Nasi Czytelnicy z pewnością kojarzą ten tekst i filmy. Przedstawialiśmy w kultywator Poettinger Terria jako spójny układ hydrauliczny.
Przypomnijmy, że ta nietuzinkowa maszyna sterowane hydraulicznie:
Sekcja robocza kultywatora z zębami jest więc zawieszona między „podwoziem” sekcji przednich kół kopiujących i tylnego wału. To pozwala precyzyjnie sterować pracą maszyny.
Ten trzy- lub czterobelkowy kultywator może być wyposażony w system nawożenia. Wymaga to montażu redlic nawozowych i siewnika Tegosem.
Daje to możliwość połączenia uprawy gleby oraz siewu międzyplonów lub/i ich nawożenia.
Woda i powietrze w glebie: kontroluj żywioły przez dobór właściwych maszyn – film
Użycie maszyn systemu Terria odpowiada realizację norm dobrej praktyki rolniczej (GAEC) obowiązujących od stycznia 2023 r. w zakresie Krajowego Planu Strategicznego:
Idzie tu o utrzymanie okrywy ochronnej gleby w okresie od dnia 1 listopada do dnia 15 lutego na co najmniej 80% GO w gospodarstwie poprzez mulcz, resztki pożniwne, ściernisko, okrywę roślinną.
Niezależnie od norm GAEC, użycie maszyn z grupy Terria pozwoli na realizację ekoschematów w KPS 2023-2027, przykładowo:
Przy pracy kultywatorem z możliwością podsiewu i nawożenia, możliwe jest szybkie i całkowite pokrycie powierzchni gleby międzyplonem. To zapobiega niepożądanemu parowaniu wody.
Poprawa i stabilizacja struktury gleby przy pomocy międzyplonu:
Generalnie, mniejsza liczba przejazdów chroni glebę i zapobiega potencjalnemu zagęszczeniu podłoża.
Dozowanie w nasion odbywa się przy pomocy wymiennego wałka wysiewu. Jest on sterowany elektrycznie w zależności od prędkości jazdy. Na uwrociu wyłącza się automatycznie i siew jest wstrzymywany. Hydrauliczna dmuchawa pozwala na efektywny transport wysiewanego materiału do blach rozsiewających.
Kąt ustawienia blach rozsiewających można regulować przez przekręcenie wałka. Dzięku temu zapewnia się równomierny wydatek nasion blisko gleby.
W opcji można wyposażyć dyszel w hydrauliczne wspomaganie trakcji. Pozwala to na przeniesienie dodatkowego ciężaru z kultywatora na tylną oś ciągnika. Ciśnienie w siłowniku dyszla można regulować, by uzyskać różną głębokość pracy.
Daje to konkretne efekty: ogranicza poślizg kół, który ma niszczący wpływ na strukturę gleby i oszczędza paliwo.
Opr. na podst. informacji prasowej Poettinger
Żniwa 2023: Ukraina ma focha na Polskę i UE, Putin straszy, a PiS obiecuje