Mapę aplikacyjną stosuje się w rolnictwie zwykle do optymalnego wysiewu zmiennych dawek nasion i nawozów. Väderstad poszedł dalej: w oparciu o mapy aplikacyjne proponuje… zmienną uprawę roli!
Jest to możliwe przy zastosowaniu agregatów TopDown i Opus tej firmy.
Z pola na stół, ale… Polska słabo chroni regionalne przysmaki
Od roku modelowego 2024 agregat uprawowy TopDown 400-700 i ciężki kultywator Opus 400-700 mogą być wyposażone w bramkę komunikacyjną, czujniki i zaktualizowaną elektronikę. Całością steruje oparty na iPadzie system Väderstad E-Control.
To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rolników na większą optymalizację prac uprawowych.
E-Services pozwala na korzystanie z map aplikacyjnych, aby automatycznie sterować ustawieniami podczas jazdy.
Przed wyjazdem na pole można zaprogramować poszczególne elementy robocze. Talerze, zęby, włóka i wał – wszystkie sekcje są użyte z różną intensywnością w różnych miejscach na polu.
Co to daje w praktyce? Oszczędności! Niektóre z nich to:
VAT, skarbówka, zachowek i dziedziczenie: uniknij kłopotów w sukcesji cz. 2
Za pomocą jednego przycisku można z kabiny ustawić indywidualną głębokość roboczą lub intensywność pracy talerzy, zębów, włóki lub wału.
Rolnik może zapisać własne, najczęściej używane konfiguracje maszyny.
Na przykład ustawienie „nr 1” to standardowe prace polowe. Klawisz „nr 2” może służyć dla oznaczenia ścieżek technologicznych, a „nr 3” dla trudniejszych obszarów itd.
Väderstad TopDown 400-700 i Opus 400-700 można zamawiać z usługami E-Services jako opcją od października 2023 roku. Premiera maszyn odbędzie się na międzynarodowych targach Agritechnica w listopadzie 2023 r., a produkcja seryjna rozpocznie się na początku 2024 r.
Opr. na podstawie informacji prasowych Väderstad.