07 - 10 - 2022
Fot. Pixabay

Cukier czy etanol: zbiory trzciny w Brazylii

Zbiory trzciny cukrowej w Brazylii w sezonie 2022/23 wyniosą 621 mln t. To o osiem procent więcej, w porównaniu z ostatecznym szacunkiem dla sezonu 2021/22. Ile z tego pójdzie na cukier, a ile na etanol? Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Ceny cukru pozostają atrakcyjne w Brazylii i na świecie. To oznacza, że cukrownie brazylijskie skupiły się na produkcji cukru. W miksie produkcyjnym dominuje etanol.

Brazylijskie Biuro Handlu Rolnego szacuje, że w sezonie 2022/23 zebranych będzie 621 mln ton trzciny cukrowej. Planowany jest wzrost plonów o 8 proc. w stosunku do zbiorów z poprzedniego sezonu (576 mln t). W samym tylko regionie Centrum-Południe zbierze się 563 mln t trzciny.

 

Gospodarzy cieszy, że pola trzcinowe częściowo zregenerowały się po niekorzystnych zjawiskach pogodowych w 2020 i 2021 roku. Wtedy uprawom doskwierała susza i przymrozki.

Natomiast produkcja trzciny na północnym wschodzie Brazylii jest prognozowana na 58 mln t. To oznacza wzrost o 5 mln t w stosunku do szacunków z sezonu poprzedniego.

 

Kampania cukrownicza 2022 rozpoczęta: Krajowa Grupa Spożywcza z szansą na rekord

 

Dodajmy, że całkowita powierzchnia upraw trzciny w obu regionach pozostaje bez zmian na poziomie 9,65 i 9,2 mln ha. Niewielki odsetek upraw trzciny zlikwidowano, bo plantatorów kuszą światowe ceny soi i kukurydzy.

 

Ceny trzciny cukrowej i cukru

 

Ceny trzciny cukrowej zależą od ceny cukru i etanolu na rynkach krajowych i międzynarodowych. Dla stanu Sao Paulo, który odpowiada za około 60 procent produkcji trzciny na osi centrum-południe, cenę już podano.

Zajmuje się tym Rada Plantatorów Cukru i Etanolu (CONSECANA). W jej ocenie, cena za maj-sierpień 2022 dla tego stanu na zbiory 2022/23 wyniosła 168 R$ za tonę trzciny cukrowej.

Walutą Brazylii jest real brazylijski (R$), który na początku października kosztował 0,95 PLN.

 

Opr. na podstawie USDA

 

Sprzedaż gruntu w trakcie trwania dzierżawy

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: