Wciąż mówi się o suszy i braku wody dla rolnictwa. Ale dla właściwego wzrostu korzeni roślin, potrzebne są zarówno woda i powietrze.
Woda? Dla roślin praktycznie dostępna jest tylko woda kapilarna, utrzymująca się i wędrująca w kanalikach glebowych.
Rośliny pobierają wodę przez włośniki korzeniowe, a intensywność poboru wody zależy od średnicy kanalików (porów) glebowych wg zasady: im mniejsze pory, tym trudniejszy lub wręcz niemożliwy pobór wody.
Rolnictwo węglowe: net-zero, czyli co ma rolnik do gospodarki CO2
Drugim parametrem związanym z gospodarką wodną w glebie jest powietrze glebowe. Właściwa wielkość porów glebowych – w zależności od typu gleby – zapewnia roślinom niezbędny dostęp do powietrza i wody, wraz ze składnikami pokarmowymi rozpuszczonymi w wodzie.
Dlaczego? Bo gleba:
Z tego powodu bardzo ważny jest właściwy dobór maszyny do warunków pracy. Narzędzia typu kultywator spulchniają glebę, zwiększają pojemność wodną górnej warstwy gleby, ale równocześnie silnie przesuszają glebę, także poprzez zwiększenie rozwinięcia powierzchni parowania.
Dlatego przy tym zabiegu ważne jest całopowierzchniowe podcięcie i powierzchniowe wymieszanie resztek pożniwnych. To zapewnia zwiększenie żyzności gleby i chroni ją przed erozją. Wszelkiego rodzaju brony, w tym również pielniki niszczą skorupę glebową, rozpylają wierzchnią warstwę, ale równocześnie skutecznie ograniczają sumaryczną ewaporację.
Opr. na podstawie materiałów prasowych Poettinger
Agrotechniczna ochrona zasobów wody glebowej | PÖTTINGER Polska | Aktualności (poettinger.at)
Ochrona węgla w glebie, czyli gospodarka próchnicą | PÖTTINGER Polska | Aktualności (poettinger.at)
Seminarium u Z. Kaszuby: kwalifikowane nasiona, biopreparaty zamiast chemii i nowa WPR od 2023