14 - 12 - 2022
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Zmiany klimatyczne: polska winnica jak w Italii?

W Polsce pojawiają się możliwości uprawy ciepłolubnych gatunków i odmiennej agrotechniki. To szansa dla naszych producentów rolnych, pod warunkiem zmechanizowania upraw i zapewnienia im wystarczającej ilości wody. Zajrzyjmy więc do słonecznej Italii, która ma już pewne doświadczenia na tych polach.

 

Włochy są ósmą gospodarką świata, z bardzo silnie rozwiniętym przemysłem maszynowym. Zasila on rolnictwo i ogrodnictwo. Ziemi ornej jest tu „tylko” 8 mln ha, a sadów 2,8 mln ha.

W Polsce odpowiednio: 14 mln ha i 300 tys. ha. Jednak rolnictwo i ogrodnictwo są we Włoszech bardzo intensywne i wysokowydajne.

Włochy są największym na świecie producentem winogron – 7,8 mln t, które jak można się domyśleć, przetwarzane są głównie na wino. Trwają przymiarki do robotyzacji tej produkcji – na zdjęciu robot korygujący pędy latorośli.

Mocno rozwinięte jest sadownictwo: zbiory jabłek wynoszą 2 mln ton rocznie, cytrusów i owoców miękkich – łącznie ok. 3,6 mln ton oraz warzyw. Z nich najwięcej zbiera się pomidorów, bo 7,5 mln t rocznie.

 

Własna produkcja „Made in Italy”

 

Gdy redakcja Agrokonsument.pl zwiedzała targi EIMA w Bolonii – czytaj tutaj – zaskakiwała nas mnogość wszelakiego sprzętu do uprawy gleby. Zarówno biernego, jak i aktywnego. Od najmniejszych szerokości i spulchniania ziemi, po szerokości i głębokości robocze wymagające najcięższych ciągników o mocach po 500-600 KM.

 

Wielu włoskich producentów, w tym małych firm, produkuje specjalistyczne narzędzia i maszyny pod uprawy ogrodnicze i sadownicze.

Każdy gatunek uprawy, od warzyw, po owoce – w tym winogrona, oliwki, orzechy czy owoce – może być obsługiwany narzędziami ręcznymi albo zmechanizowany. Wśród maszyn interesującym był m.in. siewnik do warzyw, który rozwijał papierową szeroką taśmę z wtopionymi w nią nasionami sałat.

 

Maszyny rolnicze: potrzebne, bo przybywa konsumentów na świecie

 

Zwalczanie chwastów?

 

EIMA przygotowała  osobną halę przeznaczoną pod ochronę roślin – od komponentów w postaci pomp, rur, dysz i pustych skorup zbiorników o różnej pojemności, po gotowe opryskiwacze. Ciągnione i samobieżne, w tym gąsienicowe.

Ciekawe były pomysły wykluczające herbicydy. Oprysk chemiczny to już średniowiecze! Wzdłuż szpalerów winorośli chwasty opalane są dyszami gazowymi na propan-butan lub traktowane wrzącą pianą z ekologicznym detergentem.

 

Roboty, w tym zasilane energią słoneczną, są coraz popularniejszym pomocnikiem przy mechanicznym zwalczaniu chwastów, ba, nawet w pielęgnacji rzędów posadzonych roślin.

 

Czy dotacja z ARiMR stanowi przychód do opodatkowania?

 

Każda kropla wody to skarb

 

W innej z hal znajdowało się wszystko, co związane z nawadnianiem i uzdatnianiem wody. Na 8 mln ha użytków rolnych we Włoszech, 2,7 mln ha jest już bowiem nawadniana. Rośnie zainteresowanie mikronawodnieniami nawet dla klasycznych upraw polowych.

Taśmy do nawodnień rozwijane są równolegle podczas siewu, zasypując wraz z nasionami glebą. Wymaga to ich osobnego wyrwania z ziemi po zbiorze plonu.

Tegoroczna susza pokazała bowiem, że każda kropla wody to skarb! W 2022 r. po zimie nie odtworzyły się we Włoszech lustra wód w rzekach i zbiornikach naturalnych. A dodajmy, że sektor rolno-ogrodniczy w słonecznej Italii pochłania – uwaga – 60% zasobu wody tego kraju! Przemysł i energetyka zużywają „tylko” 25% wody, a warunki bytowe ludności – 15% wody.

 

Zgrabiarka Mergento zgarnia tytuł Farm Machine 2023 na SIMA

 

Spadek i wzrost sprzedaży maszyn dla rolnictwa i ogrodnictwa

 

 

FederUnacoma, która zrzesza branżę mechanizacyjną dla rolnictwa Włoch informuje że branża maszynowa tego kraju trzyma się nieźle. Czytaj tutaj.

Głównymi rynkami zbytu dla Włochów są: Stany Zjednoczone, Francja i Niemcy. Uwaga, także Polska! Eksport rok do roku do naszego kraju wzrósł znacząco, bo o 26%!

 

Jeśli mowa o nowych maszynach, to Włosi są od nas lepsi w ilości zarejestrowanych ciągników rolniczych i ogrodniczych (r/r). Zarejestrowali ponad 17 tys. nowych maszyn – w Polsce nieco poniżej 10 tys.

We Włoszech oznacza to spadek o 15,3% w stosunku do roku 2021. Za to rok 2021 był rekordowym dla nich pod względem sprzedaży (+36% dla samych ciągników). Narzędzia akumulatorowe na topie Sytuacja gospodarcza także we Włoszech nie sprzyja sprzedaży maszyn i urządzeń dla ogrodnictwa i architektury krajobrazu.

Dane za dziewięć miesięcy od stycznia do września 2022 pokazują średnio 15% spadek dla wszystkich głównych typów tych urządzeń. Szczegółowo:

  • kosiarki spalinowe do trawy – spadek o 20,7% (akumulatorowe – spadek 8,7%);
  • kosy – spadek 10,3% (akumulatorowe – wzrost +1,7%);
  • pilarki łańcuchowe – spadek 12,7% (akumulatorowe – wzrost +13,8%).

Sprzedaż nożyc do żywopłotu spadła o 24,8%, podkaszarek o 21,8%, traktorki do trawy (-1,6%). Wszystkie te rodzaje maszyn, do których dodaje się inne pojazdy, takie jak kosiarki samojezdne, pługi śnieżne, rozdrabniacze i inne, odnotowały w ciągu dziewięciu miesięcy spadek o 15,2% w porównaniu z tym samym okresem w roku 2021. Dodajmy jednak, że poprzedni rok miał imponujący wzrost +24,1%.

 

Väderstad Proceed zdobywa podwójną nagrodę na targach SIMA

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: