, co daje duże oszczędności zużycia paliwa.
  • Stosunek powierzchni nieobrabianej przez siewnik do uprawionej wynosi niemal 3:1 dla rozstawu rzędów 12,5 cm i 4:1 dla rozstawu 16,7 cm. Mniej obrabianej przez maszynę gleby oznacza, że można pracować szybciej, a to pozwala zasiać większy areał w tym samym czasie.
  • Sekcja Wave Disc może być stosowana także w innych agregatach uprawowo-siewnych Terrasem Fertilizer, czyli w agregatach z podsiewem nawozu.

 

Budowa agregatu

 

Maszyna agregatem modułowym, zaczepianym w różnych konfiguracjach do układów zaczepowych ciągników rolniczych. Dyszel z wahliwym zaczepem zapewnia uzyskanie dużej zwrotności oraz kąta skrętu niemal 90 stopni. Ma on podwójnie podparte sworznie kat. 2/2 i kat. 3/3. Występują one zarówno w wersji sztywnej – R (3 i 4 m) oraz dla wersji składanych – C (4 – 9 m).

Na życzenie montowany jest zaczep 4 kategorii. Można stosować też opcjonalnie dyszel teleskopowy, przedłużony, do ciągników o bardzo szerokich oponach lub z kołami bliźniaczymi. To podnosi bezpieczeństwo pracy, np. podczas ostrych nawrotów na końcu pola.

Dyszel teleskopowy występuje także w wersji do podłączenia z zaczepem dolnym ciągnika lub przez US Coupler, co daje możliwość współpracy z każdym ciągnikiem. Każda sekcja agregatu posiada własną ramę osadzoną na szerokich i nisko profilowych oponach 425/55 R17, pełniących rolę wału ugniatającego Packera. Cały ciężar agregatu w czasie pracy spoczywa na tych kołach.

Koła ustawione są w tzw. offset, co nadaje maszynie charakter spokojnej pracy na tandemie. Każde koło zawieszone i łożyskowane jest indywidualnie, co dodatnio wpływa na ochronę gleby podczas nawrotów na końcu pola. Na czas transportu w złożonej maszynie, dwa środkowe koła są unoszone hydraulicznie do góry, aby zmniejszyć opory toczenia.

W transporcie maszyna jest bardzo stabilna, co podkreśla każdy jej użytkownik.

Na przednią część ramy opcjonalnie można zamontować dłutowe spulchniacze śladów kół ciągnika. Są one faktycznie jedynymi – poza znacznikami talerzowymi – elementami silniej oddziałującymi na glebę lub przednią włókę wyrównującą. Obie opcje do pracy są aktywowane przez siłownik hydrauliczny.

Szeroki opis działania i budowy maszyny – kliknij tutaj.

Film – kliknij tutaj.

 

Wszystkie rozwiązania stosowane w agregatach typu Terrasem, to wg Poettinger przemyślana koncepcja na każde warunki pracy z uwzględnieniem ochrony gleby, plonu i ekonomicznego wymiaru produkcji.

 

Opr. na podstawie materiałów prasowych Poettinger

 

Przeczytaj również jak chronić i budować właściwą strukturę gleby:

 

Agrotechniczna ochrona zasobów wody glebowej | PÖTTINGER Polska | Aktualności (poettinger.at)

Ochrona węgla w glebie, czyli gospodarka próchnicą | PÖTTINGER Polska | Aktualności (poettinger.at)

Dlaczego warto chronić glebę przed nadmiernym nagrzaniem | PÖTTINGER Polska | Aktualności (poettinger.at)

 

Pöttinger Polska
Pöttinger Polska sp. z o.o.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: