Stan zdrowia gleb w Polsce to nietuzinkowy temat, który wreszcie doczekał się szerszego omówienia. Miało to miejsce pod koniec czerwca w Sejmie.
Odbyło się wówczas spotkanie pod nazwą „Zdrowie gleby kluczowe dla zdrowia indywidualnych gospodarstw rolnych, zdrowia społeczeństwa i zdrowia Ojczyzny”.
Wydarzenie moderował poseł Jarosław Sachajko, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Gospodarstw Rodzinnych.
Współorganizatorem posiedzenia był Mateusz Ciasnocha, rolnik z Żuław Wiślanych i szef European Carbon Farmers – dobrze znany czytelnikom Agrokonsument.pl
– Zorganizowane przez nas spotkanie miało na celu promocję Europejskiej Misji na rzecz Zdrowia Gleby, w której mam przyjemność doradzać na zaproszenie Komisji Europejskiej – mówi Mateusz Ciasnocha.
Rolnictwo węglowe: net-zero, czyli co ma rolnik do gospodarki CO2
Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali konieczność dbałości o glebę, jako żywą tkankę otaczającą naszą planetę.
Gleby są delikatnym zasobem, który musi być starannie zarządzany i chroniony dla przyszłych pokoleń. Niestety, ponad 60% gleb w UE jest zagrożonych niewłaściwym gospodarowaniem.
Ponadto zmiany klimatu wywierają dalszą presję na gleby i przyspieszają ich degradację. Problem ten dostrzega Komisja Europejska i namawia poszczególne kraje członkowskie do tworzenia strategii dla gleb.
Chodzi o wszystkie rodzaje gleb: nie tylko rolniczych, ale i miejskich, leśnych, poprzemysłowych i wszystkich innych.
Kongres Polska Wieś 2023: nie zmarnujmy tego kryzysu w obronie polskiego rolnictwa
Najważniejszymi wnioskami sejmowego spotkania:
Opr. na podstawie informacji prasowej European Carbon Farmers
Ciekawe materiały autorstwa M. Ciasnochy:
Co ma rolnik do gospodarki CO2 – kliknij
Rolnictwo węglowe cz. 1 – kliknij
Rolnictwo węglowe cz. 2 – kliknij