11 - 06 - 2023
Fot. firmowe

Syngenta: gotowa do biologicznej ochrony upraw i rolnictwa zrównoważonego

Syngenta na Dniach Pola klasy S zaprezentowała kompleksową ofertę dla rolnictwa precyzyjnego i rozwiązania do biologicznej ochrony upraw zbóż i rzepaku. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Przejdź na nowoczesną stronę rolnictwa! Pod taki hasłem 5 czerwca w Kostrogaju koło Płocka odbyła się specjalna edycja spotkania polowego.

Syngenta pokazała na nim bogatą kolekcję odmian oraz programy ochrony zbóż i rzepaku. Prezentacje przybrały nową formułę i odbyły się pod osłoną specjalnie zaprojektowanego namiotu.

 

Nowości w rozwiązaniach biologicznych

 

Produkty biologiczne odgrywają coraz większą rolę w zrównoważonym rolnictwie przyszłości i już teraz stanowią istotne uzupełnienie portfolio Syngenty.

Jako pierwszy w ofercie firmy pojawił się biostymulator Quantis, wprowadzony na rynek polski w 2022 roku. W tym sezonie ukazały się już dwie nowości: Atuva Groch&Bobik i Activ by aphea.bio, a firma już zapowiada kolejne premiery.

 

Quantis

Biostymulator w formie płynnego nawozu organicznego. Zawiera organiczne związki węgla, aminokwasy oraz potas i wapń, wspierający naturalne procesy zachodzące w roślinie, poprawiający wydajność roślin i zmniejszający straty plonów, zwłaszcza w warunkach stresu abiotycznego – wysokich temperatur i suszy.

 

Atuva Groch&Bobik

Jest inokulantem strączkowych na bazie szczepów bakterii Rhizobium leguminosarum biovar viciae. Zapewnia efektywne wiązanie azotu przez groch zwyczajny, groch zwyczajny polny (peluszkę), soczewicę jadalną, bobik i wykę. Oprócz dostarczenia większości niezbędnego dla roślin strączkowych azotu, preparat poprawia ogólną kondycję roślin i zwiększa ich tolerancję na czynniki środowiskowe.

 

Activ by aphea.bio

To oparty na mikrobach biostymulator do zaprawiania nasion. Działanie preparatu potwierdzono w badania laboratoryjnych i doświadczeniach. Preparat może zwiększyć potencjał plonów pszenicy i zabezpieczyć uprawę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

 

Syngenta planuje wkrótce wprowadzić na rynek EPIVIO Energy – preparat przeznaczony do zaprawiania nasion, zawierający wyciągi z alg, witaminy i bioskładniki o wysokiej zawartości substancji organicznych oraz chelatowany molibden (Mo) i mangan (Mn).

Produkt ma przyspieszyć kiełkowanie nasion, rozwój korzeni i pędów. Pobudza proces mineralizacji składników odżywczych, wspomagając wzrost siewek i zwiększając odporność roślin na stres środowiskowy.

Druga zapowiadana nowość to KUANAVO – organiczny preparat zwiększający zdrowotność upraw kukurydzy. Będzie dostępny w formie nawozu organicznego z 40-50% siarki mikronizowanej.

 

Nowość od Väderstad: drapieżny kultywator zębowy Cultus HD

 

Bogactwo odmian nasion zbóż i rzepaku Syngenty

 

Pod namiotem mikropoletkowym w Kostrogaju na zwiedzających czekała kolekcja odmian zbóż i rzepaku Syngenty, wśród których na wyróżnienie zasługują SY Floretta oraz SY Maliboo.

Wysoko i stabilnie plonująca SY Floretta o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu to bestseller. Wyróżnia się elastycznym terminem siewu oraz zdolnością do kompensowania stresów pogodowych i herbicydowych jesienią dzięki bardzo wysokiemu wigorowi jesiennemu. Jest dobrym wyborem na słabsze stanowiska glebowe.

 

Jęczmień ozimy odmiany SY Maliboo bardzo dobrze radzi sobie z okresowymi niedoborami wody i również sprawdza się na słabszych stanowiskach. Warto podkreślić także jego wysoką zimotrwałość, zdrowotność i parametry jakościowe ziarna.

 

 

Czy coś grozi za przekroczenie 300 ha? Gospodarstwo rodzinne cz. 1

 

Technologie ochrony zbóż i rzepaku

 

Firma jest od lat znana jako dostawca tradycyjnej technologii ochrony zbóż i rzepaku. W ochronie zbóż wykorzystano kluczowe preparaty Syngenty zabezpieczające plon i jego jakość, a wśród nich MODDUS 250 EC, AVOXA Pak i AXIAL Komplett Pak, a także Turbo Pak, UNIX 75 WG i ELATUS Era.

W rzepaku przedstawiono wyniki działania fungicydów takich jak TOPREX 375SC, AMISTAR Gold Max i TRESO.

 

Producent zbóż o Riela Polska: dobra jakość za rozsądną cenę

 

Rolnictwo cyfrowe

 

Stawiająca na naukę i rozwój Syngenta opracowuje technologie, które pomagają zarządzać gospodarstwem w sposób nowoczesny, efektywny i zrównoważony.

Oprócz innowacyjnych nasion i środków ochrony roślin, w tym biologicznych, firma wprowadza do oferty rozwiązania cyfrowe pozwalające na zwiększenie plonów i rentowności produkcji rolnej poprzez precyzyjną ochronę upraw i zalecenia dotyczące siewu.

W Kostrogaju firma zaprezentowała swoje trzy najnowsze narzędzia cyfrowe: Cropwise Operations, Seed Selector i Interra Scan.

 

Cropwise Operations to kompleksowy system do zarządzania gospodarstwem. Umożliwia zdalne monitorowanie pól przy pomocy danych satelitarnych, prowadzenie dokumentacji pola, integrację z innymi systemami (ERP, SAP) i urządzeniami (stacje pogodowe, maszyny rolnicze).

 

Seed Selector pozwala na wybór najlepszej odmiany nasion kukurydzy na podstawie ogromnej bazy danych i doświadczeń firmy. Dostarcza spersonalizowane rekomendacje dostosowane do warunków klimatycznych i glebowych panujących na danym polu, pozwalając na uzyskanie maksymalnego plonu.

 

Interra Scan to narzędzie do analizowania gleby pod kątem zawartości makro- i mikroskładników, pH, właściwości takich jak tekstura czy próchnica. Pozwala określić dodatkowe parametry, tj. zdolność wymiany kationów, dostępność wody dla roślin, wzniesienie n.p.m., węgiel organiczny i węgiel aktywny.

Dzięki funkcji bardzo dokładnego skanowania gleby Interra Scan dostarcza aż 25 map informacji o wysokiej rozdzielczości, które pozwalają dobrać optymalną dawkę wysiewu nawozów, wapna czy nasion.

 

Wykorzystano materiały prasowe Syngenta

 

 

Kongres Polska Wieś 2023: nie zmarnujmy tego kryzysu w obronie polskiego rolnictwa

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: