09 - 07 - 2023
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument

Zdrowa gleba: kluczowa dla społeczeństwa i planety

Zdrowie gleby jest kluczowe dla zdrowia indywidualnych gospodarstw rolnych, społeczeństwa i Polski. To teza spotkania w Sejmie, zorganizowanego przez Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Gospodarstw Rodzinnych i European Carbon Farmers. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Stan zdrowia gleb w Polsce to nietuzinkowy temat, który wreszcie doczekał się szerszego omówienia. Miało to miejsce pod koniec czerwca w Sejmie.

Odbyło się wówczas spotkanie pod nazwą „Zdrowie gleby kluczowe dla zdrowia indywidualnych gospodarstw rolnych, zdrowia społeczeństwa i zdrowia Ojczyzny”.

Wydarzenie moderował poseł Jarosław Sachajko, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Gospodarstw Rodzinnych.

Współorganizatorem posiedzenia był Mateusz Ciasnocha, rolnik z Żuław Wiślanych i szef European Carbon Farmers – dobrze znany czytelnikom Agrokonsument.pl

 

– Zorganizowane przez nas spotkanie miało na celu promocję Europejskiej Misji na rzecz Zdrowia Gleby, w której mam przyjemność doradzać na zaproszenie Komisji Europejskiej – mówi Mateusz Ciasnocha.

 

Rolnictwo węglowe: net-zero, czyli co ma rolnik do gospodarki CO2

 

Gleba: żywa tkanka planety

 

Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali konieczność dbałości o glebę, jako żywą tkankę otaczającą naszą planetę.

Gleby są delikatnym zasobem, który musi być starannie zarządzany i chroniony dla przyszłych pokoleń. Niestety, ponad 60% gleb w UE jest zagrożonych niewłaściwym gospodarowaniem.

Ponadto zmiany klimatu wywierają dalszą presję na gleby i przyspieszają ich degradację. Problem ten dostrzega Komisja Europejska i namawia poszczególne kraje członkowskie do tworzenia strategii dla gleb.

Chodzi o wszystkie rodzaje gleb: nie tylko rolniczych, ale i miejskich, leśnych, poprzemysłowych i wszystkich innych.

 

Kongres Polska Wieś 2023: nie zmarnujmy tego kryzysu w obronie polskiego rolnictwa

 

Wnioski ze spotkania

 

Najważniejszymi wnioskami sejmowego spotkania:

  • włączmy się w działania Misji na rzecz Zdrowia Gleby UE, a w szczególności podpiszmy Manifest Zdrowia Gleby – kliknij tutaj;
  • bierzmy udział w naborach na realizację projektów finansowanych z budżetu Misji, zwłaszcza tych otwartych do 20 września 2023 roku;
  • zachęcamy wszystkich decydentów – obecnych i przyszłych – do powołania do życia i strategicznego wspierania Lustrzanej Misji na rzecz Zdrowia Gleby w Polsce.

 

Opr. na podstawie informacji prasowej European Carbon Farmers

 

Ciekawe materiały autorstwa M. Ciasnochy:

 

Co ma rolnik do gospodarki CO2 – kliknij

Rolnictwo węglowe cz. 1 – kliknij

Rolnictwo węglowe cz. 2 – kliknij

 

Ekoschematy wspomagane z satelity

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: