18 - 06 - 2024
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Kosiarki Pöttinger Novacat: H najszersza na rynku, Opticurve dedykowana na zakręty

Czy można coś jeszcze nowego wymyśleć przy kosiarce przedniej lub tylnej? Ano – można. To m.in. rodzina Novacat, w tym kosiarka skrętna Opticurve pracująca po łuku. Czytaj w Agrokonsument.pl

Czy można coś jeszcze nowego wymyśleć przy kosiarce do trawy przedniej lub tylnej? Ano – można. To właśnie pokazał Pöttinger podczas czerwcowych manewrów polowych w Austrii. To m.in.:

  • kosiarka skrętna Opticurve pracująca po łuku,
  • największe na rynku modele kosiarek tylnych – a do tego przy minimalnym zapotrzebowaniu na moc.

 

Nowość – kosiarka na zakręty: Novacat F 3100 Opticurve

 

Oto ciekawy produkt Pöttinger: przednia kosiarka z automatycznym system przesunięcia po łuku. W głowicy kosiarki znajduje się hydrauliczny siłownik naszpikowany elektroniką.

W przypadku skręcenia kół i jazdy po łuku, kosiarka wysuwa się w stronę skrętu, nadbiegając do 20 cm. To rozwiązanie z jednej strony nie pozwala pozostawiać niedokosów podczas jazdy po łuku.

Z drugiej strony pozwala tak kształtować ścięty pokos, że nie przejeżdża po nim ciągnik. Całość sterowania odbywa się automatycznie poprzez system sensorów i Isobus, śledzący kąt skrętu kół przednich ciągnika.

 

Kompaktowy full wypas: nowa przyczepa samozbierająca Jumbo 5000 Pöttinger

 

Ślimak przenosi pokos

 

Kosiarka Novacat V 9200 CF. W tym rozwiązaniu możliwe jest zbiorcze prowadzenie pokosu bez użycia spulchniacza. Ten ekonomiczny system nazywa się Cross Flow.

W kosiarce zintegrowany jest przenośnik ślimakowy, który odkłada paszę w pożądanej formie:

  • łącznie jako jeden zwarty pokos, albo
  • szeroko na całej szerokości roboczej kosiarki lub po jednej stronie.

Przenoszenie ściętego pokosu do jednego wału biomasy odbywa się po zamknięciu klap otaczających ślimak.

Ścięta pasza nie ma wtedy wcale kontaktu z glebą, będąc przenoszona w zamkniętej komorze aż do chwili wyrzutu z maszyny. Ta kombinacja kosząca wyróżnia się niskim ciężarem własnym i małym zapotrzebowaniem na moc.

 

Nowe kosiarki przednie Novacat F

 

Modele Novacat F są dostępne w szerokościach roboczych 2,62 m lub 3,04 m. Seria odznacza się niską masą i trzypunktowym układem zawieszenia środek ciężkości jest przesunięty blisko ciągnika, co ułatwia obsługę również z lekkimi ciągnikami. Kosiarka jest łatwa w manewrowaniu nawet na zboczach.

 

Depresja? Możesz ją leczyć ze skutkiem pozytywnym!

 

Najszersze na rynku kosiarki tylne: Novacat H

 

Pöttinger pokazał także w Austrii największe kosiarki na rynku. Seria Novacat H. Ich główną zaletą są: ultra wysoka wydajność i minimalne zużycie paliwa.

Model H 9500 ma szerokość roboczą 9,46 m, a H 11200 obsłuży 11,14 m. Co ciekawe, z masą 2040 kg H 11200 może pracować z ciągnikiem mocy zaledwie 160 KM. Mniejszy H 9500 potrzebuje jedynie 130 KM.

 

 

Najlepsza jakość cięcia

 

Sercem tych kombinacji koszących Novacat jest sprawdzona od lat belka nożowa. Wysokość belki wynosząca tylko 4 cm i szerokość zaledwie 28 cm gwarantują optymalny przepływ masy i najlepsze dopasowanie do podłoża.

 

Opr. z wykorzystaniem materiałów Pöttinger

 

Szerzej o maszynach Pöttinger zaprezentowanych w czerwcu w Austrii:

 

Kompaktowy full wypas: nowa przyczepa samozbierająca Jumbo 5000 Pöttinger

Nowe zgrabiarki Pöttinger: dwie lub cztery karuzele serii Top VT

 

Śląski samorząd rolny szkoli swoich rolników

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: